, juli_lama
, juli_lama

Cmentarz Żydowski w Mikołowie

Komentarze 8
2013-03-25

Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z pochodzi z 1726 roku i należy do Chaima syna Judy Lejba. W 1828 roku cmentarz powiększono. Chowano tutaj Żydów mikołowskich oraz wyznawców judaizmu z okolic, m.in. z Pszczyny i Żor. W okresie międzywojennym przy wejściu stał dom przedpogrzebowy, a teren otoczony był murem ceglano-kamiennym.

Drugą wojnę światową nekropolia przetrwała praktycznie bez zniszczeń, ale w styczniu 1945 roku stała się świadkiem tzw. Marszu śmierci z KL Auschwitz-Birkenau. Więźniowie, zmarli z wycieńczenia lub zabici przez strażników, zostali pochowani na cmentarzu (jest duża rozbieżność - od 50 do około 160 osób); niedługo potem Niemcy pod wschodnią ścianą cmentarza rozstrzelali 14 więźniów, być może członków ruchu oporu, przywiezionych z Katowic. Ich zwłoki także pochowano na żydowskim cmentarzu[1].

, juli_lama
, juli_lama

Po wojnie cmentarz został zamknięty i zaczął niszczeń - kradziono płyty nagrobne, przewracano i łamano macewy. Wiele nagrobków mogło posłużyć jako materiał do pobliskiego zakładu kamieniarskiego, inne okradziono ze szlachetnych kamieni. Dzieła zniszczenia miała pogłębiać obecność rodziny romskiej, mieszkającej w dawnym domu grabarza, do której wielokrotnie zjeżdżały się liczni krewni, urządzając uroczystości na terenie cmentarza[1].

W latach 50. XX wieku z części dawnej nekropolii wydzielono fragment i umieszczono tam pamiątkowy pomnik ofiar "Marszów śmierci" i tylko ta część cmentarza nie była zaniedbana.

W 1973 roku cmentarz wpisano do rejestru zabytków, jednak nie zapobiegło to dalszej degradacji, potęgowanej przez kwaśne deszcze. W 1982 rozebrano zniszczony mur, który po kilku latach zastąpiony metalowym ogrodzeniem. W 1988 został w końcu uporządkowany.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
29 marzec 2013 10:50

No teraz jest super 🙂

juli_lama
29 marzec 2013 10:03

Bardzo dziękuję wszystkim za miłe komentarze. Na początku nie wiedziałam jak wstawić więcej tekstu i dlatego było tak mało informacji🙂

mokunka
28 marzec 2013 20:32

Po uzupełnieniu  relacji, uważam , ze to bardzo ciekawe miejsce !

pozdrawiam🙂

Danuta
28 marzec 2013 16:22

Dziękuję za uzupełnienie relacji. Teraz mam jasność sprawy i miejsca w którym znajduje się kirkut. Chętnie tam pojadę i pozaglądam. Pozdrawiam cieplutko :-)

Danuta
26 marzec 2013 11:12

Bardzo mało informacji podałaś. Napisz proszę cokolwiek więcej na temat tego cmentarza. Chętnie tam pojadę i pozaglądam ... nawet jeśli tylko przez płot. Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
25 marzec 2013 20:56

No to w takim razie polecam ten kirkut w Żarkach, na wzgórzu, wśród drzew, przy ulicy Polnej. W centrum Żarek jest  odnowiona Synagoga, obecnie centrum kultury.

mokunka
25 marzec 2013 16:49

Ciekawa nekropolia, zaniedbana nieco ale i tak warte wspomnienia miejsce historyczne.Szkoda Julia, ze nie napisałaś więcej; ale to twoje pierwsze kropi na PSz. (Czekamy na inne wycieczki).

Nie znam tego cmentarza, podobnie jak tych wspomnianych przez Anię. Natomiast pięknie zachowany jest cmentarz żydowski na krakowskim Kazimierzu.

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
25 marzec 2013 15:43

U nas w Tarnowskich Górach też kirkut jest ogrodzony i nie ma do niego dostępu, kiedyś za czasów szkolnych byłam tam z klasą.

Ciekawe to są miejsca, polecam kirkut w Żarkach na Jurze - jeden z wiekszych i ładniejszych w regionie.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023