, Marek Weber
, Marek Weber

Jurajskie szlaki - dzień 1

Komentarze 2
2012-05-24

Kotowice – wieś w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim gminie Żarki, w latach 1975 do 1998 miejscowość w województwie częstochowskim. Kotowice to miejsce naszego weekendowego pobytu w miesiącu maju na Jurze. Mamy stąd niedaleko do zamków w Mirowie i Bobolicach oraz do innych atrakcji tego rejonu wyżyny krakowsko-czestochowskiej. Po zakwaterowaniu się w gospodarstwie agroturystycznym „Między zamkami” ruszamy na rekonesans rowerami. Z daleka widać punkt naszego zainteresowania i kierunek naszej pierwszej wycieczki, dla zaaklimatyzowania się w tym rejonie - górę Zborów.

Z naszego miejsca zakwaterowania ruszamy w kierunku centrum wsi, najpierw stromo pod górę – a jest to długi podjazd – następnie ostro w dół do skrzyżowania, które jest w centrum wsi Kotowice, a w połowie stoku – zjazdu w kierunku wsi Góra Włodowska. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i początkowo w dół, a następnie pod górę jedziemy w kierunku naszego celu – Góry Zborów. Po kilkudziesięciu minutach jazdy dojeżdżamy do parkingu, znajdującego się po prawej stronie drogi. Po jego lewej stronie jest wejście na teren Rezerwatu Przyrody „Góra Zborów”.

, Marek Weber
, Marek Weber

Góra Zborów, inaczej nazywana Górą Berkową – jedno ze wzgórz leżących na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej Góra Zborów na terenach wsi Podlesie, a drugim wzniesieniu, bardziej na północ położone jest Wzgórze Kołoczek.

Bezleśny wierzchołek, zakończony zbudowaną podczas okupacji hitlerowskiej wieżyczką triangulacyjną, jest znakomitym punktem widokowym o wysokości 462m n.p.m. Procesy krasowe ukształtowały liczne wapienne ostańce, jaskinie i leje. Na terenie rezerwatu znajduje się także obecnie zamknięty kamieniołom, w którym pracowali przymusowi robotnicy III Rzeszy. Teren rezerwatu był miejscem potyczek pomiędzy niemiecką żandarmerią, a oddziałami Armii Ludowej oraz Batalionów Chłopskich w czasie II wojny światowej.

, Marek Weber
, Marek Weber

Na zboczach znajdują się skałki o wysokości do 30 metrów, których ściany pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. W pobliżu najwyższego punktu leży Wielbłąd z wybitną, północną ścianą. Z drogi ŻarkiKroczyce doskonale widoczne są południowe gładzie muru Filara Wyklętych i Młynarza.

Po odpoczynku na miejscu postojowym dla turystów ruszamy dalej szlakiem rowerowym w kierunku zamku w Bobolicach. Szlak zielony rowerowy wiedzie nas leśną ścieżką w kierunku wsi Hucisko. Po przejechaniu pod torami kolejowymi, jadąc duktem leśnym, mijamy po prawej stronie Dom Wczasowy „Orle Gniazdo” w Huciskach. Po kilkukilometrowej jeździe leśnymi dróżkami, dojeżdżamy do wsi Huciska – spotykamy tutaj wielu młodych kolarzy, prawdopodobnie przygotowują się do wyścigu kolarskiego. W centrum wsi skręcamy w prawo na skrzyżowaniu i po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo i teraz jedziemy drogą asfaltową, dalej w kierunku Bobolic szlakiem rowerowym czarnym przez Średnie, Kolonię Hucisko i Radosze. Szlak ten nazywa się „Szlakiem zamków” jedziemy teraz aż do końca drogi asfaltowej, mijając po drodze mały kościółek. Na końcu drogi asfaltowej skręcamy w prawo i teraz drogą gruntową stromo w dół zjeżdżamy już w kierunku widocznego, odbudowanego zamku w Bobolicach.

, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber

Po krótkiej przerwie ruszamy dalej szlakiem czarnym rowerowym w kierunku ruin zamku Mirów w Mirowie, do którego dojeżdżamy po kilkunastu minutach.

Następnie ruszamy dalej, skręcając przy kościele w Mirowie w lewo, skąd mamy do Kotowic – naszego miejsca zakwaterowania około 2km jazdy lekko pod górę.

, Marek Weber
, Marek Weber

Tutaj kończymy naszą wycieczkę.

, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber
, Marek Weber

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marek Weber
24 maj 2012 20:53

OK cóż myslałem że Żarki a ona tylko sąsiaduje . Masz racje 🙂. Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
24 maj 2012 20:49

Super wyprawa, popularne cos te strony w tym tygodniu 🙂

Dodaj to planu wycieczki gminę prezentowaną w konkursie - Kroczyce (Podlesice i Góra Zborów podlegają pod Kroczyce), to będzie to wycieczka konkursowa.

 

Zwiedzone atrakcje

Kotowice gmina Zarki

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022