kościół w Strumieniu, Danuta
kościół w Strumieniu, Danuta

Szlakiem Betlejek

Komentarze 11
2011-12-29

Okres Bożego Narodzenia dla mojej rodziny to od wielu lat czas odwiedzania żłobków bożonarodzeniowych - betlejek czyli szopek.

Jest ich w okolicy mnóstwo. My jednak wybieramy te wyjątkowe. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku pojechaliśmy do Strumienia aby zobaczyć największą żywą szopkę w regionie.

, Danuta
, Danuta

Już przed kościołem powitał nas ośmiometrowy anioł podświetlony tysiącami lampek ledowych , a pod nim napis „Strumieńskie Betlejem”

Dalej wszystko wygląda bardzo efektownie:

, Danuta
, Danuta

główna szopka, woliera dla ptaków, estrada, ocieplone pomieszczenia dla zwierząt, stajnia dla głównej atrakcji szopki- czyli dwugarbnego wielbłąda Czesia. Są też nowe zwierzęta jak m.in. krowy szkockie. Jest krzyż z węgla, figura św. Barbary do której przechodzi się w prawdziwym chodniku górniczym.

Jelenie, daniele i muflony przyjechały z Parku Leśnych Niespodzianek z Ustronia. Alpaki, osioł Pawełek i inne zwierzęta- z prywatnych hodowli.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Zagroda w Strumieńskim Betlejem żyje dosłownie i w przenośni. Odwiedza ją bardzo wiele osób. Miejsce nadzwyczaj ciekawe, a 6 stycznia ulicami Strumienia przejdzie orszak Trzech Króli na wielbłądach. Wiecej szczegółow http://parafia.strumien.com/index.php

Odjeżdżaliśmy ze Strumienia z głębokim przeświadczeniem, że za rok tu znowu powrócimy.

, Danuta
, Danuta

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Panewnik. Jest tam największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni. W tym roku jej wymiary to wysokość 18 m, szerokość 32 m (środek, boczne nawy)

Figury, zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny- znakomicie wkomponowane ponad ołtarzem, niby co roku takie same, ale jednak inne. Zmieniają się szczegóły, przybywają nowe postaci. Ja zawsze szukam najstarszej figury- kobiety z dzbanem. Podobno ma ona aż 130 lat.

, Danuta
, Danuta

Największe tłumy odwiedzają to miejsce w niedzielę, dlatego my pojechaliśmy tam w ciągu tygodnia. Było nastrojowo i kameralnie, słychać było kolędy i spokojnie można było podziwiać wielką stajenkę, która rozciąga się od ołtarza, aż po sufit wysokiej świątyni.

Oprócz tradycyjnego żłóbka w Bazylice od Bożego Narodzenia poszliśmy zobaczyć żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z Bazyliki należy kierować się na prawo).

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Tu dzieciątku oddają pokłon różne historyczne postacie: Jan Paweł II, ksiądz Popiełuszko, Mieszko I, Jan III Sobieski. W pomieszczeniu gdzie można to podziwiać są też makiety szopek betlejemskich. Z Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Ze żłobka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka. Jednak po zobaczeniu Strumieńskiej żywej szopki, ta w Panewnikach okazała się maleńka, zaniedbana, z niewielką ilością zwierzaków marznących na zimnie.

, Danuta
, Danuta

Będąc w Panewnikach odwiedzamy zwykle jeszcze jedną szopkę- w klasztorze u Sióstr Zakonnych. Jest tam szopka w całości wykonana z zabawek, maskotek i lalek. Niestety tym razem zabrakło nam czasu i tę wizytę musieliśmy odłożyć na inny dzień.

