Prochownia Ogrodzieniec, mokunka
Prochownia Ogrodzieniec, mokunka

Stara Prochownia ukryta w leśnej gęstwinie

Komentarze 10
2012-09-23

Jeśli Jura kojarzy się komuś tylko z jaskiniami, ostańcami i ruinami warowni na wapiennych skałach, to dziś opowiem o mniej znanym obliczu Jury.

Stara Prochownia czyli dawna Fabryka Prochu Strzelniczego na trasie Podzamcze –Krępa jest pozostałością bardzo rozległej fabryki z przełomu XIX i XX wieku. Było to ogromne –jak na tamte lata przedsięwzięcie o znaczeniu strategicznym; dlatego wybudowano ja głęboko wśród lasów. Miała aż 12 wydziałów, które były połączone podziemnymi przejściami, przysypanymi wałami ziemnymi.

Stara Prochownia Ogrodzieniec, mokunka
Stara Prochownia Ogrodzieniec, mokunka

Wszystko to zostało zniszczone w początkach I wojny Światowej, w 1914 roku. Przez długie lata zapomniane, ulegało zniszczeniu.

Obecnie przebiegają tamtędy szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Towarzystwo Miłośników Dawnych Fortyfikacji próbuje teraz ocalić ruiny od zapomnienia!

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Nie jest to łatwe bo prawie 100 lat po zniszczeniu (dokładnie 98) przyroda upomina się o swoje. Las porasta ruiny, gdzie-niegdzie prawie nie widać ruin z kamienia i cegły. Ogromne sosny i buczyna porastają teren dawnej prochowni. Chodząc tamtędy trzeba być bardzo ostrożnym. W ziemi są głębokie wyrwy i jamy, teren nie jest zabezpieczony. Miejsce urokliwe, tajemnicze, trochę niebezpieczne.

Mam nadzieje, że wkrótce będzie poddany rewitalizacji i to miejsce będzie bardziej rozreklamowane i przygotowane do bezpiecznego zwiedzania. Na razie są tylko dwie tablice informacyjne.

, mokunka
, mokunka

Wybiorę się tam wiosną, aż jestem ciekawa czy cokolwiek się zmieni. Dziś nieco zmarzłam bo piękna słoneczne niedziela była jednak chłodna…

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Stara Prochownia, mokunka
Prochownia w Ogrodzieńcu, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Stara Prochownia, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Paweł Gąsiorek
27 wrzesień 2012 10:34

Jas nic nie sugerowałem !!!! HAHAHAH!

 

mokunka
26 wrzesień 2012 20:26

Dzięki wszystkim, ciesze sie, że Was zaciekawailam.Podobnie jak z Waszych wycieczek, wiele miejsc mam do odwiedzenia. I nie wierzcie Pawelkowi,🙂)) w jego domysły, że o inny proch a raczej prochy tam chodzi, hihih 🙂)) ehhh wybraźnia ....

pozdrawiam🙂))

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 wrzesień 2012 22:02

ładnie , ładnie-

 Widzę ze ty i twój  aparat zajrzycie  w każdą dziurkę

 

Pozdrawiam Karol Barsolis

Arkadiusz Musielak
25 wrzesień 2012 21:55

Cześć.

Jak zawsze opisujesz jakieś ciekawe miejsce. Jak Wiesz, nie znam Jury, więc Jesteś moją Wyrocznią. Dzięki Twoim opisom, wręcz mnie zauracza i niezmiernie ciekawi. Pozdrawiam.

 

mokunka
25 wrzesień 2012 14:20

[cytuj autor='Gąsiorek Paweł'] MOKUNKIO !!!! Chodziło Mi o proszki przeciw bólowe!!HAHAHA!!!   [/cytuj]

 

tak, tak Pawełku ...to co Gożdzikowa. Oczywiście myślelismy o tym samym🙂)) hihi

 

Romku, racja wapiennik, też bardzo ciekawy🙂 muszę się tam kiedyś wybrać!

pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2012-09-25 14:24

Roman Świątkowski
25 wrzesień 2012 11:27

Takich zapomnianych ruin, pomników itp nietypowych atrakcji turystycznych jest sporo i ta Twoja wyprawa do ruin carskiej Prochowni w lasach w Ogrodziencu jest tego dowodem. A moim dowodem jest np pokazywany wcześniej w poprzednich wyprawach Wapiennik Bordowicza.

 

Paweł Gąsiorek
25 wrzesień 2012 11:11

MOKUNKIO !!!! Chodziło Mi o proszki przeciw bólowe!!HAHAHA!!!

 

mokunka
24 wrzesień 2012 15:36

[cytuj autor='Gąsiorek Paweł'] Nie boisz się tak włuczyć po lesie ?????? Super sprawa z tymi prochami! A czy tylko wybuchowe tam produkowali????? !!!!   [/cytuj]

 

Jak to zabrzmiało Pawełku, hihihi "włóczenie po lesie"; odpowiem tak może bym sie bała gdzies w gęstym, ciemnym lesie i w dodatku nie sama...lecz tu po pierwsze z mężem  własnym, po drugie szlakami a po trzecie dusza krajotrotera ciągnie w miejsca ciekawe, gdzie by one nie były. Sam pewnie to wiesz najlepej🙂))

  I nie strasz tym lesem bo jeszcze Tadeusza wystraszysz a miał się tam wybrac!🙂 hahaha

A tak juz całkiem poważnie musiała być to wielka fabryka prochu strzelniczego (a jaki miałes na myśli?), bo ruiny obejmują znaczny obszar!

pozdrawiam🙂

 

Ostatnio edytowany: 2012-09-24 15:38

Paweł Gąsiorek
24 wrzesień 2012 11:07

Nie boisz się tak włuczyć po lesie ?????? Super sprawa z tymi prochami! A czy tylko wybuchowe tam produkowali????? !!!!

 

Tadeusz Walkowicz
24 wrzesień 2012 10:46

Ciekawe zdjęcia zapomnianego obiektu. Napewno znajdzie się w moich planach. Pozdrawiam tadek

Zwiedzone atrakcje

Podzamcze

Krepa

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021