, mokunka
, mokunka

Zamek w Grodźcu koło Skoczowa

Komentarze 15
2012-02-21

Zamek w Grodźcu zwiedzamy na szybko. To już bowiem dzień naszego powrotu z wypadu w Beskidy .Już spakowani, w drodze powrotnej, zatrzymujemy się na chwilkę w Ustroniu i Skoczowie. Jest zimno (minus 18), wiec tylko po centrum mały spacerek i kilka fotek. W Skoczowie dopytujemy się , jak dojechać na zamek w Grodźcu , bo nawigacja uparcie sugeruje -zamek w Grodźcu niedaleko Złotoryi, na Dolnym Śląsku.🙂 hahaha , to jednak stanowczo za daleko!

Teraz już bez problemu trafiamy, to około 5 km ; lecz ostatni odcinek wąskiej pełnej kolein i śniegu drogi…bardziej na terenowe auto z napędem na 4 koła. Cóż, zamki budowano na wzniesieniach 🙂 Jednak jakoś powolutku wjeżdżamy.

, mokunka
, mokunka

Zamek, zamknięty, o zwiedzaniu nie ma mowy! Obchodzimy go dookoła brnąc w śniegu. Musze przyznać, ze tylko przednia ściana z wrotami wejściowymi ładna, na pozostałych widać ślady pleśni (zagrzybienia?).Obok zamku budynek dawnego folwarku, w stanie jeszcze gorszym.

Jestem rozczarowana tym co zobaczyłam. Pewnie w innej porze roku, choć otoczenie wygląda ładnie bo obok park , smutny o tej porze roku.

, mokunka
, mokunka

Śmiejemy się, że widać starczy tego zwiedzania i wycieczek pod hasłem ”Beskidy-zima 2012” i czas wracać. Wsiadamy do autka i już prosto do domu!

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz


26 styczeń 2013 11:48
Konto użytkownika zostało usunięte
Danuta
22 luty 2012 21:09

Podobnie jak Toja zastanawiam się,  Czy macie jakis sposób na rozciągnięcie czasu? Tak, żeby doba miała co najmniej 28 godzin? Byłoby więcej czasu na czytanie relacji  i ogladanie fotek🙂)) i jeszcze na kolejne wędrówki:-)

Bardzo przydatne są Twoje Mokunko relacje, że zamek można zobaczyć, a owszem, ale tylko z zewnątrz. W internecie znalazłam informację, że "teoretycznie wstęp jest mozliwy i darmowy, na drzwiach widnieje bowiem napis serdecznie witamy  gości". Ogromnie szkoda, że to nieaktualne.

Stasiu! Podobnie jak Ania i Mokunka uważam, że gdybyś do Nr trasy dodał tylko  nazwę  miejscowości lub wzniesienia- łatwiej można by się /nawet po czasie/- zorientować gdzie jest ta wycieczka.

Zupełnie niedaleko opisywanego przez Ciebie Mokunko Grodźca jest Pierściec- miejscowość z sanktuarium jednym z nielicznych w Polsce poświęconym Św. Mikołajowi. Zofia Kossak napisała piękną Legendę o świętym Mikołaju z Pierśćca. Polecam to miejsce szczególnie w okolicy 6 grudnia. Pozdrawiam :-)


22 luty 2012 14:43

Nie ma czego żałować, to tylko zachęta do ponownego odwiedzenia Ustronia.

Co do miejsc , wszystko jest zawsze dokładnie podane w miejscu przynależnym, czyli: trasa, lub odwiedzone miasta. Nawet gdybym wymyślał nazwy tras, to i tak nie odda to przebiegu całości.

Pozdrawiam serdecznie.

mokunka
22 luty 2012 14:08

 Masz racje Toja,pisząc o gronie wirtualnych przyjaciól! Mam podobne odczucia. Baaardzo lubie PSz i krajotroterów🙂)) A w Beskidy napewno sie wybierzesz, masz sporo jeszcze  do zwiedzania🙂

Stasiu, teraz żałuję, że nie bylam z tej "drugiej strony biblioteki". Podobnie jak Ania, dobrze byłoby abyś oprócz numerów tras wpisywal miejscowości, ławiej wtedy odszukać - co , w której nam opisałeś. A jest tego sporo🙂ojj sporo!

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 14:09

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 14:11


22 luty 2012 11:58

Aniu, ja tylko zapytałem Mokunkę o malunki na bibliotece, bo myślałem, że ma, skoro zdjęcie nr 31 pokazuje jej przód. Malunek jest na bocznej ścianie, czyli na zdjęciu po prawo.

