, Danuta
, Danuta

Szlakiem Daisy von Pless i uzdrowisk

Komentarze 9
2011-08-05

Księżna Daisy Hochberg von Pless - Stokrotka- zwana była Panią na Książu i Pszczynie.

Pszczyna, Wałbrzych jak i Książ nierozerwalnie związane są z jej osobą. Była jedną z najciekawszych osobowości początku XX wieku, jakie miały okazję mieszkać na Śląsku. Ówcześni twierdzą, że była perłą wśród dam w Europie.

, Danuta
, Danuta

Pszczyna z Muzeum Zamkowym, ze względu na bliską odległość, jest nam doskonale znana. Pora wybrać się do Książa.

Zamek Książ to największy zamek na Dolnym Śląsku. Wybudowany został w latach 1288–1292 dla Bolka I żeby mógł się on bronić przed najazdem Czechów. Książański kompleks zamkowo-pałacowy wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim pod względem kubatury, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Otoczenie rezydencji stanowią starannie utrzymane wielopoziomowe tarasy, będące miniaturami ogrodów we francuskim stylu.

, Danuta
, Danuta

Zatrzymujemy samochód na płatnym parkingu /1 godzina 4,-, każda kolejna po 3,-/Hm…

Ze względu na utrudnienia w zwiedzaniu /organizowane są w tym dniu aż 4 /!/ wesela, nabywamy bilety ulgowe. Niestety najpiękniejsza reprezentacyjna Sala Maksymiliana nie jest udostępniona, a szkoda. Podziwiamy za to oddane w stylu rokoko Salony Biały i Zielony, przejście amfiladowe prowadzące do Salonów Chińskiego, Gier oraz Włoskiego (Barokowego). W jednej z sal oglądamy film o podziemiach zamku i jego tajemnicach. Mijamy sale przygotowane na przyjecia weselne. Widać, że Książ czaruje swym pięknem i sprawia, że uroczystość weselna w tym wyjątkowym miejscu zapadnie w pamięć i stanie się cennym wspomnieniem. Docieramy do karczmy rycerskiej z ciekawymi eksponatami, przechodzimy na zamkowe tarasy pełne urokliwych zakątków, fontann i rzeźb. Z tarasów, kamienne schody wiodą nas na Taras Kasztanowcowy. Następnie przez winnicę oraz parter przechodzimy na Dziedziniec Honorowy który otacza ciąg mitologicznych figur.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Wszędzie bardzo tłumnie, jako że trwa tam jakaś lokalna impreza.

Książ słynie ze wspaniałej stadniny koni oraz palmiarni. I ona właśnie jest kolejnym naszym celem.

, Danuta
, Danuta

Palmiarnia w Wałbrzychu - najstarsza w Polsce, zbudowana została w latach 1911 – 1914 roku z polecenia księcia Jana Henryka XV Hochberga właściciela Zamku Książ i Pszczyny, który w ten oryginalny sposób trwale obdarował kwiatami swoją piękną angielską żonę Marię Teresę Cornwallis-West zwaną Daisy. Wybudowana w pobliżu Zamku Książ spełniała funkcję „zimowego ogrodu” i miała za zadanie dostarczenie wrażeń estetycznych – była miejscem spotkań i koncertów. Palmiarnia jako obiekt imponuje rozmiarami – sama kopuła ma 15 m wysokości, a ściany zostały wyłożone lawą pochodzącą z wulkanu Etna na Sycylii. Uformowano z niej również bardzo starannie wzgórza z tunelami, kaskady wodne i nisze. Wiele roślin jest bezpośrednio do niej przytwierdzonych.

Obecnie wałbrzyska palmiarnia dysponuje ok. 80 gatunkami roślin z całego świata. Zobaczyć można tu m.in.: dracenę, kolczaste wilczomlecze, opuncję, krzewy kawowca i bananowca oraz cytryny i mandarynki, a także pamiętające czasy księżnej palmy daktylowe i krzewy winorośli.

, Danuta
, Danuta

Po obejrzeniu obleganego przez tłumy zamku Książ- palmiarnia była dla nas miejscem kameralnym i przez to wyjątkowym. Podziwialiśmy ładnie uformowane tuje i bukszpany, piękne kompozycje kwiatów i krzewów na rabatach. Wchodziliśmy pomiędzy wyniosłe fuksje, a zapach kwitnących cytryn i pomarańczy był po prostu upajający. Bardzo efektownie wyglądały też owocujące mandarynki, cytryny i granaty. Spacerowaliśmy bez pośpiechu, ciesząc się tym urokliwym i ciekawym miejscem.

Na zakończenie- w kawiarni Pod Tropikiem ugasiliśmy pragnienie i wypoczęliśmy chwilkę.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Pora w drogę- nasz kolejny plan to Szczawno Zdrój.

