Widok na Kopę
Widok na Kopę

Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę

Komentarze 9
2012-03-24

Jest ostatni weekend marca. Pogoda zapowiada się całkiem przyjemna. W niedzielę, od samego rana się to potwierdza. Za oknem piekny, sloneczny i cepły dzień, wobec czego najwyższy czas rozprostować kości po zimowym zastoju. Na początek wybieramy Biskupią Kopę, stanowiącą najwyższy szczyt Gór Opawskich i tym samym całej opolszczyzny.Spośród kilku tras prowadzących na szczyt, postanowiliśmy się przejść ścieszką dydaktyczną, która umożliwia zapoznanie się z walorami przyrodniczo-krajobrazowymi terenu Gór Opawskich. Prowadzi malowniczym przełomem Bystrego Potoku przez Cichą Kotlinę na Biskupią Kopę. W końcu XIX wieku biegł tędy,najstarszy wyznaczony szlak Gór Opawskich. Długość tej trasy wynosi 7,4 km i wg. znaków czas przejścia wynosi ok. 2 h 15 min., lecz nam zajmie o wiele dłużej, gdyż idzie z nami także nasza młodsza, 15-sto miesięczna córka.

Samochód parkujemy przy samym końcu wsi, tuż przy granicy z Jarnołtówkiem. Na parkingu udaje się nam zająć ostatnie wolne miejsce. O dziwo parking jest bezpłatny. Coś nowego, ale i zarazem miłego. Zabieramy dzieci i potrzebne rzeczy i w drogę. Ścieżka rozpoczyna się z samego parkingu i wiedzie doliną Bystrego Potoku - górskiego strumienia z krystalicznie czystą wodą, w której żyje m.in. pstrąg potokowy i strzebla potokowa. Na całej długości prowadzi przez tereny leśne.
Po przejściu około 100 metrów ścieżka przechodzi przez mostek na drugi brzeg Bystrego Potoku i pozostawiając po prawej stronie pole biwakowe z kręgiem do palenia ognia i kapliczkę, biegnie w kierunku nieczynnej starej skoczni narciarskiej, którą zbudowano w 1931 roku. Można z niej było skakać na odległość do 40 metrów. Z uwagi na coroczną niewielką ilość opadów śniegu i nietrwałość jego pokrywy (klimat Gór Opawskich jest dość łagodny) sprawiły, że przestała ona być wykorzystywana. Obecnie, od ponad 60 lat jest nieczynna i zobaczyć tu można jedynie pozostałości dobiegu, zarośnięty próg i szeroki betonowy most na potoku.
Po przejściu około 200 metrów ścieżka dochodzi do przystanku nr 1 - "Gwarkowa Perć". Jest to wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków fyllitowych, wykorzystywanych lokalnie do celów budowlanych (pokrywanie dachów, okładanie ścian domów). W ścianach o wysokości do 50 metrów odsłaniają się łupki meta-pyłowcowo-iłowcowe i zwietrzelina. Zaobserwować tu również można ciekawe efekty mineralogicznych przeobrażeń skał. Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamienia się w urozmaiconą soplami lodową pokrywę.

Dojście do "Gwarkowej Perci" przecina Bystry Potok, który w kilku miejscach tworzy malownicze wodospady, w któryego nurtach można zauważyć stare drewniane palowe umocnienia zapobiegające wymywaniu dna.

Idąc dalej drogą wije się raz po prawym, raz po lewym brzegu Bystrego Potoku i dochodzimy do przystanku nr 2 - "Cicha Dolina". Tu podziwiamy objęty ochroną rezerwatową las mieszany, w którym największy udział powierzchniowy mają lite lasy bukowe w wieku od 100 do 150 lat. W domieszce występują też ciekawe okazy jodły pospolitej, jawora, jesiona wyniosłego, sosny zwyczajnej, brzozy brodawkowatej i olszy czarnej.

Ścieszka którą wędrujemy cały czas prowadzi wśródleśną doliną. Jak sama nazwa wskazuje panuje tu niezwykła cisza. Jedyne odgłosy które słyszymy to szum płynącego potoku. Ruch pieszych nie jest w tym miejscu zbytnio nasilony, poza tym nasze tempo marszu pozostawia wiele do życzenia, więc spokojnie możemy napawać się spokojem.

