Wislina, Magda
Wislina, Magda

Rowerowy szlak Mennonitów

Komentarze 2
2012-07-28

Nasza normalna trasa ma ok 15km i prowadzi z Przejazdowa do Grabiny-Zameczek. Jednak tym razem wyjechaliśmy dość późno więc dojechalismy tylko do Wróblewa. Trasa jest bardzo łatwa,prowadzi nową ścieżką z kostki. Jedyna "premia górska" znajduje się na moście nad nową obwodnicą Trójmiasta. Na wieczór warto zabrać bluzy,bo ścieżka prowadzi nad wodą i może być chłodno.

Ale od początku. Wyjeżdżamy z domu i na wspomnianym moście skręcamy w kierunku Pruszcza Gdańskiego.Mijamy fermę wiatrową i wśród pól dojeżdżamy do cmentarza w Wiślinie gdzie znajduje się pierwszy zabytek brama-dzwonnica z 1792r. Znajduje się tu także pierwsza tablica informacyjna (króka historia miejscowości,informacja o następnych zabytkach na trasie).Jedziemy dalej.Mijamy kościół i prostą ścieżką dojeżdżamy do drewnianego mostu na pograniczu Bystrej i Lędowa. Zatrzymujemy się na chwilę z nadzieją,że zobaczymy bobry. Jednak tym razem nie mamy szczęścia. No cóż może innym razem. Widzimy już pieknie odnowiony budynek dawnej szkoły (z przełomu XVIII i XIXw.) i przejeżdżamy przez kolejny mostek. Gdzie mozna odpocząć sobie i sie posilić w "szałasie". Dalej obserwujemy bociany,które próbują sił w lataniu (na trasie jest ok 6-7 gniazd tych pięknych ptaków).Pokonujemy kolejny most i zatrzymujemy się przy tablicy pamiątkowej. Następny punkt trasy to zabytkowy kościólek we Wróblewie (XVIw),który wybudowano na samy brzegu Motławy. Przy kościele rosną wspaniałe dęby-pomniki przyrody. Obok znajduje sie plac zabaw i zadaszone stoliki. Robi się późno, więc nie jedziemy dalej tylko wracamy do domu.

Wiślina, Magda
Wiślina, Magda

Trochę informacji na temat Mennonitów: jest to jeden z odłamów anabaptyzmu,który przez prześladowania musiał opuścić Holandię. Na Żuławy trafili najprawdopodobniej po 1543r. gdy po wielu powodziach rada miejska postanowiła zasiedlić te tereny. Olędrzy (tak ich nazywano) osiedlili się w Bogatce,Wiślince,Trzcinisku,Błotniku,Bystrej i Lędowie. Oczywiście pisze o najbliższych mi terenach.Do dziś stoją tu charakterystczne zabudowania(domy mieszkalne połączone z zagrodą). To dzięki nim Żuławy posiadają tak rozbudowany system melioracyjny. Mimo tych zasług w Gdańsku nie byli oni do końca akceptowani,ponieważ byli skryci,skromni i nie dopuszczali do siebie obcych. A swoją pracowitością zagrażali gdańskim mieszczanom.

Drewniany most nad Motławą, Magda
Drewniany most nad Motławą, Magda

Dziś Mennonici zamieszkują głównie Stany Zjednoczone i znani są jako Amisze.

Na koniec dodam,że słynna gdańska Goldwasser (słodka wódka z płatkami złota) jest ich produktem.

, Magda
, Magda
Lędowo, Magda
Lędowo, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
Wróblewo, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
, Magda
Słońce już zachodzi,wracamy do domu, Magda

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
01 sierpień 2012 12:07

Fajnie  oraz zdrowo, bo na rowerku, pozdrawiam🙂))

toja1358
28 lipiec 2012 19:50

Bardzo ciekawy szlak, na Wybrzeżu jest sporo śladów mennonitów.

Pozdrawiam

Zwiedzone atrakcje

Przejazdowo

Wiślina

Lędowo

Wróblewo

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023