Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

Komentarze 4
2012-02-12

Zabudowania tynieckiego opactwa sa świadkiem jego długiej historii. Wczęści zachowane są fundamenty romańskie z drugiej połowy XI w.(kościół). W drugiej połowie XV w., za rządów dwóch wybitnych opatów: Macieja ze Skawiny i Andrzeja Ożgi, kościół i klasztor zostały rozbudowane w stylu gotyckim. W wiekach XVII i XVIII, dokonano kolejnej przebudowy i na gotyckich murach kościoła osadzono barokowe sklepienia. Wnętrze kościoła uzyskało barokowy wystrój (wielki ołtarz, ambona, boczne kaplice).W drugiej połowie XVIII w. opactwo zostało zamienione przez Konfederatów barskich w nowoczesną fortecę. W wyniku działań wojennych opactwo uległo poważnemu zniszczeniu.

Dnia 8 września 1816 roku cesarz austriacki Franciszek I podpisał dekret kasujący opactwo. Zniszczenia dopełnił pożar wywołany uderzeniem pioruna podczas burzy w 1831 r. Opuszczone budynki klasztoru zamieniły się w ruinę. Funkcjonował jedynie kościół, do którego przeniesiono parafię.Benedyktyni powrócili do Tyńca 30 lipca 1939 roku. Po zakończeniu działań wojennych, od 1947 r. przystąpiono do odbudowy klasztoru, którą ukończono dopiero na początku XXI w. W odbudowanej w 2008 r. części klasztoru - dawnej wielkiej bibliotece - na parterze oraz w podziemiu mieści się obecnie Muzeum Opactwa.

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Jan Nowak
13 luty 2012 13:20

Dziękuję, pozdrawiam.

Danuta
13 luty 2012 12:15

Tyniec to miejsce magiczne. Warto zwiedzić wnętrza klasztoru, muzeum, ale również zobaczyć bardzo urokliwe okolice. Co roku organizowane są w Tyńcu Dni Benedyktyńskie podczas których na dziedzińcu klasztoru jest prezentacja i degustacja produktów klasztornych z kraju i zagranicy. Byłam, polecam!

Prezentując Janku Tyniec i Łagiewniki- świetnie dokonałeś prezentacji obu miejsc. Pozdrawiam :-)

Jan Nowak
12 luty 2012 20:37

Dziękuję. Warto było tam pojechać. W Krakowie byłem  wiele razy, jednak do Tyńca nie zaglądałem, jest tam sporo ciekawych rzeczy. Pozdrawiam.

mokunka
12 luty 2012 19:30

Janku, dawno cię nie bylo! Tyniec piękny, zabytkowy i ciekawy. Pewnie na wiosnę tam zawitam🙂 pozdrawiam🙂

Zwiedzone atrakcje

Krakow - Łagiewniki

Tyniec.

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021