Gorce, Maciej A
Gorce, Maciej A

Gorce - zimowe wspominki - Rabka, Maciejowa, Stare Wierchy, Turbacz, Nowy Targ

Komentarze 15
2012-01-13

2012.01.13 Rabka - Maciejowa - Stare Wierchy

Rabka to mała miejscowość w cieniu Gorców. Poza sezonem letnim sennie-spokojna, dobry dojazd, klimat uzdrowiskowy i okolica kusząca do wycieczek. Ma smak dzieciństwa. Niestety co roku można dostrzec jak drewniana tradycyjna zabudowa znika z krajobrazu.

w drodze na Maciejową, Maciej A
w drodze na Maciejową, Maciej A

Początek w Parku Zdrojowym i dalej czerwonym szlakiem w stronę Maciejowej. Mijamy uzdrowiska i domki. Dojście do skraju miasteczka nie zajmuje dużo czasu. Tutaj jest trudniej orientacyjnie, jeśli nie znacie tego szlaku (zwłaszcza zimą) lepiej spojrzeć na mapę. Bystroocy mogą też wypatrzyć wyciąg z budynkiem pod szczytem Maciejowej, w tym mniej więcej kierunku wiedzie dalsza droga. Podejście jest łagodne. Otwierają się widoki na Rabkę i okolicę, nieco dalej masyw Lubonia Wielkiego z nadajnikiem telewizyjnym. Dochodzimy do granicy lasu, potem na szczyt Maciejowej i prawie po płaskim do "Bacówki na Maciejowej". Małe "co nieco", ciepły kominek i gorący czaj w kameralnym schronisku. Szkoda wychodzić. Jak widać na zdjęciach szlak praktycznie przetarty więc łatwo, przyjemnie i niespiesznie docieramy do Starych Wierchów. Droga wiedzie wśród fantazyjnie ozdobionych drzew raczej bez szerszych widoków. Z Rabki 4h. Coraz bardziej sine niebo, oj nie będzie nam jutro wesoło . W schronisku nie ma gospodarzy, nikogo nie ma. rozgaszczamy się i czas płynie w innym tempie niż na dole, w zupełnie innym tempie...

Wraz z sympatycznymi gospodarzami pojawiają się ciepłe dania i grzane wino, kiedy i gdzie coś może tak smakować? Wczesny zmrok sprawia że spędzamy sporo czasu na rozmowach.

okolice Rabki, Maciej A
okolice Rabki, Maciej A

Około 22 dociera do schroniska grupa, która z Koninek przez Tobołów i Obidowiec zamierzała dotrzeć do Turbacza.Źle skręcili na Obidowcu. Uparci, pytają o drogę w schronisku i idą dalej. Nie zazdrościmy, pogoda i czas wskazują że dostaną "w kość". Z pozoru prosty szlak, latem 2h, ale jest zimowa noc i nie widać oznaczeń szlaku. Świeży śnieg przysypał już ślady i wciąż sypie. Pod samym Turbaczem naprawdę można się pomylić.

2012.01.14 Stare Wierchy - Obidowiec - Turbacz

okolice Rabki, Maciej A
Maciejowa, Maciej A
Zima w Gorcach, Maciej A

Przez okna widać inny już świat, bardziej biały i puchowy.

Pierwotny plan zakładał dotarcie do Harcówki "Bene" i w zależności od warunków coś jeszcze na lekko. Już widać że to "coś jeszcze" nie będzie miało większego sensu. W dodatku nie możemy jednak nocować w "Bene", szkoda bo chciałem tam znów zajrzeć. W głowie pojawia się skądś wspomnienie Metysa, Jego już nie ma.

Zimowe Gorce, Maciej A
Zimowe Gorce, Maciej A

Pozostaje schronisko pod Turbaczem. Dobra wiadomość jest taka że większość drogi na Turbacz wiedzie lasem, będzie łatwiej a i tak niewiele widać. Przecieramy czerwony szlak, bez rakiet lub nart troszkę się zapadamy. Dookoła piękny biały świat z ołowianym nisko zawieszonym niebem. Gdzieś za połową drogi przemyka obok nas jak ekspres narciarz. Mieliśmy jeszcze 30 min. do Turbacza jak już wracał. Tak, tak, piechota ma zawsze pod górę. Mocno ironicznie zabrzmiało że mamy dobre tempo. Ale skoro czeka na nas dobra zupa cebulowa w schronisku to niech mu tam będzie.

