, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Gród "Zamczysko"

Komentarze 4
2013-01-20

Jednym z założeń naszego Stowarzyszenia jest odwiedzanie miejsc związanych z historią wczesnych Słowian. W regionie kujawsko – pomorskim z całą pewnością znajdzie się wiele takich miejsc natomiast dziś padło na Gród “Zamczysko”, który znajduje się na terenie miasta Bydgoszczy.
Wyprawę zaczęliśmy na rogu kamiennej i Wyszyńskiego kierując się na północ do Lasu Gdańskiego. Za torowiskiem znaleźliśmy się już w lesie. Zimowy pejzaż ujął nas pełnią bieli śniegu, który “oblepił” las wczorajszego dnia. Myśleliśmy, że i dziś będzie padać ponieważ niebo skrywało się za chmurami. Na szczęście nie spadł ani jeden płatek śniegu… żałujemy tylko, że nie było słońca lecz nie ma co narzekać, i tak było pięknie.
Śniegu było średnio do połowy łydki a niekiedy po kolana zatem pod górę idąc było dość ciężko ale się udało 😉
Będąc na Górze Zamkowej przed nami patrząc na południe rozpostarł się malowniczy widok na Las Gdański z którego na horyzoncie wystawały wieżowce. Osobliwy to widok…

Samo Grodzisko leży na zakończeniu długiego, palczastego cypla morenowego, powstałych przez odcięcie ich od głównego trzonu wysoczyznowego kilkoma dolinami erozyjnymi, nawodnionymi po dzień dzisiejszy ciekami wodnymi. Szczyt stanowi płaska wysoczyzna ze stromymi zboczami, stanowiącymi kiedyś krawędzie suchej fosy. Od grodziska w kierunku wschodnim prowadzi malownicza “grań” wysoczyzny, otoczona z jednej strony doliną, a z drugiej pradoliną Brdy-Wisły. Wokół rośnie las dębowy.
Gród obronny z okresu plemiennego Słowian. Egzystował w okresie VI-X wieku.
Powstał na miejscu wcześniejszego, dużego kompleksu osadniczego ludności kultury łużyckiej.

W galerii tylko część zdjeć z wyprawy. Więcej znajduje sie na stronie: swarozyc.wordpress.com

, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros
, Dominik Dobros

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Dominik Dobros
23 styczeń 2013 22:49

i takich miejsc wcale nie trzeba szukać daleko,

Pozdrawiam 😉

mokunka
23 styczeń 2013 12:26

Dominiku twórcza i ciekawa wyprawa! Bardzo fajnie wszystko opisaleś; widać, że ludzie z pasją zawsze wynajdą coś ciekawego wartego odwiedzenia.

pozdrawiam🙂

Dominik Dobros
22 styczeń 2013 13:10

Piękna to pasja.

Dziękuję i pozdrawiam.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
21 styczeń 2013 17:42

ladna  historyczna wyprawa.   tylko tak dalej .

Jestem pasjonatem historii Polski .

 

Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021