, Tomasz Sładkowski
, Tomasz Sładkowski

Górny Śląsk - Dolomitowym szlakiem

Komentarze 2
2013-02-20

Obszar położony pomiędzy Bytomiem a Tarnowskimi Górami to niegdyś rejon intensywnej eksploatacji dolomitu triasowego, której początki datowane są na schyłek XIX w. a koniec przypada na schyłek lat dziewięćdziesiątych XX w. Ślady eksploatacji są widoczne do dnia dzisiejszego w postaci warpi, odkrywek czy kamieniołomów. Najbardziej rozpoznawalnymi to pozostałości po Kopalni Dolomitu „Blachówka” oraz Kopalni Dolomitu „Bobrowniki”.

Prezentujemy jedną z możliwości (według nas najciekawszą) spaceru po okolicach starych wyrobisk dolomitowych od kompleksu sportowego DSD „Dolomity Sportowa Dolina” poprzez kamieniołom „Bobrowniki” na górę parku kulturowego „Hałda Popłuczkowa.”

Dolomitowym szlakiem, Tomasz Sładkowski
Dolomitowym szlakiem, Tomasz Sładkowski

Współczesna hałda popłuczkowa to przede wszystkim idealne miejsce spacerowe i widokowe: wspaniale widoczna jest panorama Tarnowskich Gór oraz przyciągające uwagę charakterystyczne punkty - wieża wyciągowa Kopalni Zabytkowej, ratusz, wieżowce Osady Jana oraz kościół w Bobrownikach. Fani terenowych rowerów nazywają to miejsce "Czerwoną Skałą".

O ile zimą łatwo zauważyć hałdę z oddali, o tyle latem możemy mieć z tym problem. Problem może mieć też kierowca, który próbował będzie dojechać tam ulicą Długą (to raczej droga dla rowerów) - samochód lepiej zostawić w bezpiecznym miejscu (na przykład na parkingu pobliskiej Kopalni Zabytkowej lub parkingu DSD) i na samą hałdę wybrać się już pieszo.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tomasz Sładkowski
20 luty 2013 21:16

oj dziekuję bardzo za tak pozytywną ocenę tego filmiku :-)

mokunka
20 luty 2013 15:10

Tomku, świetna wycieczka! Fajnie się  twój ogląda film🙂 a te sarenki , wędrujące po śnieżnej równienie aż miło patrzec.

Szkoda, że nie można stawiac  6 (!) tylko 5 , bo jak bym szóstkę dała za nowatorstwo!

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-02-20 15:11

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021