, mokunka
, mokunka

Tarnów –miasto, które urzeka zabytkami i historią

Komentarze 11
2012-10-06

Tarnów reklamujący się jako …polski biegun ciepła powitał nas deszczem i zamglonym niebem.

Pogoda w południowo-wschodniej części Polski (była w granicach 17 stopni, padało) a na zachodzie około 26 i piękne słoneczne niebo. Tak , to pech pogodowy , dopadł nas w sierpniu tego roku, w owym polskim biegunie ciepła. I musze przyznać, że przez 4 dni gdy tam byliśmy jakoś pogoda w Tarnowie była żywym zaprzeczeniem reklamy! Choć może nie aż tak zimno było.Pogoda była poprostu bardzo, bardzo zmienna. Nagle padal deszcz, wiał wiatr, po chwili wyglądało słonko. I tak na przemian - ubierało sie polary lub ściągało.Istna loteria pogodowa...
Nic to jednak dla nas. W planie było zwiedzanie Tarnowa , Łańcuta, Ciężkowic i kilku innym miast, wsi i miasteczek. Plan zrealizowaliśmy, niekiedy w strugach deszczu np. w Łańcucie

Ratusz, mokunka
Ratusz, mokunka


Piękna starówka Tarnowa, jest już w dużej części po renowacji; z zachowaniem wszystkich historycznych elementów. Z podkreśleniem, historycznego znaczenia żyjącej kiedyś tam sporej żydowskiej mniejszości.
Jest więc niewielki, lecz dobrze zachowany fragment Synagogi oraz tzw Skwer Synagogi , wraz z pożydowskimi kamieniczkami, z typowymi galicyjskimi gankami.Ciekawe architektonicznie.


Jest pomnik Józefa Bema bohatera Polski i Węgier, rodowitego tarnowianina.

w rynku, deszczowo, mokunka
w rynku, deszczowo, mokunka


W rynku odnowiony ratusz (bardzo podobny do tego w Sandomierzu), z wysoką wieżą widokową , do której –na najwyższa kondygnację- prowadzą…szklane schody. Fakt , że ze szkła specjalnego, hartowanego lecz dziwnie się po nich stąpa 🙂


Za to z wieży piękny widok, na panoramę miasta. Nawet mimo nienajlepszej pogody.

Zaułek Łokietka (ta i 2 nastepne foty), mokunka
, mokunka
, mokunka


Wokół starego miasta i rynku są piękne zachowane fragmenty murów miejskich , replika dawnego przystanku tramwajowego z początków XX wieku. Ciekawe są zaułki tzw :Zaułek Łokietka, Zaułek Diecezjalny. Tuż obok centrum miasta jest sporo parków, zieleni. Są ławeczki, zaułki poetów i zasłużonych Tarnowian.

Jest też nieco dziwna , w nowoczesnym, futurystycznym stylu fontanna z…planetami, tak , w każdym razie jest opisywana w folderze; która przypominać ma nasz układ słoneczny. Nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Zerkniecie sami…

Zaułek Diecezjalny w Tarnowie, mokunka
Zaułek Diecezjalny w Tarnowie, mokunka

Wolałam spacery po starym mieście, rynku , w okolicach ratusza, po maleńkich uliczkach bliźniaczo podobnych do tych, które można spotkać w Krakowie, we Lwowie czy Budapeszcie czyli miastach dawnego cesarstwia Austro-Węgier.

Muzeum Diecezjalne, mokunka
, mokunka
Zaułek Diecezjalny Tarnów, mokunka
, mokunka
dawna baszta obronna, mokunka
w deszczu tez dalo się zwiedzać, mokunka
Resztki synagogi w Tarnowie, mokunka
Zaułek Starej Zynagogi (ta i kilka kolejnych fot), mokunka
, mokunka
Skwer Synagogi w Tarnowie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
pomnik genarała Bema, mokunka
, mokunka
skwer przy pomniku generała J.Bema, mokunka
Dól Złoczyńców w Tarnowie, mokunka
Dół Złoczynców (ekspozycja pod szkłem), mokunka
, mokunka
, mokunka
replika przystanku tramwajowego, mokunka
, mokunka
w rynku starego miasta, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Ławeczka Poetów, mokunka
Ławeczka Poetów w Tarnowie, mokunka
Tarnów, mokunka
, mokunka
, mokunka
Tarnowskie Centrum Kultury, mokunka
elementy wystawy w rynku, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
fonntanna z układem słonecznym (dziwna), mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
fragmenty staromiejskich murów, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
09 maj 2017 16:15

[cytuj autor='Krajewska Angelika']Zapraszamy goraco🙂 dodam jeszcze że żeźba kataryniarza gra  :P [/cytuj]

To musi być interesujace ! Zazdraszczam, że mieszkacie w tak pieknym miescie jakim jest Tarnów 🙂))

