Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

Gwarki na zamku w Starych Tarnowicach

Komentarze 5
2012-09-09

Co roku w drugi weekend września w moim rodzinnym miescie Tarnowskich Górach odbywa się wielkie święto miasta - Gwarki, a dokładniej Dni Tarnogórskich Gwarków.

Impreza jest już historyczna, bo odbywa się od połowy XX wieku, od czasu, gdy dla turystów udostepniono w Tarnowskich Górach część podziemi tarnogórskich, drążonych wieki temu w celach górniczych wydobywano tu bowiem cynk i ołów z domieszką srebra.

Zamek w Starych Tarnowicach
Zamek w Starych Tarnowicach

Do tej górniczej historii miasta nawiązuje najbardziej znana i oczekiwana część Gwarków - pochód historyczny przechodzący ulicami miasta w niedzielne południe. Rzesze obszerwatorów co roku oblepiają dosłownie ulice miasta, by podziwiać barwny korowód, z roku na rok coraz bogatszy i przedstawiający m.in. historię miasta. Jest książę Jan II Dobry, który nadał miastu liczne górnicze przywileje, jest rolnik Rybka, który znalazł pierwszą grudkę kruszcu na tych ziemiach, na koniu wjeżdża Król Jan III Sobieski na pamiątkę wizyty, gdy zmierzał na odsiecz Wiednia, za nim w karocy jedzie jego ukochana Marysieńka i damy dworu. Idą też żołnierze z różnych okresów historii i wiele innych ciekawych postaci.

Ponadto na Rynku przez cały weekend, włącznie z piątkiem odbywają się koncerty, na Placu Wolności odbywają się konkursy i imprezy dla najmłodszych, przyjeżdżają karuzele itp. Całą imprezę konczy niedzielny wieczorny koncert gwiazdy z pokazem sztucznych ogni.

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry

W tym roku też pierwszy raz Gwarki odbyły się na Zamku w Starych Tarnowicach - pieknym kompleksie odbudowanym z ruin. Zamek mozna zawsze zwiedzać, a w Gwarki dodatkowo przybyli rycerze, białogłowy, można było postrzelać z łuku, rzucić oszczepem, przebrać się w strój rycerza lub ubrać kobiecą suknię w epoki...

Gwarki 2012
Gwarki 2012
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki
Pochód w Gwarki
Pochód na Gwarkach w Tarnowskich Górach
Gwarki w Tarnowskich Górach
Gwarki

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
19 wrzesień 2012 14:44

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] No niecodziennie się zyskuje w mieście coś takiego 🙂 To wrzucaj wrzucaj 🙂 A za czasem... to niestety mam tak samo, nie jest z gumy... 🙂 [/cytuj]

 

Tak Aniu, doba nie jest z gumy i gdyby miała zamiast 24 , nawet 36 godzin-pewnie i tak byłoby mało.Ale zmobilizowałaś mnie.Wrzuciłam jedna z wakacyjnych wycieczek (a sporo jeszcze czeka) .

pozdrawiam🙂)

Anna Piernikarczyk
19 wrzesień 2012 06:31

No niecodziennie się zyskuje w mieście coś takiego 🙂

To wrzucaj wrzucaj 🙂 A za czasem... to niestety mam tak samo, nie jest z gumy... 🙂

mokunka
18 wrzesień 2012 21:38

Wy chyba Aniu bardzo ten zamek lubicie, bo czesto tam bywasz i opisjesz🙂  Ja tam jeszcze nie dotarłam , musze sie zmobilizowac. Ale czasu brak na wyszystko; jeszcze masę zaległych wakacyjnych wycieczek mam do wstawienia, ehh

pozdrawiam🙂

Anna Piernikarczyk
18 wrzesień 2012 15:07

No zdecydowanie cacko 🙂 I wyrosło jakby z ziemi, bo ruin nawet nie było widać zza chaszczy. Nie tylko zamek odnowiono, bo i zabudowania gospodarcze, otoczenie ładne i zadbane, a widać że i imprezy będą się regularnie odbywać tutaj, warto zobaczyć, można zwiedzać wnętrze zamku, oczywiście odpłatnie, wejście na teren kompleksu natomiast jest darmowe.

Jacek Sklorz
18 wrzesień 2012 14:44

Jestem w szoku.

Takie "Cacko" z niczego.

Dawno nie byłem "na Gorach", muszę sie wybrać i zwiedzić zamek.

... a tak na marginesie - Sobieski jechał na odsiecz Wiednia, nie Turków...

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022