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 12:00

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 12:00

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 12:01

Ostatnio edytowany: 2012-02-22 12:02

toja1358
22 luty 2012 11:08

Odrobiłam troszkę zaleglości i spojrzałam na wycieczki Ani i Moniki do Grodźca. Szkoda, że nie odkryłam tego portalu wcześniej. Będąc w Wiśle w 2010 roku zwiedziłabym o wiele więcej, bo mnóstwo wycieczek na tym portalu opisuje Beskid Żywiecki, okoliczne miasta i atrakcje o których wcześniej nie wiedziałam. Jestem z Wami dopiero 8 miesięcy, a wydaje mi się, że mam tu wirtualnych Przyjaciół od wieków 🙂))

Czy macie jakis sposób na rozciągnięcie czasu? Tak, żeby doba miała co najmniej 28 godzin? Byłoby więcej czasu na czytanie relacji  i ogladanie fotek🙂))

Pozdrawiam wszystkich z prawie bezśnieżnego już Sopotu.

Anna Piernikarczyk
22 luty 2012 11:03

Właśnie, to nazewnictwo Stasia mało mówi, może mógłbyś Stasiu po numerku w nazwie pisać krótko gdzie ta wycieczka?

toja1358
22 luty 2012 10:53

Mokunko! Bibliotekę w Ustroniu pokazuje Staś w swojej 267 wycieczce. Jest super!

Anna Piernikarczyk
22 luty 2012 10:48

Już jest ok 🙂

Tak, Monia mieszka niedaleko tego Grodźca i zaraziła mnie tym zamkiem 🙂 Teraz my Ciebie, też to lubię, że pełno miejsc nawet nie tak daleko od domu zwiedziłam dzięki Wam 🙂

mokunka
22 luty 2012 10:33

Moi drodzy spróbuję wam odpowiedzieć. Toja ,wejść się absolutnie nie dało bo -jak już Staś i Ania wyjasnili- nowobogacki kupil i...to by było na tyle. Zamknięte , żadnej tabliczki o jakiejkolwiek możliwosci zwiedzania, ehhh. Nawiazując do tego o czym wspomniala Ania, fakt ona i Monia pisały o zamku, to właśnie dlatego postanowiłam tam zerknąć, tak właśnie inspirują PSz🙂))

Aniu, nadal na tej małej mapce jest zaznaczony Grodziec , na Dolnym Śląsku (przynajmniej u mnie tak to widać).Nawiasem mówiąc tamten dolnośląski zamek, to zamczyko, że uuu, byłam przed kilku laty🙂

Stasiu , mów mi tu zaraz (bo ty dobrze poinformowany 🙂, o jakie malowidła na ścianie biblioteki w Ustroniu chodzi!? Ojj, szkoda, że nie wiedziałam. Nastepnym razem zerknę, obiecuję🙂

pozdrawiam🙂))

 


22 luty 2012 09:19

To już wiesz dlaczego nie mogłaś wejść. Piszę o tym wyżej. Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
22 luty 2012 08:37

Zmieniłam Ci w planie wycieczki i na mapie, tylko teraz jest w planie bez zdjęcia. Mamy w bazie miast opisany Grodziec ten w woj. dolnośląskim i system automatyczjie go wychwycił. Jeśli jest więcej miast o takich samych nazwach niestety trzeba wpisać jakoś inaczej nazwę.

To ja pisałam wczesniej o tym zamku i Monika Pawlak, byliśmy tam kilka lat temu, też mnie zmartwił fakt, że niszczeje i przede wszystkim że nawet za ogrodzenie nie dało się wejść nie mówię już o wnętrzu.

toja1358
22 luty 2012 00:43

Wielka szkoda, że niszczeją takie budowle. Mokunko, a czy do środka w ogóle nie można wejść czy tylko trafiłaś w  złych godzinach?


22 luty 2012 00:17

Nie dziw się, że grodziecki zamek wygląda jak wygląda, ale on jakiś czas temu przeszedł w prywatne ręce, właściciela firmy produkującej wodę "Ustronianka". Tak to teraz jest, że nowobogaccy chcąc zaimponować , wykupują stare obiekty, by choć przez chwilę poczuć się paniskiem. I na tym się ich rola w większości przypadków kończy. 

Trochę Skoczowa, kilka fotek obiektów tych samych co na mojej ostatniej trasie. Ale.... w Ustroniu byłaś tak blisko wspaniałego dzieła na murze biblioteki i co??? hahaha

Pozdrawiam, Staś

mokunka
21 luty 2012 22:22

Widzę, że tu mi na mapie oznaczyło Grodziec , ten na Dolnym Śląsku, choć klikałam w mapę w okolice Skoczowa (ehhh, nawigaja też sie przy tym upierała, co wam opisałam🙂))

Mam prośbę do Ani, jeśl możesz skoryguj tą mapkę , bo ja próbowałam lecz bez efektu...

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Grodziec k Skoczowa

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023