, marian
, marian

ZAMEK BĄKOWIEC W MORSKU

Komentarze 2
2012-05-30

 

Zamek "Bąkowiec" zbudowano na wyniosłej skale na planie nieregularnego wieloboku wykorzystując niewielką powierzchnię szczytu skały i przylegającego do niej otoczenia. Kamienna brama której fragmenty zachowały się do dziś prowadziła na mały dziedziniec otoczony murem i czworokątnymi pomieszczeniami położonymi na przeciwległych stronach skały w układzie amfiladowym. Półkoliste baszty w narożnikach pełniły rolę obserwacyjną i obronną.

, marian
, marian

Zewnętrzne mury zbudowano ze starannie dopasowanych kamieni wapiennych, a wewnętrzne partie budowano z kamiennego gruzu zalewanego dużą ilością zaprawy wapiennej. Od strony wschodniej do skały przylegał dziedziniec gospodarczy którego bronił stożkowy nasyp ziemny z owalną basztą oraz suchą fosą. Od strony południowej zamek był zabezpieczony kamiennym murem którego resztki są jeszcze widoczne. Dostęp do zamku był wyłącznie pieszy przez cały system pomostów i drabin. Pomimo dogodnego położenia i dość silnych fortyfikacji które powodowały, że był praktycznie nie do zdobycia przy wykorzystaniu średniowiecznych technik oblężniczych nie odegrał w historii ważniejszej roli.

 

, marian
, marian

Niestety na miejscu poinformowano nas że to obiekt prywatny i tylko pozwolono nam wokoło zamku pospacerować.

, marian
, marian
, marian
, marian

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Krzysztof Dorota
30 maj 2012 20:57

Fajny uwielbiamy zamki i ruiny 🙂

toja1358
30 maj 2012 20:55

Ciekawy zameczek, ładnie wyglądają mury "wtopione" w naturalne skałki. Szkoda, że nie można wejść, ale może dzięki temu, że trafił w prywatne ręce to nie popadnie w ruinę.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023