Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
, Danuta
, Danuta

Śląski Ogród Botaniczny

Komentarze 8
2012-05-06

Niedzielne popołudnie postanowiliśmy spędzić wyjeżdżając całkiem niedaleko- do Mikołowa- dzielnicy Mokre. Znajduje się tam Śląski Ogród Botaniczny który jest jedną z najmłodszych instytucji tego typu w Polsce. Jest to miejsce w którym cały czas jeszcze trwa rozbudowa. Piękne Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej zarówno dla młodszych jak i starszych.

Znakomite miejsce dla wszystkich szukających ciszy, spokoju, kontaktu z przyrodą. Wybrukowane alejki, a przy nich ławeczki zachęcają do wypoczynku. W centralnym miejscu znajduje się wieża widokowa z lunetą przez którą obserwowaliśmy panoramę od Katowic przez Rudę Śląską i Świętochłowice aż po Gliwice. Wyraźnie widać było szyby Kopalń, wieże kościołów, osiedla mieszkaniowe i stacje przekaźnikowe.

, Danuta
, Danuta

Na terenie Ośrodka utworzony jest wspaniały plac zabaw wszelakich dla dzieci w różnym wieku. Tam żadne dziecko nie może się nudzić!

Spacerowaliśmy po ogrodzie podziwiając kolekcje: dendrologiczna, roślin wrzosowatych, siedliskową i roślin ozdobnych. Oglądaliśmy różnokolorowe kwitnące różaneczniki. Wśród wielu pnączy rozpoznawałam te które rosną na mojej działce. Sporo też było drzew i innych roślin egzotycznych. Wszystkie rośliny są dokładnie opisane z zaznaczeniem miejsca ich pochodzenia.

, Danuta
, Danuta

Siedziba Śląskiego Ogrodu Botanicznego mieści się na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej na Sośniej Górze.

Jadąc od strony Katowic na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, pierwszym po CH Auchan, należy skręcić w prawo do dzielnicy Mokre i kierować się prosto w kierunku Bujakowa. Jadąc wzdłuż ulicy Sosnowej po lewej stronie ukaże się ogrodzony teren po byłej jednostce wojskowej, na którym znajduje się siedziba Centrum Edukacji Przyrodniczej Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Wstęp jest – jak na razie bezpłatny.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Polecam odwiedzenie tego miejsca bo warto!

, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Ślaski ogród botaniczny, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
08 maj 2012 15:59

Dziękuję Romku za miły wpis i odwiedziny. Pozdrawiam :-)

Roman Świątkowski
08 maj 2012 14:46

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Super miejsce i  piekne zdjęcia, dzięki za info może się wybierzemy kiedyś 🙂 [/cytuj]

zgadzam się i też postaram się tam wybrać (nie miałem pojęcia o tym miejscu)

Danuta
08 maj 2012 11:19

Dziękuję za odwiedziny obu Aniom, Stasiowi, Tobie Toju i Karolu! Ta wycieczka była zupełnie nie planowana, a udała się znakomicie. Każda pora roku prezentuje tam inne atrakcje, a kolory i zapachy towarzyszą od wiosny do jesieni. Wstęp jest darmowy, a wyjaśniam dlaczego. Otóż Organem prowadzącym Śląski Ogród Botaniczny jest Związek Stowarzyszeń , a jednym z celów jest ochrona i zachowanie różnorodności biologicznej i genetycznej roślin, a także prowadzenie działalności dydaktycznej. Jest organizacją Pożytku Publicznego, dlatego prowadzi działalność nieodpłatną. Dla dzieci i młodzieży prowadzone są warsztaty edukacyjne. Więcej informacji  na http://www.sibg.org.pl/Miejsce jest bardzo blisko Bujakowa - gdzie również bardzo ładny przykościelny ogród dendrologiczny i Chudowa z ruinami zamku. Pozdrawiam cieplutko :-)

Witam  Danke.

piekna wyprawa, pięknie opisana i piękne zdjecia  - jak zwykle .

(5)

Pozdrawiam  Barsolis

toja1358
08 maj 2012 07:33

Bardzo ładne miejsce i spory kawałek terenu zajmuje. Fajnie zagospodarowane, bo i wieża do obserwacji i o pociechach ktoś pomyślał robiąc dla nich plac zabaw. Super!

Anna Siemomysła
07 maj 2012 23:56

Tyle kwitnienia kolorowego tam teraz! I aż dziw, że nie pobierają opłat, przecież utrzymanie takiego miejsca musi jednak kosztować!

Pozdrowienia!


07 maj 2012 22:16

Danusiu, jesteś pracowita jak ta pszczółka na jednym ze zdjęć. Tak samo szukacie nektaru, ona na miód, a Ty nektar obrazowy. Jak zawsze, ciekawe miejsce i cudnie kolorowe zdjęcia. Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
07 maj 2012 20:48

Super miejsce i  piekne zdjęcia, dzięki za info może się wybierzemy kiedyś 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021