, sylwia_wysz
, sylwia_wysz

Szlakiem tradycji i rzemiosła Podlaskiego

Komentarze 2
2012-06-13

1 dzień wycieczki:

Czarna Bialostocka - jest to mała malownicza i bardzo klimatyczna miejscowość, zanjdują się tu 3 rezerwaty przyrody, zalew wodny "Czapielówka" nad którym co roku w pierwszy weekend lipca odbywa się "Kraswowa Przyśpiewka Frywolna". Na koncercie występują nie tylko zespoły z Polski ale również zespoły zza naszej wschodniej granicy. Celem Festiwalu jest przybliżenie szerszej widowni w sposób humorystyczny i frywolny złożoności i tradycji kultury kresowej.

, sylwia_wysz
, sylwia_wysz

Zabytki i atrakcje w Czarnej Białostockiej:

-kolejka wąskotorowa

, sylwia_wysz
, sylwia_wysz

-pomnik Żwirki i Wigury,

-plac Konstytucji 3maja

-Puszcza Knyszyńska, rezerwaty 🙂

Nocleg: pole namiotowe.

2 dzień wycieczki:

Czarna Wieś Kościelna - jest to największa ostoja rzemiosła ludowego, w szczególności z zakresu garncarstwa i kowalstwa. Funkcjonuje tu kilka warsztatów garncarskich, które są jedynym z ostatnich działającyhc w Polsce ośrodków ceramiki siwej. Można tu nabyć wyroby garncarskie jak i zarówno pod okiem specjalistów tego fachu można nauczyć się trudnej sztuki lepienia garnków czy innych naczyń. Kolejna pracownią rzemieślniczą jest kuźnia Pana Mieczysława Hulewicza. Kowalstwo, którym zajmuje się pan Mieczysław to łączenie elementów ludowych i artystycznych, które dają zdumiewajacy efekt. W kuźni również możemy spróbować swoich sił. Odwiedzający mają możliwość obserwacji procesu powstawania wyjątkowych wyrobow, a także ich zakup. Warto również zwrócić uwagę na fakt że wszystkie narzędzia jak i kuźnia zostaly własnoręcznie wykonane przez Pana Mieczysława.

W Czarnej Wsi Kościelnej można zwiedzić kościół neogotycki w Czarnej Wsi Kościelnej z czerwonej cegły z niewielkim dodatkiem kamienia wybudowany w latach 1912-1920

Łapczyn i Zamczysk - w tych miejscowościach można się zetknąć z kolejnym ginącym zawodem - łyżkarz. Produkcja derwnianych łyżek, czerpaków, widelców, szufelek i warząchwi starymu sposobami i specjalnymi narzędziami takimi jak siekiery, cieślice, reszczyki i noże przeżwywa właśnie swój renesans. Turyści i odwiedzający warsztat tradycyjnego wyroby drewniach łyżek jedynego już na Podlasiu łyżkarza - Mieczysława Baranowskiego, mają okazję przyjrzeć się procesowi powstawania wyrobów oraz jakie drewno jest najlepsze do produkcji. Można tu również zabczyć bardzo symboliczne 'pomniki' : przydrożny krzyż oraz drewniana kapliczę o których historii można się dowiedzieć od mieszkańców.

Niemczyn - jest to miejscowość o szczególnych charakterze ze wzgędu na Centrum Rękodzieła Ludowego. Powstalego stosunkowo niedawno. Można się tu zatrzymać, zorganizować ognisko i skorzystać z wielu możliwości jakie daje to miejsce. Niegdyś zapuszczona szkoła dziś piękny, odremontowany budynek, który stał się miejscem wielu plenerów, zielonych szkół i warsztatów z których może skorzystać każdy z nas.

Nocleg: Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie

3 dzień wycieczki:

Janów - jest jedynym ośrodkiem kultywującym orginalna technikę tkactwa dwuosnowowego. W Janowie znajdują się trzy pracownie tkackie i dwie w okolicach. Wyroby towrzone specjaną technika dwuosonowa są wystawiane w muzeach i galeriach w kraju np. Warszawie uznanie swoje znalazły wrównież na świecie. Takniny są wyrabiane na ręcznych krosnach. Technika dwuosonowowa polega na przeplataniu nici w taki sposób, że po obu stronach uzyskujemy taki sam kształ ale w różnych kolorach. Jak w poprzednich zakładach rzemieślniczych można tu zakupić wytwory bądź spróbowac samodzielnie wykonać kawałek takniny.

Sokółka - mieści się tu pracownia rzeźbiarza ludowego Piotra Szałkowskiego. Specjalizuje się on w rzeźbie o różnych tematykach: biblijnej, religijnej, wiejskiej i przyrodniczej. Prace Pana Piotra prezentowane są w muzeach i galeriach Polski i świata. Można również zakupić u samego artysty jego dzieła.

Podczas wycieczki można również zwiedzić okoliczne miejscowości:

-Bochoniki i Kruszniany, w których można odwiedzić czynne meczety, oraz skosztować przysmaków tatarskich;

-Krynki - gdzie można zwiedzić wiele Synagog oraz cmentarz żydowski;

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Arkadiusz Musielak
13 czerwiec 2012 22:01

Cześć.

Co do ilości fotek, zgadzam sie z Anią. Przydałoby się ich więcej, by nacieszyć oczy. Relacja fajna i wyczerpująca. Nie znam tego regionu, choć chciałbym poznać. Może kiedyś... Dlatego miło chociaż poczytać.

Anna Piernikarczyk
13 czerwiec 2012 21:35

Fajna wycieczka, trochę mało zdjęć.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Czarna Białostocka

Czarna Białostocka

Krasowa Przyśpiewka Frywolna

Czarna Wieś Kościelna

Czarna Wieś Kościelna

Łapczyn

Łapczyn

Zamczysk

Zamczysk

Niemczyn

Niemczyn

Zwiedzanie pracowni kowala,garncarza oraz kościoła

Przydrożny krzyż

Drewniana kapliczka słupowa

Warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek

Centrum Rękodzieła Ludowego

Janów

Janów

Pracownie tkactwa dwuosnowowego

Pracownia rzeźbiarza ludowego

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023