Powrót z zamku Lipowiec
Powrót z zamku Lipowiec

Babice - Wygiełzów i zamek Lipowiec

Komentarze 4
2012-10-21

Jadąc do Zatora i Zatorlandu, wstąpiliśmy do gminy babice, jako, że w "Lato z Polską" promowaliśmy tą gminę, chciałam ją zobaczyć na własne oczy.

Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny

Zamek Lipowiec
Zamek Lipowiec

Zajechaliśmy do Wygiełzowa, w którym znajduje się ciekawe Muzeum - skansen - Nadwiślański Park Etnograficzny. Skansen powstał w latach 70-tych XX wieku. Dziś prezentuje się tu 25 obiektów zabytkowych oraz małą architekturę w postaci kapliczek czy studni. Na terenie Skansenu (i Zamku) odbywają się liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Skansen, sierpień i wrzesień), Zlot Wiedźm i Czarownic (Zamek, wrzesień), Turniej Rycerski (Zamek, sierpień), Odpust "Pod Czerwoną Jarzembiną" (Skansen, wrzesień).

Zamek Lipowiec

Lipowiec
Lipowiec

Zamek Lipowiec znajdujący się na szczycie pobliskiego wzgórza wapiennego o wysokości ponad 350 m n.p.m. Należy do tzw. Grzbietu Tenczyńskiego i nazywa się Góra Zamkowa lub Lipowiec, tak samo, jak zachowane na nim ruiny zamku biskupów Krakowskich.

Jest to obronny zamek gotycki typu wyżynnego. Początki zamku Lipowiec sięgają XIII wieku, w wiekach XIV i XV warownia była kilkukrotnie rozbudowana i przebudowana. Właśnie w XV wieku po znacznej rozbudowie zamek osiągnął podobny wygląd do tego z czasów dzisiejszych, wieża była już połączona z korpusem zamku, otaczała go głęboka fosa i warownia stanowiła ważne ogniwo obronne, np. podczas wojen husyckich.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Skanen w Wygiełzowie
Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Dzisiaj okazałe ruiny zamku wraz z pobliskim skansenem stanowią Muzeum i udostępnione są dla turystów, na dziedziniec można wejść bezpłatnie.

Wygiełzów
Wygiełzów

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
02 październik 2012 14:29

Dzięki Wam 🙂 No ja bym też jeszcze sie kiedyś wybrała na jakas tamtejszą imprezę

mokunka
02 październik 2012 13:08

Podobniej jak Romek już pare lat tam nie byłam.Ze skansenu utkwiła mi w pamięcie  -lekcja garncarstwa. Mimo fartuszkow , ktore nam rozdano bylismy cali upaprani w glinie🙂 jest co wspominac!

pozdrawiam 🙂)

Roman Świątkowski
02 październik 2012 11:15

Gratuluję udanego wypadu. Dawno nie odwiedzałem tych pięknych ruin zamku które położone są na Grzbiecie Tęczyńskim jak sąsiadujące ruiny w Rudnie. Może na wiosne rowerkiem - kto wie.

Paweł Gąsiorek
02 październik 2012 09:34

Wypad jak zawsze Super! Nie mogę tylko przeżałować tego,że byłaś z rodziną tak blisko i nie udało nam się spotkać !!!

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wygiełzów

Wygiełzów

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023