ZespółKlasztorno- Pałacowy, Danuta
ZespółKlasztorno- Pałacowy, Danuta

Barwy jesieni w Rudach Raciborskich

Komentarze 3
2012-11-04

Niedziela zapowiadała się pogodna i ciepła, prognozy nie przewidywały opadów deszczu, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby wyruszyć na wycieczkę. Decyzja o wyjeździe właśnie do Rud Raciborskich była spontaniczna.
Rudy to przecież jedna z najpiękniejszych miejscowości na terenie województwa śląskiego. Malowniczo położona wieś jest w centrum Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, kiedyś będący również siedzibą książęcą, jest jednym z najcenniejszych architektonicznych zabytków Górnego Śląska.
Największymi skrótami jakie tylko były możliwe- zupełnie nie tak jak sugerował nam GPS, dojechaliśmy na miejsce przed godziną 12,00.
Zdążyliśmy na nabożeństwo, a po nim obejrzeliśmy piękne wnętrze kościoła.
Pokrzepieni duchowo, podążyliśmy ścieżkami przypałacowego parku. Oglądaliśmy drzewa- pomniki przyrody, malownicze stawy. Spacerowaliśmy urokliwymi alejami. W gęstwinie drzew podglądaliśmy wiewiórki gromadzące zapasy na zimę. Wokół nadzwyczaj cicho i spokojnie, nie było zwykle spotykanych tu tłumów spacerowiczów. Na terenie parku rozstawione są tablice informacyjne o występowaniu ciekawych okazów roślin , jak również o ważnych wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce na tym terenie.
Zarówno park jak i Bazylika posiadają niezwykły klimat sprzyjający znakomitemu samopoczuciu , wypoczynkowi i refleksji.
Przeszło 700-letni obiekt stanowi cenne dziedzictwo kulturowe. Zniszczony w wyniku działań wojennych w ostatnich dniach II Wojny Światowej, doczekał się możliwości przywrócenia dawnej świetności. Obecnie dawne zabudowania klasztorno-pałacowe, dzięki działaniom diecezji gliwickiej i unijnym funduszom zaczynają w pełni odzyskiwać swój pierwotny blask.
Powstały nowe miejsca parkingowe, punkty informacji turystycznej, info-kioski oraz ścieżki dydaktyczne. Niedaleko parkingu znajduje się też teren rekreacyjny i plac zabaw.

Niestety nie udało nam się zobaczyć wnętrza Starego Opactwa. Za zamkniętą bramą umieszczona była informacja, że 4 listopada – Zamknięte. Szkoda. W Punkcie Informacyjny przy parkingu, skorzystaliśmy z e-informacji z mapą i doskonałą prezentacją oglądanych obiektów, a za pomocą info-kiosku przesłaliśmy e-mailem dla bliskich pozdrowienia wraz z załączonym zdjęciem wykonanym na tle … parkingu przed Kościołem. Niestety źle ustawiona kamera nie obejmowała swoim zasięgiem budynków Opactwa.
Pobyt w Rudach Raciborskich był nie tylko wyciszeniem. Jest to miejsce bogate w historię, nadzwyczaj urokliwe. Zespół Klasztorno-Pałacowy pięknieje z roku na rok. Miejsce magiczne, zachwyca i potrafi oczarować. Ja wróciłam do domu z „naładowanymi akumulatorami” dobrych przeżyć. Polecam.

, Danuta
, Danuta
monumentalny Dąb Cysters, Danuta
, Danuta
Dąb Benedykta XVI, Danuta
figura Św.Bernarda, Danuta
, Danuta
Zespół Klasztorno- Pałacowy, Danuta
, Danuta
, Danuta
ścieżka dydaktyczna użytku ekologicznego, Danuta
staw Parkowy, a w tle ZespółKlasztorno- Pałacowy w Rudach, Danuta
Kapliczka Matki Bożej, Danuta
, Danuta
jedna z wielu urokliwych alejek, Danuta
, Danuta
staw Parkowy (na północ od pałacu), ograniczony groblą, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
wszystkie barwy jesieni, Danuta
, Danuta
, Danuta
Przez park przepływa rzeka Ruda, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
barwy jesieni :-), Danuta
skupisko cisów, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
staw Peickera, Danuta
, Danuta
nieśmiało ..., Danuta
, Danuta
, Danuta
Bazylika Mniejsza- Wejście Główne, Danuta
Bazylika Mniejsza, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
07 listopad 2012 15:53

Witajcie Toju i Mokunko! Dziekuję za zainteresowanie moją wycieczką. Dopiero teraz zorientowałam się, że nie umieściłam relacji. Natychmiast wprowadzam zmianę i zapraszam do lektury. Pozdrawiam turystycznie :-)

mokunka
06 listopad 2012 13:35

[cytuj autor=' toja1358'] Witaj Danusiu! Pałac i park w Rudach bardzo mi się podoba, a jesień dodaje mu takiego nostalgicznego piękna. Widzę, że nawet stokrotkę jeszcze wypatrzyłaś🙂 Pozdrawiam [/cytuj]

 

Tak jak pisze Tojka, Rudy piekne o każdej porze roku Danusiu ! Fajnie, ze znowu jestes z nami na PSz🙂

pozdrawiam🙂

toja1358
06 listopad 2012 08:04

Witaj Danusiu! Pałac i park w Rudach bardzo mi się podoba, a jesień dodaje mu takiego nostalgicznego piękna. Widzę, że nawet stokrotkę jeszcze wypatrzyłaś🙂

Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Orzesze

Czerwionka Leszczyny

Pilchowice

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023