Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta

Wiosenny spacer w Parku Pszczyńskim

Komentarze 10
2012-03-18

Kto z nas nie czeka na pierwsze promyki wiosennego słońca? Dziś tak pięknie za oknem, że grzechem byłoby siedzieć w domu. Wybraliśmy się do Pszczyny, aby pospacerować po zabytkowym Parku Zamkowym, wypocząć i nacieszyć oczy budzącą się przyrodą.

Park Pszczyński liczne odwiedzany przez turystów przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem obiektów.

Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta

Obecny kształt parku pochodzi z II poł. XIX w. Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle.

Nie znaleźliśmy jeszcze za wiele oznak wiosny. Rozległe polany nie są zbyt reprezentacyjne, za to bezlistne drzewa nie ukrywają rozległych widoków szczególnie na stawy z szalejącymi kaczkami. Ku naszemu zdumieniu, zobaczyliśmy, że część stawów pokryta była jeszcze lodem, po którym spacerowały sobie gromady kaczek.

Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta

Przechadzając się alejkami przyglądalismy się drzewom - są tu liczne wspaniałe i potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, a także wiele innych. Wśród wielu ciekawych krzewów oglądaliśmy uśpione jeszcze niesamowite okazy różaneczników (rododendronów), ślicznie kwitnących późną wiosną, oraz nie mniej pięknych, choć mniejszych azalii.

Zamek w Pszczynie, w swej okazałości, jest dziś jedną z największych atrakcji na Śląsku. Zadziwia przepychem i bogactwem, fascynuje swoją historią, intryguje… postacią księżnej Daisy, porównywanej dziś przez niektórych do księżnej Diany.

, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta

Niebieskooka Daisy była żoną księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV. Była Panią na Zamku Książ i w Pszczynie

Park w Pszczynie jest piękny o każdej porze roku. To urocze miejsce na niedzielny spacer.

Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
Pszczyna, Danuta
, Danuta
Pszczyna, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
20 marzec 2012 21:10

Janusz-ku- dawniej różnice między zamkiem a pałacem były duże. Obecnie różnice między tymi kategoriami są dość umowne i sprowadzone do tradycyjnej terminologii. Strona Muzeum w Pszczynie- http://www.zamek-pszczyna.pl/- wskazuje że obiekt ten jest określany jako Zamek. Dlatego w swojej relacji Park nazwałam Zamkowym.

Dorotko i Krzysiu! Cieszę się, że udało mi się uzupełnić Waszą relację o Daisy. Mam nadzieję że uda nam się kiedyś spotkać na szlaku i poznać osobiście :-)

Mokunko! Festyny w Pszczynie przyciągają tłumy ludzi. Warto się tam wybrać w inny dzień- można wtedy naprawdę wypocząć. Do zobaczenia na Parkowych alejkach

Romku- ja również usiłowałam nabyć wejściówki na film „Daisy. Wspomnienie minionego świata”, który przedstawiany był w Sali Lustrzanej 23 lutego. Niestety okazało się, że bilety były rozdysponowane w ciągu godziny. Na drugi pokaz – 29 lutego też  nie udało się wejść. Może następnym razem …W załączeniu zdjęcie wspomnianego przez Ciebie Pawilonu Herbacianego na Wyspie, Powozownia i stajnie pałacowe oraz groby książęce Anhaltów.

Pozdrawiam wiosennie :-)

 

 

Danuta
20 marzec 2012 20:56

Dziękuję Wszystkim za miłe komentarze.

Gabrysiu i Stasiu macie rację-  Pszczyna jest piękna o każdej porze roku. Mam nadzieję, że kolejna moja relacja będzie już bardziej wiosenna, pewnie się tam wybiorę jak zakwitną magnolie i azalie.

Toju- wiosna do  Pszczyny wkracza bardzo nieśpiesznie,  rośliny jeszcze w stanie mocnego zimowego uśpienia, za to kaczki czują wiosnę w powietrzu i głośno to oznajmiają

Adasiu! Droga do Pszczyny makabryczna. Korki, zwężenia i potężny sznur samochodów, a to dopiero początek remontu. Ale warto było pojechać, rozległy park i wyjątkowe walory przyrody przyciągają do Pszczyny jak magnes.

Pozdrawiam serdecznie :-)

mokunka
20 marzec 2012 20:45

[cytuj autor='Jaworowska Gabriela'] Park w Pszczynie śliczny o każdej porze roku, a jeszcze parę ciepłych dni a wszystko się zazieleni... serdecznie pozdrawiam a wycieczka super, również się muszę wybrać...dawno nie bylam🙂))  [/cytuj]

Dokladnie to co pisze Gabi. Dosyć dawno tam nie byłam, ostatni raz w lecie 2011, jednak trafiłam na wielki festyn  i jak dla mnie za dużo ludzi bylo wtedy. Wolę tak kameralnie, pospacerować i też czekam , aż się  zazieleni🙂 pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2012-03-20 21:36

Gabriela Jaworowska
19 marzec 2012 21:31

Park w Pszczynie śliczny o każdej porze roku, a jeszcze parę ciepłych dni a wszystko się zazieleni... serdecznie pozdrawiam a wycieczka super, również się muszę wybrać...dawno nie bylam🙂)) 

Roman Świątkowski
19 marzec 2012 11:19

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Super Danusiu mieliśmy w tym samym czasie takie same myśli i każdy  z nas wybrał coś o Daisy pałac jeziorko fajnie to wyszło jak tak dalej będzie to się gdzieś spotkamy na szlaku pozdrawiamy 🙂 [/cytuj]

Danusiu - Pszczyna, jak i Pałac czy park z tym wszystkim co tam się znajduje- Brama Chinska, Herbarciarnia itp mają swój urok. Moje córki najlepiej lubią zagrodę żubrów oraz rynek i lody, dlatego wybiorę się tam latem.

Fakt Dorotka z Krzysztofem naszą księżną Daisy von Pless też odwiedziłi. Chciałem się wybrać 23 lutego na film opowiadający o niej właśnie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie ale nic z tego nie wyszło.

Pozdrowionko.

Krzysztof Dorota
19 marzec 2012 10:54

Super Danusiu mieliśmy w tym samym czasie takie same myśli i każdy  z nas wybrał coś o Daisy pałac jeziorko fajnie to wyszło jak tak dalej będzie to się gdzieś spotkamy na szlaku pozdrawiamy 🙂


19 marzec 2012 09:18

Jesiennie jakoś.Pałac a nie zamek ciekawy jest.

Adam Prończuk
19 marzec 2012 09:09

Idealne miejsce na niedzielny spacer o każdej porze roku, zgadzam się z Danusią.  Troszkę nam rokopali drogi w Tychach, Pszczynie i Goczałkowcach - utrudnienia w dojeździe.

 

toja1358
19 marzec 2012 08:32

Danusiu! Piękne te Twoje fotki odbitego w wodzie pałacu i pływających dostojnie  łabędzi i kaczek. A wiosna, jak widzę, nie bardzo się śpieszy bo stawek jeszcze zamarznięty.

Pozdrawiam


18 marzec 2012 22:58

Niby podobny krajobraz do tego kiedy tam byłem w listopadzie, a jednak u Ciebie pachnie wiosną. Jak to wyczarowałaś? Pozdrawiam serdecznie

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023