GÓRNOŚLĄSKI PARK ETNOGRAFICZNY cz.5 REGION ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO

Komentarze 5
2012-05-23To już ostatnia część z wycieczki po Górnośląskim Parku Etnograficznym przemierzyliśmy pięć regionów ,ostatnim szóstym jest Region Zagłębia Dąbrowskiego.

Chałupa z Łaz 1874r
Chałupa z Łaz 1874rREGION ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO.

ZAGRODA BOGATEGO CHŁOPA

Chałupa z Łaz 1874r
Chałupa z Łaz 1874r


  • Chałupa z Łaz 1874r
  • Stodoła z Łaz 2 poł.XIX w.
  • Kuznia z Łaz 2 poł.XIX w.
  • Studnia z Łaz 2 poł. XIX w.
  • Pasieka z Łaz 2 poł.XIX w.

ZAGRODA TYPU MIEJSKIEGO

wnętrze chałupy z Łaz
wnętrze chałupy z Łaz
  • Chałupa garncarza z Kromołowa 1860r
  • Chałupa Wójta ze Strzemieszyc Wielkich 1877r
  • Kapliczka słupowa z Łaz pocz.XX w.
  • Spichlerz Chłopski z Pszowa XVIII / XIX w.

Zagłębie Dąbrowskie – region historyczno-geograficzny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem. Stanowi północno-wschodnią część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Administracyjnie stanowi północno-wschodnią część województwa śląskiego.

Studnia z Łaz
Studnia z Łaz

Przymiotnik "dąbrowskie" wziął się od jednego z najsilniejszych ośrodków przemysłowych regionu – Dąbrowy Górniczej. Zagłębie Dąbrowskie jest wschodnią częścią obszaru o wspólnych cechach przemysłowych i wspólnej strukturze urbanistycznej – Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Nazwę "Zagłębie Dąbrowskie" wymyślił około 1850 Józef Cieszkowski, wówczas naczelny zawiadowca kopalni rządowych Zachodniego Okręgu Węglowego w Dąbrowie. Po trzecim rozbiorze teren ten należał krótko (1795-1807) do Prus (Nowy Śląsk), a następnie do Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego. W II Rzeczypospolitej obszar Zagłębia wchodził w skład województwa kieleckiego. Do dzisiaj istnieją znaczne różnice kulturowe w stosunku do sąsiedniego Górnego Śląska. Granica między Śląskiem a Zagłębiem, mająca charakter historyczny, kulturowy i dialektowy biegnie rzekami Brynicą, Czarną Przemszą i Przemszą.

Studnia z Łaz
Studnia z Łaz

W październiku 2004 roku powstała Strategia Zrównoważonego Rozwoju Zagłębia Dąbrowskiego,. Strategia została przyjęta w formie porozumienia zawartego pomiędzy władzami samorządowymi jednostek wchodzących w skład Zagłębia oraz miasta Jaworzno, do którego przystąpiły: Będzin, powiat będziński, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Łazy, Gmina Łazy, Gmina Mierzęcice, Ogrodzieniec, Gmina Ogrodzieniec, Poręba, Gmina Psary, Siewierz, Gmina Siewierz, Sławków, Sosnowiec, powiat zawierciański, Zawiercie, Gmina Żarnowiec

Komentarze

Zostaw swój komentarz

04 czerwiec 2012 11:15

Vincci jak mi się ma nie podobać jeśli robisz zdjęcia mojej chałupy (Chałupa Wójta ze Strzemieszyc Wielkich) Kiedyś bywając  w ośrodku szkoleniowym ZHP obok skansenu nie jednokrotnie tam zaglądałem, teraz tylko po kopalnioki i szkloki.

04 czerwiec 2012 07:25

[cytuj autor=' marian'] Jak zdobędziesz ten wehikuł czaszu to z chęcią wybiorę sie z Tobą.pozdrawiam Ostatnio edytowany: 2012-06-03 21:35[/cytuj]

Ja też chętnie do Was dołączę 🙂 pozdrawiam

Gość
03 czerwiec 2012 23:22

Piszesz, że ostatnia część Parku Etnograficznego, a ja myślę, że tam jeszcze kiedyś wrócisz. Liczę zresztą na to. Pozdrawiam

03 czerwiec 2012 21:34

Jak zdobędziesz ten wehikuł czaszu to z chęcią wybiorę sie z Tobą.pozdrawiam

Ostatnio edytowany: 2012-06-03 21:35

03 czerwiec 2012 21:01

I kolejne cudne foty, Vincci. Czy ty sie nie minąłeś powołaniem??? Te artystyczne foty są przepiekne, godne uwagi. Moze warto pomyśleć o  hmm, np wernisażu w Zamku Sieleckim (czyli galerii sztuki) w Sosnowcu?

Ja i pewnie Romciu przyszlibyśmy jako pierwsi goście🙂 pozdrawiam🙂))

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021