Oglądamy miasteczko, łaskawie obdarzone przez przyrodę w przepiękny krajobraz, łagodny podgórski mikroklimat, czyste powietrze, mające uzdrowicielską moc wody mineralne. Miasteczko w którym jakby czas się zatrzymał. Spacerujemy przepięknymi alejami parku zdrojowego. Młode pary mają sesje fotograficzne i co ciekawe, nie wzbudzają tym większego zainteresowania wypoczywających. Zaglądamy do Hali spacerowej i pijalni wód mineralnych. Obiekty te stanowią niewątpliwie największą atrakcję Szczawna Zdroju i są najbardziej charakterystycznymi miejscami miejscowości. Hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych oparte są na dwunastu kolumnach, a długość hali wynosi 70 metrów. W pijalni znajduje się ujęcie wód leczniczych. Na wzgórzu dostrzegamy Wieżę Anny, która została wzniesiona w 1818 roku. Jest ona również nazywana wieżą zegarową. To doskonały punkt widokowy, ponieważ znajduje się na skarpie na terenie Parku Zdrojowego. Niewielkim deptakiem docieramy do sklepiku „Świat kawy i herbaty” gdzie nie potrafimy sobie odmówić nabycia paru aromatycznych gatunków. Po przeciwnej stronie lody „Zielona Budka” największe, najtańsze i najlepsze lody świata. A wybór taki, że trudno nam się zdecydować. Siadamy na ławeczce, słuchamy muzyki prezentowanej przez ulicznych grajków. Jest kameralnie, spokojnie, chłoniemy tę atmosferę i ładujemy akumulatory.

, Danuta
, Danuta

Dzień chyli się ku zachodowi. Widzieliśmy dziś miejsca wyjątkowe i na pewno tu kiedyś wrócimy.

, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

toja1358
23 styczeń 2012 23:26

Dzień Babci i Dziadka świętowaliśmy z wnukami i czasu brakowalo na PSz 🙂

Niniejszym nadrabiam zaległości i wstawiam "piątaka". Bardzo ładne zdjęcia, zamek super, ogrody  zachwycające!Dopiero teraz widzę jakie mam zaległości w oglądaniu w realu tych wszystkich wspaniałości jakie na tym portalu są prezentowane.

Pozdrawiam cieplutko z zachlapanego Sopotu 🙂))

mokunka
22 styczeń 2012 20:12

[cytuj autor='Prończuk Adam'] Wydaje mi sie, że niedawno  zaglądalem na PSZ. A tu kilka nowych  relacji, same  rarytasy i perełki.  Daisy - o Pszczynie i Promnicach slyszalem, o Książu nie. Jak zawsze perfekcyjnie Danusiu! [/cytuj]

 

O właśnie , mnie tez  Daisy kojarzyła się z Pszczyną głównie! A tu prosze ciekawostki poczytać można w Danusiowej wycieczce! pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2012-01-24 13:24

Danuta
22 styczeń 2012 15:05

Bardzo diękuję Wszystkim za miłe komentarze. Dorotko i Krzysiu zupełnie nieświadomie opisywałam tak bliskie Wam okolice. Jeśli chodzi o publikacje o księżnej Daisy- to polecam "Taniec na wulkanie". Do momentu kiedy doczekamy się filmu- pozostaje ta- bardzo zresztą interesująca lektura. Polecam i pozdrawiam serdecznie :-)

Adam Prończuk
21 styczeń 2012 23:56

Wydaje mi sie, że niedawno  zaglądalem na PSZ. A tu kilka nowych  relacji, same  rarytasy i perełki.  Daisy - o Pszczynie i Promnicach slyszalem, o Książu nie. Jak zawsze perfekcyjnie Danusiu!

mokunka
20 styczeń 2012 19:38

Dorka i Krzych-dawno Was nie bylo! Opisana przez Danusię wycieczka, to wasze przepiekne ololice. pozdrawiam🙂))

Krzysztof Dorota
20 styczeń 2012 17:12

Droga Danusiu bardzo ładne zdjęcia napewno zainspirowała cię wiadomość o powstaniu filmu o księżnej Daisy bardzo ciekawa postać warta poznania czekamy na ten film z niecierpliwością pozdrawiamy

Danuta
19 styczeń 2012 22:52

Szczawno Zdrój to moim zdaniem odrębne miasto graniczące jedynie z Wałbrzychem. Niemniej Mokunko, u nas w kraju wszystko tak szybko się zmienia, że nie zdziwiłabym się, gdyby w międzyczasie bylo inaczej. Pozdrawiam :-)

mokunka
19 styczeń 2012 22:02

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] To też dotąd znałem tylko z opowiadań. Dzięki, że to pokazałaś. [/cytuj]

Dokladnie to co mówi Staś, znalam...ale nie widzialam.Bylam jedenie na przedmieściach Wałbrzycha, gdy jechaliśmy do Osówki.Fajne fotki Danusiu 🙂

Acha, zastanawiam się czy Szczawno-Zdroj, to nie jest teraz dzielnica Wałbrzycha a nie samodzielne miasteczko? pozdrawiam 🙂))


19 styczeń 2012 15:16

To też dotąd znałem tylko z opowiadań. Dzięki, że to pokazałaś.

Wycieczka na mapie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023