Pałac w Zielonej
Pałac w Zielonej

Zielona w Kaletach i Bibiela - Leśniczówki Donnersmarcków

Komentarze 4
2013-01-19

Wycieczka rodzinna w niedalekie okolice Tarnowskich Gór.

Najpierw stajemy w Zielonej - dzielnicy Kalet, w której przy jeziorze stoi dawny pałac - Leśniczówka Donnersmarcków, która służyła im podczas polowań. Niegdyś, za ich czasów, istniał tu rozległy ogrodzony zwierzyniec, w którym mieszkały daniele, sarny i inne leśne zwierzęta.

Jezioro Zielona w Kaletach
Jezioro Zielona w Kaletach

Tuż obok pałacu rozlewa się Jezioro Zielona, wczoraj ośnieżone i w większości oblodzone. Zbiornik składa się z dwóch jezior, wokół których powstała scieżka dydaktyczna, która stanowi również trasę rowerową, trasę narciarstwa biegowego i nordic walking. Jej długość to 9 km. Ścieżka nosi nazwę Zielona Pętla i jest bardzo malownicza. Z alei rozdzielającej oba zniorniki można zobaczyć stary zabytkowy młyn, stojący na wyspie mniejszego stawu. Na jeziorach zobaczyć można kaczki i łabędzie. Po drodze w lesie napotkaliśmy na kulig 🙂

Potem pojechaliśmy w głąb lasu w Bibieli, by zobaczyć Leśniczówkę w tej miejscowości, w dzielnicy Imielów. Mało w internecie pisze sie o tym miejscu, bo też i dojechać nie tak łatwo. Z drogi na Bibielę, w penym miejscu trzeba pieszo ruszyć w prawo, około 150 m. Przy drodze można to miejsce poznać dzięki szlabanowi ograniczającemu wjazd z drogę leśną. Kilka lat temu Leśniczówka była własnością Nadleśnictwa, ponoć około 2011 roku została sprzedana, ale od tamtej pory nic więcej na ten temat na znalazłam.

Kulig

Śladem po Nadleśnictwie są żółte trąbki widoczne w szczytach budynku, których na starszych zdjęciach nie widać. Ale niestety do zabytku podejść się nie da, jest ogrodzony dość szeroko i wokół stoi kilka innych budynków. Prywatny inwestor po swojemu zarządza majątkiem, a posiadłości pilnuje pies. Szkoda, że nie można zobaczyć z bliska starej Leśniczówki Donnersmarcków, w której swój azyl zrobił sobie w latach 70-tych XX wieku Edward Gierek (stąd leśniczówka nazywana jest Gierkówką), a potem przebywały tu samotne matki.

Na koniec na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze przed zabytkowym Spichlerzem Dworskim w Miasteczku Śląskim. Piekna budowla niedawno odrestaurowana przez prywatnego właściciela, którego nazwisko widnieje na fasadzie zabytku. Na oknach strychowych natomiast widoczno jest data powstania spichlerza - 1795. To również jest budowla powstała za sprawą Donnersmarcków - był to budynek folwarczny. Dziś jest tu Restauracja i niewielki Hotel (ul. Wyciślika).

Kulig w Zielonej
Kulig w Zielonej
Kalety Zielona
Młyn na jeziorze Zielona
Jezioro Zielona
Pałac w Bibieli
Leśniczówka w Bibieli
Spichlerz w Miasteczku Śląskim

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
22 marzec 2013 17:25

No proszę, znów garść wiadomości o Donnersmarckach. Szkoda, że tak piekny obiekt niszczeje.

Piękne zdjęcia,  widać, że zabawa na śniegu wyśmienita!

Zdjęcie Nr 15- ekstra!

Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-03-22 17:28


15 luty 2013 21:48
Konto użytkownika zostało usunięte
Anna Piernikarczyk
21 styczeń 2013 14:59

Dzieki 🙂 Tak, fajne miejsce, koniecznie latem się też musimy wybrać 🙂

Pozdrawiam również

Ela
20 styczeń 2013 18:25

Super wyprawa. Buzie uśmiechnięte i zadowolone. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kalety Zielona

Bibiela

Pałac w Kaletach Zielonej

Jezioro Zielona

Leśniczówka w Bibieli

Spichlerz Dworski w Miasteczku Sląskim

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021