Trasa wiedzie lasem, trochę przez las i czasem jeszcze wchodzi w las ;-) . Przy dobrej pogodzie pamiętam że po lewej stronie szlaku w przecinkach pojawiają się na krótko jakieś widoczki, ale nie dziś. Niezbyt wymagające podejścia, dla każdego.

Gorce, Maciej A
Gorce, Maciej A

Ponieważ ominęliśmy sam szczyt to zahaczyliśmy o skraj Hali Turbacz. Otwarta przestrzeń oznaczała sporo ponad 1m nie trzymającego śniegu. Najskuteczniejszą techniką pokonywania było czworako-czołganie. Krótki ale wesoły odcinek. Jeszcze chwila i schronisko na Turbaczu jak duch wyłania się z szarości. Od Starych Wierchów 4h. Ludno i hotelowo, to skrzyżowanie sporej ilości szlaków. Mimo to lubię to miejsce. Widok na Tatry można sobie tylko wyobrazić lub pooglądać na zdjęciach w schronisku. Szkoda, bo to byłoby jak wisienka na torcie.

Część ekipy, która wczorajszej nocy szła na Turbacz; jak się dowiedzieliśmy; zanocowała w wiacie przy szlaku. Mieli kiepską noc.

Bacówka na Maciejowej, Maciej A
Bacówka na Maciejowej, Maciej A
Bacówka na Maciejowej, Maciej A

2012.01.15 Turbacz - Bukowina Miejska - Nowy Targ

Z Turbacza schodzimy do Nowego Targu żółtym szlakiem przez Bukowinę Miejską. Pogoda bez zmian. Sporo śniegu. Dużo więcej otwartych przestrzeni, ale w dół idzie się dużo łatwiej. Las, liczne polany i te wyrzeźbione zimą kształty, jest niesamowicie. Tym nielicznym podchodzącym pod górę współczujemy szczerze, jedyne dla nich pocieszenie że przetarliśmy im trochę szlak. Żal, że nie widać dalej niż na 100 m, większości drogi towarzyszyłyby piękne widoki na Tatry, Pieniny, masyw Babiej Góry i Podhale. Trochę gubiąc, trochę odnajdując szlak (niestety już) docieramy do Nowego Targu. Z Turbacza 3h.

..., Maciej A
..., Maciej A

P.S.

..., Maciej A
..., Maciej A

- Gorce są piękne i raczej niedoceniane.

- Po sezonie poza Turbaczem jest kameralnie

..., Maciej A
ostatnie przebłyski, Maciej A
jutro nie będzie lekko, Maciej A

- Warto zobaczyć, warto wracać.

Ze względu na trudną pogodę nie widzieliśmy zbyt wiele tym razem, ale zupełnie nie w tym rzecz...

..., Maciej A
..., Maciej A

Serdeczne pozdrowienia dla naszego sympatycznego towarzysza do Nowego Targu.

Stare Wierchy, Maciej A
troszkę nam zazdrościł, Maciej A
nie pojedziemy, Maciej A
Stare Wierchy, Maciej A
Stare Wierchy, Maciej A
piękna zima, Maciej A
..., Maciej A
w drodze na Turbacz, Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
już niedaleko, Maciej A
już niedaleko, Maciej A
..., Maciej A
..., Maciej A
Turbacz, Maciej A
Schronisko na Turbaczu, Maciej A
panorama Podhala i Tatr ;-), Maciej A
Schronisko na Turbaczu, Maciej A
Schronisko na Turbaczu, Maciej A
a gdzie okna?, Maciej A
schodzimy, Maciej A
..., Maciej A
jest ;), Maciej A

