"Pałac Kawalera" , Danuta

Świerklaniec - śladami Donnesmarcków

Komentarze 12
2013-03-17

Wyjechaliśmy z Nakła Śląskiego, ale czujemy wielki niedosyt. I mimo otaczającego nas zimna, postanawiamy odwiedzić pobliski Świerklaniec.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od wejścia na teren parku przez bramę główną znajdującą się w zachodniej części parku. Tuż za nią po lewej stronie, mijamy Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się w budynku dawnej kordegardy.

Aleją przemierzamy park gdzie hrabia Henckel I książę von Donnersmarck zdecydował się wybudować nową rezydencję .

Donnesmarckowie to jeden z najstarszych i najbogatszych rodów na Górnym Śląsku.
To właśnie oni wznieśli pałac wzorowany na siedzibie francuskich królów w Wersalu. Wspaniałą, w skali europejskiej posiadłość. Początkowo planowano „przenieść” Wersal paryski do Świerklańca, ale później zdecydowano się na budowę "Małego Wersalu" - jego kopii. Pałac powstał w latach 70-tych XIX wieku. Wzniesiona budowla w Świerklańcu reprezentowała styl neorenesansu francuskiego i ostatecznie została ukończona w 1876r. "Mały Wersal" wybudowany został z wielkim przepychem: były w nim m. in. 34 olbrzymie komnaty i 6 apartamentów z łazienkami przyprawiającymi o zawrót głowy.

, Danuta
, Danuta

Po II Wojnie światowej- po pożarze w 1945 roku i wysadzeniu resztek murów w roku 1961, z pałacu pozostała tylko brama oraz taras ozdobiony dużą fontanną, dwoma bocznymi basenami i rzeźbami. Zniszczeniu uległ neogotycki zamek oraz "Mały Wersal. Niewielkie szkody poniósł jedynie "Pałac Kawalera" -neogotycki pałacyk z początku XX w., który po odbudowie funkcjonuje po dziś dzień.

W 1961 r. rozebrano ruiny zamku i pałacu. Ocalałą bramę wjazdową przeniesiono do chorzowskiego ZOO. W otaczającym niegdyś wspaniałe budowle parku, pozostały tylko kamienne rzeźby francuskiego rzeźbiarza Emmanuela Fremieta. Natomiast w "Pałacu Kawalera" mieści się obecnie trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnia.

park w Świerklańcu, Danuta
park w Świerklańcu, Danuta

Pałac Kawalera Powstał w latach 1903-1906 według projektu architekta Ernesta von Ihne, który zaprojektował go w stylu neobarokowym. Powodem jego powstania była wizyta cesarza niemieckiego Wilhelma II. Jest to jedyny budynek pozostały po Donnersmarckach w Świerklańcu, który ocalał od zniszczenia.

Zaglądamy do środka. W centralnej części wnętrza znajduje się reprezentacyjny, owalny hall z marmurową, lustrzaną klatką schodową. Piękne kominki, figury, wnętrze z klimatem, nastrojowe. W recepcji biorę pamiątkowy stempel. W restauracji zamawiamy kawę /5,-/ i herbatę/5,-/ . Podana w eleganckich filiżankach, aż miło odpocząć.

, Danuta
, Danuta
kościółek parkowy, Danuta

Pałac otacza, prawie 200-letni park krajobrazowy, zakwalifikowany do zabytków pierwszej kategorii. Sam park ma 154 hektary i można tutaj podziwiać stuletnie dęby, kasztanowce, sosny wejmutki i wiele innych cennych drzew. Wiele z nich ma tabliczki z opisami.

