To już ostatnia część z wycieczki po Górnośląskim Parku Etnograficznym przemierzyliśmy pięć regionów ,ostatnim szóstym jest Region Zagłębia Dąbrowskiego.

REGION ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO.

ZAGRODA BOGATEGO CHŁOPA



- Chałupa z Łaz 1874r
- Stodoła z Łaz 2 poł.XIX w.
- Kuznia z Łaz 2 poł.XIX w.
- Studnia z Łaz 2 poł. XIX w.
- Pasieka z Łaz 2 poł.XIX w.
ZAGRODA TYPU MIEJSKIEGO

- Chałupa garncarza z Kromołowa 1860r
- Chałupa Wójta ze Strzemieszyc Wielkich 1877r
- Kapliczka słupowa z Łaz pocz.XX w.
- Spichlerz Chłopski z Pszowa XVIII / XIX w.

Zagłębie Dąbrowskie – region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem. Stanowi północno-wschodnią część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Administracyjnie stanowi północno-wschodnią część województwa śląskiego.



Przymiotnik "dąbrowskie" wziął się od jednego z najsilniejszych ośrodków przemysłowych regionu – Dąbrowy Górniczej. Zagłębie Dąbrowskie jest wschodnią częścią obszaru o wspólnych cechach przemysłowych i wspólnej strukturze urbanistycznej – Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Nazwę "Zagłębie Dąbrowskie" wymyślił około 1850 Józef Cieszkowski, wówczas naczelny zawiadowca kopalni rządowych Zachodniego Okręgu Węglowego w Dąbrowie. Po trzecim rozbiorze teren ten należał krótko (1795-1807) do Prus (Nowy Śląsk), a następnie do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. W II Rzeczypospolitej obszar Zagłębia wchodził w skład województwa kieleckiego. Do dzisiaj istnieją znaczne różnice kulturowe w stosunku do sąsiedniego Górnego Śląska. Granica między Śląskiem a Zagłębiem, mająca charakter historyczny, kulturowy i dialektowy biegnie rzekami Brynicą, Czarną Przemszą i Przemszą.

W październiku 2004 roku powstała Strategia Zrównoważonego Rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego,. Strategia została przyjęta w formie porozumienia zawartego pomiędzy władzami samorządowymi jednostek wchodzących w skład Zagłębia oraz miasta Jaworzno, do którego przystąpiły: Będzin, powiat będziński, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Łazy, Gmina Łazy, Gmina Mierzęcice, Ogrodzieniec, Gmina Ogrodzieniec, Poręba, Gmina Psary, Siewierz, Gmina Siewierz, Sławków, Sosnowiec, powiat zawierciański, Zawiercie, Gmina Żarnowiec
































