Paczków. Polskie - niegdyś niemieckie- miasteczko pogranicza leżące na Przedgórzu Sudeckim, w Górach Złotych , nad Nysa Kłodzką . Rzeką , która niestety wielokrotnie podtapiała , nie tylko przedmieścia miasteczka. Niewielki i malowniczy Paczków leży tuż przy granicy z Czechami (hmm, Unia Europejska wiec granic nie ma&hellip😉 lecz wiadomo co mam na myśli 😉 . Niedaleko Otmuchowa (18km) i Nysy (około 35 km). Tuż przy trasie wiodącej w Kotlinę Kłodzką.
Miasteczko o wielowiekowej historii, założone w 1254 roku, przez ówczesnego biskupa Wrocławskiego. Wtedy nazwa brzmiała Patschkau.

Paczków pełen zabytków zwany –nie bez racji- polskim Carcasone. Nie tylko ze wzglądu na podobną architekturę lecz również ze względu na zachowane pokaźnej długości mury obronne.
Wiele zabytków Paczkowa przypomina też nieco te z włoskiego Carcasone. Te najbardziej charakterystyczne , to wieże miejskie Kłodzka , Wrocławska i Ząbkowicka ( wspomniałam o nich i są też na fotkach , w wycieczce ”Wyprawa do domu kata&rdquo😉 .
Nie mniej charakterystyczny jest kościół św. Jana Ewangelisty, z początków XIV wieku ; zbliżony wyglądem do pierwowzoru z Carcasone. Kościół , jest naprawdę wielkim budynkiem ale nie to jest aż tak ważne jak …studnia znajdującą się wewnątrz! Zwana jest ona studnią tatarską , która podczas oblężenia Paczkowa przez hordy ze wschodu zapewniała wodę ludziom broniącym i szukającym schronienia w jego przepastnych wnętrzach!

Piękny i ciekawy architektonicznie jest paczkowski ratusz, od strony poludnowo - wschodniej opleciony dzikim winem , z wysoką i udostępnioną do zwiedzania wieżą .Wieżą, nie tylko widokową. W niej umieszczony jest bowiem, mechanizm zegara, który mimo upływu lat i swej już (może nie równie jak wieża ale długiej historii) codziennie, niezmiennie i dokładnie odmierza czas! Znajduje sie tam również dzwonnica.
Kamieniczki Paczkowa, ładne, ciekawe z bramami, arkadami, ozdobami , można by podziwiać gdyby nie to, ze wiele z nich nadwerężyły już długie wieki istnienia . Nie mniej jednak spacer wąziutkimi uliczkami, w których zaułkach zaklęte są wieki historii , jest dobry do wyciszenia się, zastanowienia. Wydaje się, że czas nie tylko się zatrzymał, lecz jakby to była podróż w dawne wieki. Wieki świetności Paczkowa.



O Paczkowie można by opowiadać jeszcze sporo, jest tam bowiem ciekawe , jedyne w poludniowo - zachodniej Polsce, arcyciekawe Muzeum Gazownictwa, są ciekawe budowle hydrotechniczne na zbiornikami wodnymi Kozielno i Topola, które tworzą Zalew Paczkowski. O tym jednak w kolejnej opowieści 🙂





















