Kierujemy się alejką ku centralnej części parku. Przed nami rozciąga się widok na pusty plac, z nielicznymi pozostałościami po znajdującym się tutaj kiedyś “Małym Wersalu”.
Budując "Mały Wersal" książę Guido von Donnersmarck korzystał z usług francuskiego rzeźbiarza Emanuela Fremieta, który wykonał stojące przy dwóch bocznych basenach rzeźby, przedstawiające walczące zwierzęta. Oglądamy rzeźby pelikana i rybę, strusia i węża, jelenia i niedźwiedzia, konia i lwicę. Rzeźby odlane były w roku 1872 z żeliwa i posiadają jego sygnaturę. Innym dziełem Fremieta znajdującym się na terenie parku świerklanieckiego jest fontanna, która umieszczona jest w środku głównego basenu. Jest ona wzorowana na podobnej fontannie znajdującej się na terenie paryskiego obserwatorium astronomicznego. Rzeźba ta przedstawia trzy gracje podtrzymujące kulę. Zwracamy również uwagę na żeliwny maszt przywieziony w całości z Paryża, stojący przy stawie.

, Danuta
, Danuta

Tuż niedaleko Amfiteatr – to pawilon koncertowy z początku XX wieku, stanowiący fragment dawnej muszli koncertowej. Aktualnie w trakcie remontu.

Jest niedziela, więc szukamy kościółka znajdującego się w parku. Trochę się trzeba nawędrować, a zimno. Szkoda, że w Parku nie ma żadnego planu sytuacyjnego. Hm …Msza św. jest odprawiana o 15,00. Udaje nam się zdążyć.

Neogotycki kościółek i kaplica grobowa w Świerklańcu, Danuta
Neogotycki kościółek i kaplica grobowa w Świerklańcu, Danuta

Po nabożeństwie rozglądamy się po okolicy.
Mały neogotycki kościółek i połączona z nim krużgankiem kaplica grobowa rodu Henckel von Donnersmarck zostały zbudowane w latach 1895 - 1897, wg wzoru kościółka w berlińskim Monbijou. Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju.
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz. Pochowany w nim był między innymi Książę Guido Donnersmarck. Świątynia była przeznaczona dla urzędników książęcych wyznania ewangelickiego. W styczniu 1945 roku kościół I kaplica grobowa zostały splądrowane i zniszczone. Odbudowano i poświęcono je ponownie w 1957 roku. Kolejny remont świątyni miał miejsce w latach 1980 - 1983.W chwili obecnej kościółek stanowi filię parafii rzymsko - katolickiej w Świerklańcu. W każdą niedzielę odprawiana jest tu msza święta.

Wracamy alejką przez Park. Dzień chyli się ku zachodowi. Jest coraz zimniej. Nie znaleźliśmy jeszcze zbyt wielu oznak wiosny. Jedynie kopce kretów i zieleniejąca łąka przeryta przez dziki świadczą o zimowej odwilży.

, Danuta
Mały neogotycki kościółek, Danuta
Na szczycie dachu dominuje figura Anioła Pokoju. , Danuta


wnętrze zabytkowego kościółka, Danuta
wnętrze zabytkowego kościółka, Danuta
, Danuta
Mauzoleum zbudowane jest na planie krzyża otoczonego metalowym ogrodzeniem, Danuta
, Danuta
, Danuta
krety i dziki robią swoje, Danuta
tabliczki z opisami drzew w parku, Danuta
przy dwóch bocznych basenach rzeźby, przedstawiające walczące zwierzęta, Danuta
rzeźba pelikana i ryby, Danuta
rzeźba strusia i węża, Danuta
, Danuta
żeliwny maszt przywieziony w całości z Paryża, stojący przy stawie., Danuta
fontanna, która umieszczona jest w środku głównego basenu, Danuta
Amfiteatr – to pawilon koncertowy z początku XX wieku, Danuta
rzeźba jelenia i niedźwiedzia, Danuta
rzeźba konia i lwicy, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Piękne kominki, Danuta
, Danuta
reprezentacyjny, owalny hall , Danuta
wnętrze z klimatem, Danuta
pamiątka :-), Danuta
wnętrze Pałacu Kawalera, Danuta
, Danuta
wnętrze Domu Kawalera, Danuta
owalny hall z marmurową, lustrzaną klatką schodową, Danuta
Dom Kawalera restauracja, Danuta
w
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
22 kwiecień 2013 11:34

