Stawy w Bytomiu Miechowicach
Stawy w Bytomiu Miechowicach

Bytom Miechowice

Komentarze 6
2012-12-08

Zimowa wycieczka z dziećmi do dzielnicy Bytomia - Miechowic. Na Polskich Szlakach parę tygodni temu pojawił sie ten pałac, a jako że nie widziałam go nigdy w życiu, postanowiliśmy go odwiedzić.

Pałac, a właściwie oficyna pałacowa dosłownie wali się, co widać na zdjęciach. Aż dziw, że pewne fragmenty jeszcze nie runęły. Być może tej zimy nie przetrwają. Ruiny są otoczone murem, ale w pewnym miejscu da się przejść i wejść między mury, jednak naprawdę strach, grozi zawaleniem w każdej chwili i nie polecam zbytniej penetracji.

Pałac w Miechowicach powstał na początku XIX wieku, zaś jego koniec to rok 1945, kiedy to radzieccy żołnierze rozgrabili go i spalili, a dodatkowo jeszcze w 1954 roku wysadzono pozostałości w powietrze. Do dziś zachowały się jedynie ruiny oficyny, a obok niej, na niewielkim wzniesieniu leżą fragmenty pałacu. Budowlę otacza wspaniały zabytkowy park, przy oficynie stoi piękny platan - pomnik przyrody.

Postacią silnie związaną z historią Miechowic była Ewa von Tiele Winckler znana jako Matka Ewa. W Miechowicach można zobaczyć kilka ciekawych zabytkowych budynków stojących na Szlaku Matki Ewy, z tablicami informacyjnymi.

Całkiem niedaleko pałacu w Miechowicach stoi okazały kościół rzymskokatolicki pw. Św. Krzyża (ul. Frenzla) - neogotycka budowla z wysoką wieżą. W pobliżu, na ulicy Matki Ewy znajduje się kościół ewangelicki - ciekawa świątynia, otoczona budynkami związanymi z Matkę Ewą.

Zapomniałam wspomnieć, że wycieczkę rozpoczęliśmy całkiem przypadkiem od stawów w Miechowicach, leżących koło ulicy Frenzla. Dojechaliśmy do nich od strony lasu, w tej zimowej aurze, bez żywej duszy, zmierzając do starego pałacu, poczułam się jak w minionej epoce, zagubieni wśród pól i nieprzebytych śniegów, niczym w Potopie 🙂

Pałac w Bytomiu Miechowicach

Historia pałacu w Miechowicach

Miechowice Pałac
Pałac w Bytomiu Miechowicach przed remontem
Pałac w Bytomiu Miechowicach przed remontem
Kościół w Miechowicach
Kościół ewangelicki w Miechowicach
Miechowice
Domek Matki Ewy w Miechowicach
Szlak Matki Ewy
Budynek Ostoi Pokoju w Miechowicach
Domki fińskie w Miechowicach

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
10 grudzień 2012 22:13

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] A dziękuję 🙂 Co do zabytków, zgodzę się, porażka, od dawna nie mogę przeboleć Śwerklańca i tego co się tam stało, teraz podobnie się wciągnęłam w ten pałac. Kurcze jakie by cuda na Śląsku stały, wtedy nie kojarzono by nas tylko z przemysłem, brudem i węglem, ale też z pięknymi posiadłościami tych pierwszych przemysłowców [/cytuj]

Gdyby nie PSz to też miałabym takie wyobrażenie o Śląsku. Na szczęście  wycieczki Krajtroterów pokazują, że jest wiele ciekawych - choc niestety, często niszczejących- pałaców, zameczków, dworków, no i pięknych parków. Strasznie szkoda, że niszczeją, ale trzeba  je jak najwięcej pokazywać, dopóki jeszcze są.

Vincci
10 grudzień 2012 20:50

Ładnie sobie powędrowaliście,pogoda w ten weekend wspaniała🙂była.Pozdrawiam. Ps Maleństwa rosną w szybkim tempie🙂

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2012 20:27

A dziękuję 🙂

Co do zabytków, zgodzę się, porażka, od dawna nie mogę przeboleć Śwerklańca i tego co się tam stało, teraz podobnie się wciągnęłam w ten pałac. Kurcze jakie by cuda na Śląsku stały, wtedy nie kojarzono by nas tylko z przemysłem, brudem i węglem, ale też z pięknymi posiadłościami tych pierwszych przemysłowców

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
10 grudzień 2012 20:20

witam Anie .

dzieci to macie ( Sz.P )  bardzo , bardzo urodziwe , jak z obrazka .

 

co do  okresu powojennego .  

Malo bylo obiektow- zabytkow  ktorych  te ruskie cepy nie rozwalily  dla zabawy lub ?

Pozdrawiam Karol

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2012 17:38

Muszę przyznać, że trochę się tym zainteresowałam, naprawdę szkoda.

O bardzo ciekawej historii pałacu napisałam trochę przy okazji opisu atrakcji - pałacu:

http://www.polskieszlaki.pl/palac-w-bytomiu-miechowicach.htm

Polecam poczytanie

marian
10 grudzień 2012 12:57

Pięknie spędzony dzień .Pałacyku trochę szkoda że tak zaniedbany.Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Pałac w Bytomiu Miechowicach

Kościół w Miechowicach

Kościół ewangelicki w Miechowicach

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023