PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski

PROMNICE - Zameczek Myśliwski.

Komentarze 6
2012-05-20

 Zameczek Myśliwski w Promnicach

PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski

Zameczek Myśliwski w Promnicach położony w południowo-zachodniej części jeziora Paprocańskiego w gminie Kobiór.Zamek został wzniesiony w latach 1760 - 1766 przez Promnitzów. Położony jest w lesie blisko Paprocan nad jeziorem Paprocańskim na terenie gminy Kobiór w powiecie pszczyńskim. W połowie XIX wieku dworek został odbudowany. Zameczek był leśną rezydencją rodziny Hohbergów Obecnie w zamku znajduje się restauracja i Hotel Noma Residence. 

JEZIORO PAPROCAŃSKIE 

PROMNICE-Zameczek Myśliwski
PROMNICE-Zameczek Myśliwski

Historia jeziora związana jest ze stworzoną nad rzeką Gostynią hutą, a dokładnie kuźnią żelaza. W 1703 roku baron Leopold Promnic wybudował na rzece Gostyni, w miejscu młyna wodnego, nowoczesną jak na ówczesne warunki, kuźnicę żelaza. W 1775 roku hutę rozbudowano i powstał pierwszy wielki piec, opalany węglem drzewnym. Chłodzenie obudowy oraz urządzenie dostarczające powietrze potrzebne do spalania było poruszane siłą wody. Stary staw młyński nie był w stanie zaspokoić tych potrzeb, a stany wody rzeki Gostyni co jakiś czas ulegały zmianom. Spiętrzono zatem wody rzeczki i zalano okoliczne łąki i bagna. Jezioro Paprocańskie jest największym tyskim zbiornikiem wodnym. Zlokalizowane jest w południowej części miasta w obrębie lasów, które są pozostałością Puszczy Pszczyńskiej. Jest to sztuczny zbiornik, który zasilany jest przez drobne cieki leśne. W części cofkowej zbiornika wykształciły się tereny bagienne, które stanowią ostoję ptactwa wodnego.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
22 maj 2012 08:32

Jezioro w Paprocanach ma piaszczystą plażę ze strzeżonym w sezonie kąpieliskiem i sprzętem pływającym. Bardzo ładny, kolorowy plac zabaw dla dzieci i  boiska. Cieszy się dużą popularnością i jest bardzo tłumnie oblegany szczególnie przy ładnej pogodzie. Jezioro można obejść ścieżką spacerową i wtedy przechodzi się bliziutko Promnic. Trasa długa ale przyjemna. Zapraszam Aniu do Paprocan! Pozdrawiam:-)

Anna Piernikarczyk
22 maj 2012 07:57

Jak zwykle przepiękna galeria 🙂

Byliśmy parę lat temu ale tylko pod zameczkiem, jezioro jeszcze czeka 🙂


22 maj 2012 00:40

Vincci, czyli fotograficzny Leonardo da Vinci. Wiesz, gdyby nie te samochody i "tyskie", to byłbym przekonany, że udało Ci się wejść na tamtą stronę lustra, czyli do baśni. Prawdziwa rewelacja. Dziękuję i pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2012-05-22 00:40

Danuta
21 maj 2012 23:28

Malowniczo położone Promnice są świetnym miejscem na fotograficzne plenery. Pieknie pokazałeś to urokliwe miejsce Vincci! Zdjęcia czarno- białe i sepia przenoszą mnie w czasie. Pozdrawiam :-)

Krzysztof Dorota
21 maj 2012 22:51

Piękne miejsce , urokliwe lubimy takie okolice Vinci to jest perełka zapisujemy na naszą listę  Pozdro 🙂

mokunka
21 maj 2012 22:30

Vincci, widzę,że zgodnie z planem wziąłeś namiar na Promice. Śliczne foto! Aż miło obejrzeć , bo choć wiele razy jechałam wzdłuż trasy na Bielsko i widziałam tablicę informacyjna na Promnice...to dotąd nigdy tam nie byłam. pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2012-05-21 22:31

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021