, mokunka
, mokunka

Wyprawa do Domu Kata

Komentarze 3
2012-10-16

Paczków-to kolejne miasteczko, na trasie naszych wakacyjnych wędrówek. Trafiliśmy tam z Otmuchowa (jak opisywałam) w strugach deszczu uciekając przed burza. W lipcu pogoda bywała tak dynamiczna, ze już na drugi dzień rano nawet śladu po ulewie nie było. Pogoda ustabilizowała się, akurat taka turystyczna była…

, mokunka
, mokunka


Ponieważ w Paczkowie byliśmy przed kilku laty, nieco znaliśmy miasteczko i obiekty, które warto odwiedzić. Postanowiliśmy powędrować do Domu Kata, którego przy poprzednim pobycie nie udało się nam obejrzeć , ze względu na trwający tam remont.
Wędrowaliśmy plantami, wzdłuż dawnych murów obronnych, które zachowały się do dziś prawie w całości.(Tu widzę analogię z Szydłowem , w świętokrzyskim, który też prawie cały za dawnymi murami obronnymi) .Mury są potężne, wysokie, z wieloma wieżami na rogatkach oraz tymi mniejszymi , które kiedyś pełniły funkcje obserwacyjne i obronne. Nawet teraz prezentują się solidnie, kiedyś były dobrym zabezpieczeniem miasta , które było we władaniu Niemiec, Czech, Polski.
Na niektórych fragmentach murów trwają prace renowacyjne.


Powoli planty robią się coraz mniej zadbane i ….wychodzimy poza dawne mury obronne Paczkowa .Już widać w odali Dom Kata, który wedle dawnych przepisów musiał znajdować się poza obrębem miasta. Tuż obok Domu Kata jest spora tablica informacyjna mówiąca o Rowerowym Szlaku Czarownic. Cóż , może by pasowała zmiana znanego powiedzenia w nico innej formie; np jak kat z czarownicą! 🙂

niewielkie kamieniczki tuż w sąsiedztwie murów miejskich, mokunka
, mokunka
, mokunka


Dom piętrowy zbudowany w/g niegdysiejszej tradycji murarskiej z tzw „pruskiego muru” czyli nie tylko stropów drewnianych lecz solidnych legarów z drewna poprowadzonych w murach pod określonym kątem.


W Domu Kata, po ostatnim generalnym remoncie mieści się…Informacja Turystyczna. Jest też niewielkie Muzeum . Muzeum owo posiada oczywiście (!) eksponaty związane z zawodem kata. Przedziwne narzędzia tortur, których przeznaczenia, aż strach się nawet domyślać. Maleńkie okienka i niski sufit nadają tym pomieszczeniom szczególny charakter!

, mokunka
, mokunka


Jest tez sporo pamiątek i dokumentów mieszkańców ziemi paczkowskiej.
Wstęp gratisowy! Dawno nie byłam w żadnym Muzeum , gdzie wejście było bezpłatne.


W Informacji Turystycznej , panie bardzo chętnie informują nie tylko o Paczkowie lecz też o bliższej i nieco dalszej okolicy. Dostajemy ciekawie wydane foldery…. m. in z okolic Otmuchowa i Nysy. Śmiejemy się, że tam już byliśmy , lecz chętnie sprawdzimy czy wszystko godne uwagi już widzieliśmy.

planty, mokunka
planty, mokunka


Żegnamy Dom Kata, tyle jeszcze ciekawostek do odwiedzenia.
Niebawem opiszę inne zabytki Paczkowa, Jezioro Paczkowskie oraz bardzo ciekawe Muzeum Gazownictwa .

, mokunka
w Domu Kata, mokunka
narzędzia tortur, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
ciekawa zbiory domumentów, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Dom Kata -elewacja
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
planty, mokunka
mniej zadbany fragmeny , mokunka
fragment bramy miejskiej, mokunka
, mokunka
, mokunka
renowacja murów trwa, mokunka
wieza na rogatkach miasta, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz


18 październik 2012 21:17
Konto użytkownika zostało usunięte
mokunka
16 październik 2012 13:04

Tak Aniu, racja  Paczków sliczny zwany Polskim Carcasone🙂, taka analogia w architekturze do tego włoskiego miasteczka. Opiszę o tym w nastepnej wycieczce.Teraz zależało mi aby o Domu Kata wspomnieć. Wtedy (chyba 3 lata temu) gdy bylismy trwal tam remont...

pozdrawiam🙂

 

Ostatnio edytowany: 2012-10-16 13:53

Anna Piernikarczyk
16 październik 2012 12:59

Super Paczków! Jeździłaś naszymi śladami 🙂 Kilka lat temu zwiedzaliśmy te rejony, Paczków nam sie bardzo spodobał, choć Rynek był troche zaniedbany

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021