Cieszyn jest średniej wielkości miastem, które wiekszości Polaków kojarzy się z przejściem granicznym.Na mocy układu z Schengen można się dostać bez najmniejszego problemu a Cieszyn po obu stronach Olzy możemy podziwiać turystycznie. Jest bowiem w tym mieście sporo zabytków, jak z resztą przystało na jedno z najstarszych polskich miast.W Cieszynie, dzięki wielu urokliwym zielonym zakątkom, można bardzo miło spędzić czas na łonie natury. Aby odpocząć od ruchliwego i gwarnego cieszyńskiego śródmieścia, na dłuższe i krótsze spacery zapraszają wszystkich oznakowane i opisane trasy spacerowe.

Trasa Rezerwatów wiedzie do najbardziej zielonych zakątków Cieszyna, m. in. do dwóch spośród trzech cieszyńskich rezerwatów przyrody – „Lasku Miejskiego nad Puńcówką” i „Lasku Miejskiego nad Olzą”. Utworzono je dla oryginalnej charakterystycznej dla Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego rośliny – cieszynianki wiosennej Hacquetia epipactis. Oba rezerwaty łączy park Pod Wałką, rozległy kompleks parkowo-rekreacyjny, z pięknym, zabytkowym drzewostanem, placem zabaw, ścieżką zdrowia, basenem kąpielowym, kortami tenisowymi, kempingiem i zalewem kajakowym. Tuż za Olzą znajduje się czeskocieszyński park Adama Sikory.

Trasa widokowa pozwoli dotrzeć na najwyższe cieszyńskie wzniesienia, z których rozpościera się piękna panorama Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz widok na wznoszące się nieopodal miast szczyty Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko – Morawskiego.
Wartych poznania jest kilka niedużych, ale jakże interesujących parków. Najciekawszym z nich jest romantyczny park na Górze Zamkowej. Warto także zobaczyć wiecznie zielony bluszcz, pokrywający stromy stok opadający do Młynówki i Olzy, a który podlega ochronie. W spacerach po cieszyńskich uliczkach i zaułkach nie sposób ominąć odrestaurowanego parku Pokoju. Zieleń – drzewa i krzewy – harmonijnie współgrają z parkową architekturą i fragmentami rzeźb w lapidarium. Wiosną warto przejść się szlakiem kwitnących magnolii.


















































