schronisko na Stecówce
schronisko na Stecówce

Schronisko na Stecówce- malowany pejzaż

Komentarze 2
2012-07-26

Spędzając wolny czas w Ustroniu, nie sposób było nie odwiedzić Stecówki. Miejsce to dość często opisywane jest w relacjach PSz, więc i ja dodam swoje trzy grosze.


Zwykle Stecówka była miejscem pośrednim na moim szlaku na Baranią Górę- tym razem stanowiła nasz jedyny cel.
Z przełęczy Kubalonka szlak wiedzie dość szeroką , asfaltową, niezbyt uczęszczaną drogą, urokliwym szlakiem czerwonym z miejscami widokowymi po drodze, gdzie można przystanąć, by podziwiać Dolinę Czarnej Wisełki...

węzeł szlaków na Stecówce
węzeł szlaków na Stecówce


Jednak jeden z najładniejszych widoków w Beskidach jest koło Schroniska na Stecówce. Tam można naprawdę nacieszyć oczy! Sprzed schroniska rozciąga się na południe ponad doliną Olzy panorama gór z najbardziej atrakcyjnym, bo nie zabudowanym jeszcze, Złotym Groniem w Istebnej oraz na Ochodzitą w Koniakowie. Widać stąd również grzbiety Beskidu Żywieckiego.


Samo schronisko wspominam z sentymentem. Wielokrotnie tam bywałam. Nie jest to już jednak to samo sympatyczne prywatne schronisko. Zawsze szeroko otwarte, gościnne z miłą obsługą…
W krótkim okresie czasu byłam tam dwukrotnie, ale za każdym razem budynek był zamknięty na cztery spusty, a na moją nieśmiałą prośbę o pamiątkowy stempel lub kubek herbaty- usłyszałam że zamknięte, bo … zamknięte. Poczułam się jak intruz.


Naprzeciwko schroniska jest wiata i są ławy. Zwykle jest cicho i spokojnie - można tu odpocząć i posilić się. Na jednej z ław wylegiwał się spory kocur. Oddawał się błogiemu lenistwu nie płoszony przez nikogo.


Na Stecówce warto zajrzeć do malutkiego, drewnianego kościółka pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Obok stoi drewniana dzwonnica i tablica informująca, że kościółek znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.
Wokół cisza i ustronność, co dodaje uroku temu miejscu.

niedaleko schroniska jest drewniany kościółek
niedaleko schroniska jest drewniany kościółek


Otwarte przestrzenie, czyste powietrze, a nade wszystko bezcenne widoki- niedługa, ale jakże miła wycieczka.

wokół pusto, malowniczo
wokół pusto, malowniczo

Komentarze

Zostaw swój komentarz

14 listopad 2012 19:34

A Danusia  powędrowała. Fajne foty, piękne widoki gór.

pozdrawiam🙂

13 listopad 2012 22:56

Ładnie  jest na stecówce byłem ostatnio i chętnie się wybiorę raz jeszcze przy okazji wejscia na  Baranią.

Zwiedzone atrakcje

Kubalonka

Kubalonka

Istebna- Stecówka

Istebna- Stecówka

Zadni Groń

Kubalonka- Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Stecówka- kościółek pw. Matki Boskiej Fatimskiej

Stecówka schronisko

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021