Pałac w Zielonej
Pałac w Zielonej

Zielona w Kaletach i Bibiela - Leśniczówki Donnersmarcków

Komentarze 4
2013-01-19

Wycieczka rodzinna w niedalekie okolice Tarnowskich Gór.

Najpierw stajemy w Zielonej - dzielnicy Kalet, w której przy jeziorze stoi dawny pałac - Leśniczówka Donnersmarcków, która służyła im podczas polowań. Niegdyś, za ich czasów, istniał tu rozległy ogrodzony zwierzyniec, w którym mieszkały daniele, sarny i inne leśne zwierzęta.

Jezioro Zielona w Kaletach
Jezioro Zielona w Kaletach

Tuż obok pałacu rozlewa się Jezioro Zielona, wczoraj ośnieżone i w większości oblodzone. Zbiornik składa się z dwóch jezior, wokół których powstała scieżka dydaktyczna, która stanowi również trasę rowerową, trasę narciarstwa biegowego i nordic walking. Jej długość to 9 km. Ścieżka nosi nazwę Zielona Pętla i jest bardzo malownicza. Z alei rozdzielającej oba zniorniki można zobaczyć stary zabytkowy młyn, stojący na wyspie mniejszego stawu. Na jeziorach zobaczyć można kaczki i łabędzie. Po drodze w lesie napotkaliśmy na kulig 🙂

Potem pojechaliśmy w głąb lasu w Bibieli, by zobaczyć Leśniczówkę w tej miejscowości, w dzielnicy Imielów. Mało w internecie pisze sie o tym miejscu, bo też i dojechać nie tak łatwo. Z drogi na Bibielę, w penym miejscu trzeba pieszo ruszyć w prawo, około 150 m. Przy drodze można to miejsce poznać dzięki szlabanowi ograniczającemu wjazd z drogę leśną. Kilka lat temu Leśniczówka była własnością Nadleśnictwa, ponoć około 2011 roku została sprzedana, ale od tamtej pory nic więcej na ten temat na znalazłam.

Jezioro Zielona w Kaletach
Jezioro Zielona w Kaletach

Śladem po Nadleśnictwie są żółte trąbki widoczne w szczytach budynku, których na starszych zdjęciach nie widać. Ale niestety do zabytku podejść się nie da, jest ogrodzony dość szeroko i wokół stoi kilka innych budynków. Prywatny inwestor po swojemu zarządza majątkiem, a posiadłości pilnuje pies. Szkoda, że nie można zobaczyć z bliska starej Leśniczówki Donnersmarcków, w której swój azyl zrobił sobie w latach 70-tych XX wieku Edward Gierek (stąd leśniczówka nazywana jest Gierkówką), a potem przebywały tu samotne matki.

Na koniec na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze przed zabytkowym Spichlerzem Dworskim w Miasteczku Śląskim. Piekna budowla niedawno odrestaurowana przez prywatnego właściciela, którego nazwisko widnieje na fasadzie zabytku. Na oknach strychowych natomiast widoczno jest data powstania spichlerza - 1795. To również jest budowla powstała za sprawą Donnersmarcków - był to budynek folwarczny. Dziś jest tu Restauracja i niewielki Hotel (ul. Wyciślika).

Kulig
Kulig w Zielonej
Kalety Zielona
Młyn na jeziorze Zielona
Jezioro Zielona
Pałac w Bibieli
Leśniczówka w Bibieli
Spichlerz w Miasteczku Śląskim

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
22 marzec 2013 17:25

No proszę, znów garść wiadomości o Donnersmarckach. Szkoda, że tak piekny obiekt niszczeje.

Piękne zdjęcia,  widać, że zabawa na śniegu wyśmienita!

Zdjęcie Nr 15- ekstra!

Pozdrawiam :-)

Ostatnio edytowany: 2013-03-22 17:28


15 luty 2013 21:48
Konto użytkownika zostało usunięte
Anna Piernikarczyk
21 styczeń 2013 14:59

Dzieki 🙂 Tak, fajne miejsce, koniecznie latem się też musimy wybrać 🙂

Pozdrawiam również

Ela
20 styczeń 2013 18:25

Super wyprawa. Buzie uśmiechnięte i zadowolone. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Kalety Zielona

Bibiela

Pałac w Kaletach Zielonej

Jezioro Zielona

Leśniczówka w Bibieli

Spichlerz Dworski w Miasteczku Sląskim

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023