Widok z parkingu
Widok z parkingu

Trasa ta łączy się w pewnym momencie ze znakowanym, żółtym szlakiem turystycznym i po przejściu stromego kamienistego żlebu dociera do schroniska położonego na północnym stoku Biskupiej Kopy, w pobliżu granicy Polski z Republiką Czeską. Prowadzą tam dwie drogi - my wybieramy krótszą, ale tym samym bardziej stromą. W 1924 roku postawiono tu mały drewniany domek - "Chatę Górnoślązaków", który w latach 1926-27 rozbudowano nadając mu kształt obecny. Początkowo schronisko to było czynne tylko latem, obecnie otwarte jest dla turystów przez cały rok.
Stąd już w kilkanaście minut dotrzeć można do przystanku nr 3 - "Biskupia Kopa". W 1890 roku wybudowano tu drewnianą wieżę widokową (przez Czechów), którą w roku 1898 zastąpiono murowaną. Nadano jej imię cesarza Franciszka Józefa. Po wykupieniu biletu wstępu (4 zł - normalny i 2 zł - ulgowy) można z niej podziwiać widoki na Zlaté Hory, Pradziada, Srebrną Kopę, okolice Prudnika i Głuchołaz. Przy dobrej widoczności można też zobaczyć Jezioro Nyskie i Otmuchowskie oraz Górę Św. Anny. Nam się to nie udało, przejrzystość powietrza nie była najlepsza.Po kilkunastu minutach odpoczynku wracamy tą samą drogą do samochodu. Powrót zajął nam 1 godzinę i 45 minut. Znaki wskazują czas 1,5 godz.

Pomimo iż na Kopie byliśmy z Dorotą już kilka razy to ten był inny. O wiele trudniejszy niż pozostałe. Wcześniej wchodziliśmy samemu - teraz z dziećmi, z czego młodszą musieliśmy wnieść, lecz warto było. Sezon 2012 uważam za otwarty.Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
02 kwiecień 2012 23:36

Widzę Arku, że rośnie nam kolejne pokolenie Krajtroterów. Tylko patrzeć, jak zaczną umieszczać relacje na PSz :-)))) Świetna rodzinna wyprawa, znakomicie pokazane okolice, brawo! Pozdrawiam całą rodzinkę, a małe Tuptusie w szczególności :-)


02 kwiecień 2012 14:40

Rodzinie, tak się napewno lepiej wędruje.Nie znałem tych miejsc, nawet z nazwy lecz ciekawie tam i ładnie.

Roman Świątkowski
02 kwiecień 2012 10:26

Super widoczki na super fotkach - gratuluje. 6 z dużym plusem dla bobasa ze smoczkiem, a dla Ciebie 5.

Pozdrowionko.

Paweł Gąsiorek
02 kwiecień 2012 08:55

Super ! Super ! Super! Cieszy fakt ,iż rośnie nam pokolenie młodych krajtroterów!

mokunka
01 kwiecień 2012 21:16

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Arek świetna wycieczka ładnie opisana , podoba nam się takie rodzinne wędrowanie tzn. że rodzinka jest w formie 🙂) pozdrawiamy [/cytuj]

 

Arku, super fajnie to zrelacjonowałes🙂)) świetny początek sezonu, rodzinna wyprawa.Ode mnie -rzecz jasna piąteczka, baaa nawet z plusem. A fotki przepiękne , pełne słońca!

pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2012-04-01 21:29

toja1358
01 kwiecień 2012 20:07

Arku! Bardzo fajna wyprawa, widzę, że najmłodsza też dzielnie dreptała. Super towarzystwo do wędrowania, wiosenna pogoda i widoki - bardzo pięknie rozpoczęty sezon.

Pozdrawiam

Krzysztof Dorota
01 kwiecień 2012 19:11

Arek świetna wycieczka ładnie opisana , podoba nam się takie rodzinne wędrowanie tzn. że rodzinka jest w formie 🙂) pozdrawiamy

Adam Prończuk
01 kwiecień 2012 19:00

Super otwarcie sezonu! Widoki z Józkowej wieży przednie! Brawa szczególne dla Małych turystów.


01 kwiecień 2012 16:38

Urocza rodzinna wyciecza i ciekawie obfocona. Widoki coraz bardziej wiosenne, z nich właśnie ujął mnie obrazek nr 61. Dzięki za relację i pozdrawiam sympatyczną rodzinkę.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021