Dziękuję Elu za ocenę i komentarz. Tak troszkę się uzupełniamy: Ty pokazujesz zabytki Dolnego Śląska, ja zaczęłam pokazywać Śląska Górnego. Są to miejsca szczególne, bogate w historię. Pozdrawiam cieplutko :-)

Ela
22 kwiecień 2013 11:31

Super miejsce Danusiu. Świetne zdjęcia. Pozdrawiam 

Danuta
26 marzec 2013 11:05

Dziękuję Romku za docenienie moich starań. Faktycznie jeśli tylko to możliwe- opisuję zdjęcia bo wtedy są bardziej czytelne- również dla mnie kiedy po jakimś czasie wracam do przedstawionych wycieczek.Nakło Śląskie jest takim moim tegorocznym odkryciem. Nie tak daleko od Tychów, a jakże urokliwe miejsce. Polecam! Pozdrawiam cieplutko:-)

Roman Świątkowski
23 marzec 2013 07:31

Tak jak Nakło Śl również i ta wyprawa do Świerklanca jest fajna, ciekawe zdjęcia z opisem a to duży atut. Super wędruj i zwiedzaj dalej.

Danuta
18 marzec 2013 23:06

Aniu, Mokunko, Karolu, dziękuję za oceny i komentarze. Mam sporo zaległości w czytaniu relacji z wycieczek, ale postaram się je powolutku prześledzić. Dziękuję Aniu za podpowiedzi, jak tylko zrobi się cieplej- ruszam w teren!  Pozdrawiam wszystkich cieplutko :-)

witam Danke -oj dawno Ciebie nie bylo na pszl.

ladna , ciekawa wyprawa -

trafilas na wiosenną  pogodę zima,

a teraz ( po 21.03)  bedziemy mieli zime  wiosną.

 

Pozdrawiam Karol

Anna Piernikarczyk
18 marzec 2013 19:41

Brynek polecam jak najbardziej, Rybną też 🙂 Koszęcin z tego co wiem jest w remoncie, nie wiem czy nadal, ale latem zatrzymaliśmy sie tam przejazdem i było wszystko w rozsypce.

mokunka
18 marzec 2013 18:09

Danusiu, Świerklaniec piękny. Bylam wiosną 2012🙂 w pierwszych promieniach słonka wyglądał równie ciekawie jak na twoich fotach; wtedy również odwiedziłam Toszek. Bardzo Ładnie opisałaś nam wszystko🙂

pozdrawiam🙂

Danuta
18 marzec 2013 14:03

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił 🙂 [/cytuj]

Dziękuję za podpowiedź Aniu, ale w Starych Tarnowicach byłam 2 lata temu. Zamek był już odnowiony i udało mi się go zwiedzić. Bardzo chciałabym zobaczyć zamki i pałace Górnego Śląska. Myślę o Brynku, Koszęcinie, Rybnej i wielu w tej okolicy. Odbywam dalekie wyprawy, a tutaj blisko są miejsca mi nieznane. Za wszelkie wskazówki z góry dziękuję. Pozdrawiam :-)

Anna Piernikarczyk
18 marzec 2013 13:41

Również pozdrawiam, ale to jak tyle lat nie byłaś, to koniecznie musisz zajrzeć na zamek w Starych Tarnowicach, bo on to się w ostatnich latach bardzo zmienił 🙂

Danuta
18 marzec 2013 13:39

Witaj Aniu! W Świerklańcu byłam poprzednio wiele lat temu. Przyznaję, że niewiele się tu zmieniło. Miejsce urocze i powtórzę tę wyprawę jak będzie cieplej. Wogóle stwierdziłam, że Ziemia Tarnogórska ma jeszcze wiele nie znanych mi miejsc. Muszę to nadrobić. Pozdrawiam cieplutko :-)

Anna Piernikarczyk
18 marzec 2013 13:32

I znów nasze rejony 🙂

Pięknie pozwiedzałaś, Świerklaniec to nasz taki azyl na szybko, kilka razy do roku tu bywamy

Ostatnio edytowany: 2013-03-18 13:33

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023