Angelika Krajewska
09 maj 2017 08:40

Zapraszamy goraco🙂 dodam jeszcze że żeźba kataryniarza gra  :P

mokunka
09 maj 2017 08:28

[cytuj autor=' angelikaaa25']W Tarnowie warto także zobaczyć Most Zakochanych, który przebiega nad potokiem Wątok, łącząc ulicę Szewską i Przesmyk w Tarnowie. Jest integralną częścią odnowionych bulwarów wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, które po renowacji stały się wizytówką miasta. Został otwarty w 2013 roku i jest jednym z elementów ścieżki dla zakochanych. Most stał się bardzo szybko popularny wśród par, które zostawiają tutaj kłódki jako symbol wiecznej miłości. 5 lipca 2014 r w moim mieście odsłonięto rzeźbę Kataryniarza na tarnowskim Burku. Dla nie wtajemniczonych (czyt, nie będących tarnowianinami) Burek to najsłynniejsze i chyba najstarsze targowisko w Tarnowie. Ostatnio burek przywrócono do dawnej świetności…powiem szczerze, wygląda świetnie! Dlaczego właśnie tam postawiono rzeźbę kataryniarza? Po co? – otóż jak się okazuje, dokumenty historyczne miasta w tym i stare widokówki pokazują że, przed wojną w Tarnowie grywał kataryniarz. Grał codziennie, w różnych częściach miasta, ale właśnie ta część Placu Bema była jego ulubionym miejscem stąd też by upamiętnić samego Kataryniarza jak i fakt że był on częścią niejako historii tego miejsca, postanowiono postawić tu jego rzeźbę.    [/cytuj]

Jaka szkoda, że byłam w Tarnowie w 2012 roku ...bo ciekawostki , o których piszesz to rok 2013 i 2014.Ojj, bedzie okazja aby wrócić do miasta, które jak w tytule wycieczki urzeka zabytkami i historią 🙂

 

Angelika Krajewska
08 maj 2017 23:34

W Tarnowie warto także zobaczyć Most Zakochanych, który przebiega nad potokiem Wątok, łącząc ulicę Szewską i Przesmyk w Tarnowie. Jest integralną częścią odnowionych bulwarów wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, które po renowacji stały się wizytówką miasta. Został otwarty w 2013 roku i jest jednym z elementów ścieżki dla zakochanych. Most stał się bardzo szybko popularny wśród par, które zostawiają tutaj kłódki jako symbol wiecznej miłości.
5 lipca 2014 r w moim mieście odsłonięto rzeźbę Kataryniarza na tarnowskim Burku. Dla nie wtajemniczonych (czyt, nie będących tarnowianinami) Burek to najsłynniejsze i chyba najstarsze targowisko w Tarnowie. Ostatnio burek przywrócono do dawnej świetności…powiem szczerze, wygląda świetnie! Dlaczego właśnie tam postawiono rzeźbę kataryniarza? Po co? – otóż jak się okazuje, dokumenty historyczne miasta w tym i stare widokówki pokazują że, przed wojną w Tarnowie grywał kataryniarz. Grał codziennie, w różnych częściach miasta, ale właśnie ta część Placu Bema była jego ulubionym miejscem stąd też by upamiętnić samego Kataryniarza jak i fakt że był on częścią niejako historii tego miejsca, postanowiono postawić tu jego rzeźbę. 

 

marian
08 październik 2012 08:00

Tak piękne miasto  aż szkoda że nigdy tam nie byłem.Pozdrawiam.

mokunka
07 październik 2012 11:32

Cieszę sie, że Wam sie podoba ; Tarnów jest poprostu piękny🙂 warty odwiedzenia. Tyle historii i ciekawostek. Każdego dnia można było zwiedzac cos innego , niepowtarzalnego.Jeszcze coś wam z Tarnowa opiszę 🙂 tylko foty muszę usystematyzować.

pozdrawiam,🙂

Krzysztof Dorota
06 październik 2012 23:32

Mokunko 🙂 nasza droga krojtroterko super nam się podoba twoja relacja i foty, mało znamy te rejony Polski dlatego jesteśmy zauroczeni tym Tarnowem extra miasto ma swą historię i sławnych polaków to się ceni , Tarnów musimy zdobyć koniecznie pozdrawiamy .

toja1358
06 październik 2012 21:38

Podobnie jak Arek pierwszy raz czytam  relację ze zwiedzania Tarnowa. Bardzo mi się podoba, miasteczko jest piękne.  Gdyby nie Twoja wycieczka, do głowy y mi nie przyszlo, że Tarnów jest takim uroczym miastem🙂.

Ostatnio edytowany: 2012-10-06 21:39

Arkadiusz Musielak
06 październik 2012 20:31

Świetna relacja. Wręcz Mega reklama Ternowa. W tym roku, też w sierpniu, miałem zmiar tam wstąpić, lecz pogoda (deszczowa) mnie zraziła, i ze Lwowa pojechałem wprost do domu.

Wcześniej nigdy nie czytałem o Tarnowie, Twoja relacja jest pierwsza, i strasznie zachęcająca. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2012-10-06 20:39

mokunka
06 październik 2012 19:35

Racja Aniu, ratusz taki jakby wprost przeniesiony z Sandomierza. 🙂 Szybciutko zerknęłaś , dopiero fotki będę podpisywała.

pozdrawiam🙂))

Anna Piernikarczyk
06 październik 2012 19:27

Piękny Tarnów, na pierwszy rzut oka to mi Sandomierz przypomniał, a potem zobaczyłam że też o tym piszesz 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023