Pszczyna
Pszczyna

Wiosenny spacer w Parku Pszczyńskim

Komentarze 10
2012-03-18

Kto z nas nie czeka na pierwsze promyki wiosennego słońca? Dziś tak pięknie za oknem, że grzechem byłoby siedzieć w domu. Wybraliśmy się do Pszczyny, aby pospacerować po zabytkowym Parku Zamkowym, wypocząć i nacieszyć oczy budzącą się przyrodą.Park Pszczyński liczne odwiedzany przez turystów przyciąga swoją różnorodnością i bogactwem obiektów.

Pszczyna
Pszczyna

Obecny kształt parku pochodzi z II poł. XIX w. Kompozycji nadano cechy ogrodu romantycznego, wykorzystując charakterystyczne i modne wówczas elementy: skupiska drzew i krzewów, rozlewiska rzeczne, łukowe mostki nad kanałami, altany i inne budowle.Nie znaleźliśmy jeszcze za wiele oznak wiosny. Rozległe polany nie są zbyt reprezentacyjne, za to bezlistne drzewa nie ukrywają rozległych widoków szczególnie na stawy z szalejącymi kaczkami. Ku naszemu zdumieniu, zobaczyliśmy, że część stawów pokryta była jeszcze lodem, po którym spacerowały sobie gromady kaczek.

Przechadzając się alejkami przyglądalismy się drzewom - są tu liczne wspaniałe i potężne dęby szypułkowe, kasztanowce, cisy, a także wiele innych. Wśród wielu ciekawych krzewów oglądaliśmy uśpione jeszcze niesamowite okazy różaneczników (rododendronów), ślicznie kwitnących późną wiosną, oraz nie mniej pięknych, choć mniejszych azalii.Zamek w Pszczynie, w swej okazałości, jest dziś jedną z największych atrakcji na Śląsku. Zadziwia przepychem i bogactwem, fascynuje swoją historią, intryguje… postacią księżnej Daisy, porównywanej dziś przez niektórych do księżnej Diany.

Pszczyna
Pszczyna

Niebieskooka Daisy była żoną księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV. Była Panią na Zamku Książ i w Pszczynie

Park w Pszczynie jest piękny o każdej porze roku. To urocze miejsce na niedzielny spacer.

Pszczyna
Pszczyna

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
20 marzec 2012 21:10

Janusz-ku- dawniej różnice między zamkiem a pałacem były duże. Obecnie różnice między tymi kategoriami są dość umowne i sprowadzone do tradycyjnej terminologii. Strona Muzeum w Pszczynie- http://www.zamek-pszczyna.pl/- wskazuje że obiekt ten jest określany jako Zamek. Dlatego w swojej relacji Park nazwałam Zamkowym.

Dorotko i Krzysiu! Cieszę się, że udało mi się uzupełnić Waszą relację o Daisy. Mam nadzieję że uda nam się kiedyś spotkać na szlaku i poznać osobiście :-)

Mokunko! Festyny w Pszczynie przyciągają tłumy ludzi. Warto się tam wybrać w inny dzień- można wtedy naprawdę wypocząć. Do zobaczenia na Parkowych alejkach

Romku- ja również usiłowałam nabyć wejściówki na film „Daisy. Wspomnienie minionego świata”, który przedstawiany był w Sali Lustrzanej 23 lutego. Niestety okazało się, że bilety były rozdysponowane w ciągu godziny. Na drugi pokaz – 29 lutego też  nie udało się wejść. Może następnym razem …W załączeniu zdjęcie wspomnianego przez Ciebie Pawilonu Herbacianego na Wyspie, Powozownia i stajnie pałacowe oraz groby książęce Anhaltów.

Pozdrawiam wiosennie :-)

 

 

Danuta
20 marzec 2012 20:56

Dziękuję Wszystkim za miłe komentarze.

Gabrysiu i Stasiu macie rację-  Pszczyna jest piękna o każdej porze roku. Mam nadzieję, że kolejna moja relacja będzie już bardziej wiosenna, pewnie się tam wybiorę jak zakwitną magnolie i azalie.

Toju- wiosna do  Pszczyny wkracza bardzo nieśpiesznie,  rośliny jeszcze w stanie mocnego zimowego uśpienia, za to kaczki czują wiosnę w powietrzu i głośno to oznajmiają

Adasiu! Droga do Pszczyny makabryczna. Korki, zwężenia i potężny sznur samochodów, a to dopiero początek remontu. Ale warto było pojechać, rozległy park i wyjątkowe walory przyrody przyciągają do Pszczyny jak magnes.

Pozdrawiam serdecznie :-)

mokunka
20 marzec 2012 20:45

[cytuj autor='Jaworowska Gabriela'] Park w Pszczynie śliczny o każdej porze roku, a jeszcze parę ciepłych dni a wszystko się zazieleni... serdecznie pozdrawiam a wycieczka super, również się muszę wybrać...dawno nie bylam🙂))  [/cytuj]

Dokladnie to co pisze Gabi. Dosyć dawno tam nie byłam, ostatni raz w lecie 2011, jednak trafiłam na wielki festyn  i jak dla mnie za dużo ludzi bylo wtedy. Wolę tak kameralnie, pospacerować i też czekam , aż się  zazieleni🙂 pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2012-03-20 21:36

Gabriela Jaworowska
19 marzec 2012 21:31

Park w Pszczynie śliczny o każdej porze roku, a jeszcze parę ciepłych dni a wszystko się zazieleni... serdecznie pozdrawiam a wycieczka super, również się muszę wybrać...dawno nie bylam🙂)) 

Roman Świątkowski
19 marzec 2012 11:19

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Super Danusiu mieliśmy w tym samym czasie takie same myśli i każdy  z nas wybrał coś o Daisy pałac jeziorko fajnie to wyszło jak tak dalej będzie to się gdzieś spotkamy na szlaku pozdrawiamy 🙂 [/cytuj]

Danusiu - Pszczyna, jak i Pałac czy park z tym wszystkim co tam się znajduje- Brama Chinska, Herbarciarnia itp mają swój urok. Moje córki najlepiej lubią zagrodę żubrów oraz rynek i lody, dlatego wybiorę się tam latem.

Fakt Dorotka z Krzysztofem naszą księżną Daisy von Pless też odwiedziłi. Chciałem się wybrać 23 lutego na film opowiadający o niej właśnie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie ale nic z tego nie wyszło.

Pozdrowionko.

Krzysztof Dorota
19 marzec 2012 10:54

Super Danusiu mieliśmy w tym samym czasie takie same myśli i każdy  z nas wybrał coś o Daisy pałac jeziorko fajnie to wyszło jak tak dalej będzie to się gdzieś spotkamy na szlaku pozdrawiamy 🙂


19 marzec 2012 09:18

Jesiennie jakoś.Pałac a nie zamek ciekawy jest.

Adam Prończuk
19 marzec 2012 09:09

Idealne miejsce na niedzielny spacer o każdej porze roku, zgadzam się z Danusią.  Troszkę nam rokopali drogi w Tychach, Pszczynie i Goczałkowcach - utrudnienia w dojeździe.

 

toja1358
19 marzec 2012 08:32

Danusiu! Piękne te Twoje fotki odbitego w wodzie pałacu i pływających dostojnie  łabędzi i kaczek. A wiosna, jak widzę, nie bardzo się śpieszy bo stawek jeszcze zamarznięty.

Pozdrawiam


18 marzec 2012 22:58

Niby podobny krajobraz do tego kiedy tam byłem w listopadzie, a jednak u Ciebie pachnie wiosną. Jak to wyczarowałaś? Pozdrawiam serdecznie

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021