Rowerem po przedgórzu dzień 1

, Marek Weber

Nazwa Gnojnik według legendy pochodzi od znajdujących się na terenie wsi wielkich stajni w których trzymano konie. Obok stajni wyrzucano obornik stąd powstawały gnojniki, od których swą nazwę wzięła wieś. Pierwsze wzmianki o Gnojniku mówią o roku 1160, jako datę powstania parafii. Nie zachował się dokument erekcyjny, gdyż został on prawdopodobnie spalony podczas najazdu przez wojska Rakoczego w 1657 roku. W 1215 roku kronikarz Jan Długosz, pisał o dziesięcinach snopowych z wiosek położonych w okolicach Czchowa, a Gnojnik wymienia tu na pierwszym miejscu. Istnienie parafii potwierdza zapis historyczny z 1215 roku, w którym biskup krakowski Wincenty Kadłubek, podarował kapitule krakowskiej dziesięciny z Czchowa oraz dziewiętnastu położonych wokół niego wsi w tym Gnojnika. Przez Gnojnik przebiegał trakt handlowy z Krakowa na Węgry. Więcej o historii Gnojnika na http://www.gimnazjum.uszew.pl/gimnazjum_uszew_2/prace_nauczycieli/rys_historyczny_gnojnika.php
Z naszego miejsca zamieszkania przy drodze nr 75 ruszamy drogą asfaltową w kierunku Chronowa, mijając po lewej stronie sklepy centrum handlowego i po kilkuset metrach skręcamy w lewo, aby dalej nasza szeroka asfaltowa ulica zmieniła się w wąską ulicę wewnętrzną między zabudowaniami Gnojnika. Tutaj opuszczamy kierunek do Chronowa a jedziemy w kierunku Gosprzydowej. Gps pokazuje nam drogę jaką musimy pokonać, aby tam dojechać. Jedziemy rowerami drogą która wije się między domostwami, to się wspinając, to opadając, dojeżdżamy do Starej Wsi. Po dojechaniu do końca drogi asfaltowej skręcamy w lewo i teraz już drogą polną wspinamy się ostro pod górę, jednocześnie podziwiając widoki na Gnojnik i jego okolice. Po krótkim odpoczynku na wzniesieniu nasz szlak opada teraz w dół, zjeżdżając musimy uważać i często hamować, duża różnica poziomu oraz serpentyna drogi oraz wyboje drogi polnej nie pozwalają nam „rozwinąć skrzydeł” . Po kilkuset metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej prowadzącej z Gnojnika do Gosprzydowej. Jesteśmy już w Fiślerówce. Cały czas jadąc drogą asfaltową dojeżdżamy do drewnianego kościółka w Gosprzydowej, który znajduje się po lewej stronie.
Gosprzydowa jest to niewielka wioska założona, według legendy, przez niemieckiego rycerza Gotfryda de Yolya, i historia jej sięga XIIIw. Przez stulecia była własnością rycerskiej rodziny Wielogłowskich herbu Starykoń. Wieś jest malowniczo położona w dolinie rzeki Usznicy, której najcenniejszym obiektem jest drewniany kościół zbudowany z drzewa modrzewiowego, przykryty dachem gontowym. Kościół w stylu późnogotyckim, z charakterystycznym stromym dachem. Świątynia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku drewnianej architektury Małopolski. Więcej na temat historii kościółka na http://www.gosprzydowa.pl/
Po zwiedzeniu kościółka (przez szybę – ponieważ był zamknięty) ruszamy dalej omijając szerokie drogi za kościołem w Gosprzydowej, przejeżdżamy przez mostek i dalej wąską drogą wewnętrzną jedziemy w kierunku Tymowej. Znajduje się tutaj następny kościółek drewniany na naszym dzisiejszym szlaku. Tymowa tak samo jak Gosprzydowa i Gnojnik pochodzi z XIII wieku. Parafia powstała tutaj przypuszczalnie w 2 poł. XIII w. Kościół drewniany, konsekrowany 1277r. Obecny kościół drewniany został zbudowany w 1764 r., a następnie powiększony w 1913 r. przez przedłużenie prezbiterium jest kościołem barokowym, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Więcej o Tymowej na http://pl.wikipedia.org/wiki/Tymowa_(wojew%C3%B3dztwo_ma%C5%82opolskie)
Z Tymowej udajemy się dalej drogą nr 966 w kierunku centrum miejscowości, ale po dojechaniu do drogi nr 75 skręcamy w lewo i teraz wspinając się jedziemy drogą asfaltową początkowo pod górę aby później długim zjazdem dojechać do naszego miejsca zakwaterowania w Gnojniku, gdzie kończymy nasz pierwszy dzień pobytu w Gnojniku.

, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
Komentarze 1
2012-10-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
08 październik 2012 22:43

Rowerem spory kawał Marku!  Ciekawie zaplanowana wyprawa🙂

pozdrawiam🙂

Zwiedzone atrakcje

Gosprzydowa

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024