Krajno Pierwsze
Krajno Pierwsze

Szlak Świętokrzyski czII

Komentarze 3
2012-05-04

2 Dzień. Święta Katarzyna – Miedziana Góra.Radostowa - szczyt w Górach Świętokrzyskich, w paśmie Łysogór, położony na terenie Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. 451 m n.p.m. Wzgórze zbudowane jest z kwarcytów kambryjskich. Od strony zachodniej ograniczone jest przełomem rzeki Lubrzanki. Od strony wschodniej przechodzi w Wymyśloną i dalej w Kraiński Grzbiet, łączący Radostową z Łysicą. Na północno-zachodnim stoku góry znajduje się trasa narciarska, z wyciągiem talerzykowym. Trasa ma 800 m długości i od 50 do 200 m szerokości. Różnica poziomów wynosi 105 m. Na szczycie góry znajduje się znak pomiarowy, nad którym wznoszą się pozostałości wieży triangulacyjnej. U stóp góry, we wsi Ciekoty wychował się pisarz Stefan Żeromski, który nazywał Radostową – Górą Domową.

Kapliczka na Przełęczy Krajeńskiej
Kapliczka na Przełęczy Krajeńskiej

Ameliówka - siedlisko w gminie Masłów, w sołectwie Mąchocice Kapitulne. Siedlisko przed II wojną światową miało nazwę "Kolonia Ameliówka". Położone w Górach Świętokrzyskich, w przełomie rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką. Znajduje się tu wyciąg narciarski oraz ośrodki wypoczynkowe Przedwiośnie i Ameliówka. Nazwa wsi związana jest z rodziną Wieszeniewskich, która w roku 1903 wykupiła tereny na zboczu Dąbrówki. Rodzina ta wybudowała pensjonat, który na cześć właścicielki, pani Amelii, został nazwany Ameliówką. Założycielka pensjonatu zmarła w roku 1939. Pochowana jest na cmentarzu w Leszczynach.Dąbrówka - szczyt w Paśmie Masłowskim, w Górach Świętokrzyskich, stanowiący północną odnogę wschodniej części grzbietu Klonówki. Góra pokryta jest w całości lasem liściastym. Jej wschodnie zbocza stromo opadają ku przełomowi Lubrzanki.

Diabelski Kamień (inaczej Wielki Kamień) - okazały fragment kwarcytowej grani skalnej środkowej części Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich, około 3 km na wschód od Masłowa Pierwszego. Na skale można zauważyć charakterystyczne rysy tektoniczne. Według legendy, skałę zrzucił diabeł, przelatujący w stronę klasztoru na Świętym Krzyżu. Diabeł nie zdążył zniszczyć klasztoru i upuścił kamień na szczyt góry Klonówki z powodu koguta, który zapiał w pobliskich Mąchocicach. Do tej pory można znaleźć ślady czarcich pazurów na skale.

Klonówka - grzbiet we wschodniej części Pasma Masłowskiego w Górach Świętokrzyskich. Ciągnie się na długości 3 km od wsi Masłów Drugi na zachód po przełom Lubrzanki na wschód. W najwyższym punkcie grzbiet osiąga wysokość 473 m n.p.m. Z usytuowanej na wzgórzu platformy widokowej rozciąga się rozległa panorama na zachodnią część Niecki Łagowskiej.

. Wiosna w Krajnie I
. Wiosna w Krajnie I


Masłów Pierwszy miejscowość leży nad rzeką Silnicą. Znajduje się w niej lotnisko Kielce-Masłów. Od 1827 r. miejscowość należała do rządowych dóbr górniczej Ekonomii Kieleckiej.

Zabytki: Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1926-1937, w miejscu drewnianego kościoła z 1835 r. Wśród wyposażenia znajdują się m.in. ołtarz (1960) i stacje drogi krzyżowej, Dwór Maleckich, znajdujący się na skraju miejscowości. Domaniówka - szczyt w Paśmie Masłowskim. Górne partie Domaniówki porośnięte są lasem dębowym. Na południowym zboczu, z którego rozciąga się widok na Świnią Górę, znajduje się oddany do eksploatacji w 1984 r. zbiornik wodociągowy „Świerczyny” o pojemności 10 000 m³.

Poeci ludowi
Poeci ludowi

Dąbrowa - wieś w gminie Masłów. Składa się z 4 części: Dąbrowa-Kolonia, Zabieligórze, Koszarka, Dąbrowa-Osiedle. Większa część Dąbrowy po rozczłonkowaniu tego obszaru znajduje się w Kielcach, a pozostały jej obszar w gminie Masłów. W części kieleckiej zlokalizowany jest kościół pw. NMP Matki Kościoła oraz drewniana kaplica o konstrukcji zrębowej, wzniesiona ok. poł. XIX wieku (1866 r.). Na skraju gminy, na stoku Świniej Góry znajduje się cmentarz choleryczny.

Krzemionka - szczyt w Paśmie Masłowskim. Góra w całości porośnięta jest lasem jodłowym. Od zachodu opływa ją potok Sufragańczyk. U podnóży jej północnego stoku znajdują się źródła Sufragańca.

Tumlin-Węgle - wieś w gminie Zagnańsk Początki osady sięgają XI w. Należała do biskupów krakowskich. W XVI w. rozwinęło się wokół niej górnictwo miedzi. Zabytki: Kościół z 1599 r. Krzyż misyjny z 1826 r. Cmentarz parafialny z 1842 r. na szczycie Góry Grodowej (399 m n.p.m.), zachowały się resztki kamiennych wałów otaczających istniejący tu kiedyś pogański ośrodek kultowy. murowana kapliczka z 1850 r.

Na tym kończę drugi dzień 36 km. Zatrzymuję się w hotelu Miedziana Góra. Dopadła mnie burza i potężna ulewa.

Na szlaku
Na szlaku

Komentarze

Zostaw swój komentarz

08 maj 2012 21:27

Ciekawa trasa, śliczne fotki i bardzo fajnie, że je podpisujesz. Szlak "wodny" rewelacyjny🙂))

Pozdrowienia

Gość
08 maj 2012 15:07

Tadziu, napiszę tylko, że mi się podoba, bo jeszcze jest jedna część.

08 maj 2012 13:09

My znamy Miedzianą górę z ulicznego toru wyścigowego 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Święta Katarzyna

Święta Katarzyna

Miedziana Góra

Miedziana Góra

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021