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
25 luty 2017 21:29

[cytuj autor=' http://zieloniwpodrozy.pl/']Pięknie wyglądają te ośnieżone drzewa! 🙂 [/cytuj]

prawda? właśnie zimą ten szlak robi na mnie najwięsze wrażenie,

Gorce zimą są magiczne

http://zieloniwpodrozy.pl/
25 luty 2017 09:09

Pięknie wyglądają te ośnieżone drzewa! 🙂

Maciej A
10 grudzień 2013 23:13

[cytuj autor=' Małopolanin']Piekna zima. Myślice, że teraz tez taka będzie? 🙂 [/cytuj]

na nizinach może być nawet byle jako, ale w górach piękna zima murowana ;-)

pozdrawiam

Maciej A
10 grudzień 2013 23:11

[cytuj autor='Jamrozik Katarzyna']Piękna wyprawa i zdjęcia. Lato latem, ale zima w górach to cud natury. My zaczynamy zimowe przecieranie szlaków, może jakieś fajne rady? [/cytuj]

O wędrowaniu raczej wiecie wiecej niż ja, więc nie wiem...

Jeśli nie używacie rakiet śnieżnych lub nart skiturowych to planujcie krótkie trasy (zwłaszcza jeśli podejrzewacie że szlaki mogą być nie przetarte i z głębokim śniegiem, warto pogrzebać w necie, czasy przejść pieszych w zimie razy dwa i więcej). Ubranie i buty mają dużo większe znaczenie niż latem, fajnie sprawdzają się stuptuty, poza Tatrami nakładki na buty (raczki turystyczne - jeśli są oblodzenia). Dzień jest krótki więc światło w razie czego obowiązkowo w plecaku. Jeśli znacie szlak z letnich wędrówek to tym lepiej.

Jakby co zawsze możemy porozmawiać.

pozdrawiam

 

Małopolanin
10 grudzień 2013 22:34

Piekna zima. Myślice, że teraz tez taka będzie? 🙂

Katarzyna Jamrozik
10 grudzień 2013 22:18

Piękna wyprawa i zdjęcia. Lato latem, ale zima w górach to cud natury. My zaczynamy zimowe przecieranie szlaków, może jakieś fajne rady?

Maciej A
04 listopad 2013 07:26

[cytuj autor=' Dori']Często robicie zimowe wypady? 🙂 Ja będę mieć debiut w tym roku i zastanawiam się jak będzie 😁 Świetne zdjęcia...zatęskniłam za zimą 😢 [/cytuj]

Po dłuższej przerwie wróciłem do wędrówek bo góry ciągną. Kiedyś zdarzało się zimą, ale nie za często. Zima ma swój swoisty urok, będzie napewno fajnie.

pozdrawiam

DoRi
03 listopad 2013 09:25

Często robicie zimowe wypady? 🙂 Ja będę mieć debiut w tym roku i zastanawiam się jak będzie 😁 Świetne zdjęcia...zatęskniłam za zimą 😢

Danuta
19 marzec 2013 20:04

Pięknie opisałeś Macieju moje ulubione pasmo górskie. Malowniczo, obrazowo. Wielokrotnie przemierzałam te szlaki i z ogromną przyjemnością powspominałam. Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
28 luty 2013 12:16

Bąbowa wyprawa i super fotki. Jest czego zazdrościć.

Krzysztof Dorota
27 luty 2013 20:21

Super wycieczka brawo 🙂

Maciej A
27 luty 2013 16:29

zima ma się już ku końcowi, ale myśli wracają do takich właśnie momentów...

a w piątek mam nadzieję poszusować na nartach i "powąchać" gór w Krynicy

udanych wypraw i do zobaczenia na szlaku

pozdrawiam

M. A.

 

mokunka
27 luty 2013 12:35

[cytuj autor='M Ela'] Super zdjęcia, śliczna zima.  [/cytuj]

 

Fakt zima piekna i fotki a wyprawa bardzo fajna🙂

pozdrawiam🙂

piękne zdjęcia i  wyprawa.

Pozdrawiam

Ela
25 luty 2013 22:06

Super zdjęcia, śliczna zima. 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Rabka

Maciejowa

Stare Wierchy

Stare Wierchy

Obidowiec

Turbacz

Turbacz

Bukowina Miejska

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023