Podejście na Malinów
Podejście na Malinów

SKRZYCZNE - Szczyrk - Beskid Śląski

Komentarze 8
2011-06-12

Z Bielska Białej drogą nr 942 jedziemy przez Szczyrk na Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.).
Na Przełęczy Salmopolskiej, w pobliżu zajazdu "Biały Krzyż" dostępne są miejsca parkingowe, gdzie można zostawić samochód.Z Przełęczy Salmopolskiej wyruszamy czerwonym szlakiem przez Malinów (1117 m n.p.m.) na Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.). Dalej, z Malinowskiej Skały na Skrzyczne (1257 m n.p.m.) idziemy już zielonym szlakiem.
Pierwsze podejście na Malinów może być nieco męczące, ale widoki rozciągające się ze szczytu w pełni wynagrodzą wysiłek. Podążając dalej czerwonym szlakiem na Malinowską Skałę, mijamy Jaskinię Malinowską. Dojście do jaskini jest oznakowane, jednak nie jest ona obecnie dostępna dla turystów.
Kolejny szczyt do zdobycia to Malinowska Skała. Wejście na Malinowską Skałę nie jest trudne, a po dotarciu na szczyt zobaczymy ciekawe formy skalne, a także możemy tu odpocząć przed dalszą drogą. Dalsza część trasy, przez Kopę Skrzyczeńską, Małe Skrzyczne na Skrzyczne jest już bardzo łatwa. Łagodne podejścia i niezalesiony teren pozwalają na podziwianie wspaniałej panoramy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Po dotarciu na szczyt Skrzycznego czeka nas kolejna porcja wrażeń. Kotlina Żywiecka wraz z Jeziorem Żywieckim jak na dłoni, Bielsko Biała niemal na wyciągnięcie ręki. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet Tatry. To po prostu trzeba zobaczyć. W schronisku na Skrzycznym można odpocząć i posilić się przed drogą powrotną.
Wracając tą samą trasą na Przełęcz Salmopolską, możemy nadal podziwiać piękno Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Trasa z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne nie jest zbyt trudna i wyczerpująca, jednak pod względem widokowym to jedna z najciekawszych tras Beskidu Ślaskiego.

Widok na Wisłę
Widok na Wisłę

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
23 styczeń 2013 12:36

 Krzysiu , fajna wyprawa, pięknie obfociłes Beskidy. Dawno nie bylam na Salmopolu, choc Beskidy odwiedzam relatywnie czesto. W jesieni bylam w Dolinie Białej Wiselki i na zaporze w Wiśle-Czarne.🙂

pozdrawiam🙂

Krzysztof Ch.
21 styczeń 2013 19:35

Dziękuję wszyskim za opinie na temat wycieczki.

Pozdrawiam

Krzysztof

Adam Prończuk
15 styczeń 2013 22:37

Podzielam opinie o panoramach. W ostatnich latach trochę za dużo  zniszczonego lasu i rozjeżdżone  szlaki.

Vincci
13 styczeń 2013 20:43

[cytuj autor='Świątkowski Roman'] Gratuluję wędrówki, super widoczki. Dawno nie byłem na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego czyli Skrzyczne - może w tym roku trzeba będzie się wybrać, Pozdrawiam [/cytuj]

Oj trzeba trzeba ja chyba jeszcze zimą bedę chciał zaliczyć jeśli zdrówko dopisze🙂 Pozdrawiam

Krzysztof Dorota
12 styczeń 2013 19:16

Ciekawe zdjęcia , super widoki i skałki ok' podobnie jak u nas pozdrawiamy

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
11 styczeń 2013 17:45

witam Krzysztofa .

piekna wyprawa.

 

 

Roman Świątkowski
11 styczeń 2013 14:22

Gratuluję wędrówki, super widoczki. Dawno nie byłem na najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego czyli Skrzyczne - może w tym roku trzeba będzie się wybrać, Pozdrawiam

Ela
11 styczeń 2013 13:59

Fajna wyprawa.Świetne miejsce. Ciekawe formy skalne. U nas coś podobnego jest w Rudawach Janowickich. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021