Panewnicki żłobek jak i Strumieńskie Betlejem przyciąga wiele osób. Można je oglądać tylko w okresie Bożego Narodzenia. Są to miejsca szczególne. Polecam :-)

, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Bazylika w Panewnikach, Danuta
, Danuta
, Danuta
ołtarz główny z największą szopką w Panewnikach, Danuta
Panewniki- ruchoma szopka, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Panewniki- szopki afrykańskie, Danuta
, Danuta
Panewniki szopka, Danuta
, Danuta
Panewniki szopka w klasztorze u Siostr Zakonnych, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Arkadiusz Musielak
04 styczeń 2012 19:33

Świetna relacja, jak zawsze zresztą. Pozdrawiam 🙂))

Danuta
02 styczeń 2012 23:10

Dziękuję Mokunko za podpowiedzi względem kataru. Piję dużo herbaty z sokiem aroniowym, a chusteczkami to jestem dosłownie obłożona. No, oby jeszcze tylko 4 dni :-)))))Szybkiego powrotu do dobrej kondycji życzę i pozdrawiam :-)

mokunka
02 styczeń 2012 20:47

Danusiu-sposób na katar, hmmm taki jak wspomnialas "leczony tydzien, nieleczony 7 dni"🙂 I sądzę, że innej rady nie ma (niestety).Ale ratować sie trzeba , wcinam grejfruty, popijam herbate z cytryną i pewnie czosnek bym zjadla...gdyby nie to, ze jutro musze do pracy a czosnek , nawet na drugi dzien ma ów specyfiny zapach🙂.Acha i na katar dobra...spora liczba paczek chusteczek, hihi, wręcz nieodzowna-rzec można-🙂

pozdrawiam 🙂 i nie dajmy sie wirusom i bakteriom🙂

Danuta
02 styczeń 2012 20:00

Wygląda na to, że w Ligocie betlejki można zobaczyć dosłownie na każdym kroku!

Może masz Mokunko jakiś skuteczny sposób na katar, bom bardzo od jakiegoś czasu smarkata. Wiem, że leczony czy nieleczony trwa 7 dni, ale oby się na katarze skończyło. Szybkiego powrotu do zdrowia życzę. Pozdrawiam :-)

mokunka
02 styczeń 2012 18:34

Zdrowiej Stasiu, ja też jakaś zakatarzona...ehh.

Danusiu, a tu fota szopki, ktora byla w ubiegłym roku pod Gornośląskim Centrum Zdrowa Dziecka w Katowicach-Ligocie, stała tuz przy wejsciu do szpitala. pozdrawiam🙂))

Danuta
02 styczeń 2012 18:07

[cytuj autor='Lebiedzik Stanisław'] Danusiu, w Strumieniu mam być w piątek, czyli wtedy jak będzie korowód. Piszę mam być, gdyż nie wiem jak to ze mną będzie. Dziś miałem być na Wielkiej Raczy, a jednak przeziębienie nie odpuszcza i kolejny raz mnie pokonało. Nawet gdybym i w piątek nie mógł wyjść z domu, to dzięki Tobie trochę tej szopki zobaczyłem. Dzięki wielkie. Pozdrawiam, Staś [/cytuj]

Szybkiego powrotu do zdrowia życzę Stasiu! Oby Twoje przeziębienie jak najszybciej minęło. Pozdrawiam cieplutko :-)

Danuta
02 styczeń 2012 18:03

Jedna z najpiękniejszych śląskich Betlejemek jest jeszcze w Zabrzu w kościele pw św.Józefa. Szopka zasługuje na uwagę głównie ze względu na swoje rozmiary. Składa się na nią 27 figur naturalnej wielkości- Maryi, Józefa, Mędrców ze Wschodu, pasterzy, owiec , słonia i wielbłąda.  Zanim „odkryliśmy” szopkę w Strumieniu- jeździliśmy do Zabrza. Wydaje mi się, że ta w Strumieniu jest bliżej. Polecam też do zobaczenia szopkę w kościele w Bieruniu Starym- składa się ona z ponad 100 figurek, z czego 90 jest ruchomych. Figurki ubrane są w misterne stroje własnoręcznie wykonane przez mieszkanki Bierunia. Aniu! Może jadąc w kierunku gór- znajdziesz okazję aby zajrzeć do Zabrza lub Bierunia. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za komentarze :-)

Poniżej kilka zdjęć ubiegłorocznej stajenki w Bieruniu Starym.

mokunka
02 styczeń 2012 16:35

I proszę jaka nasza Danusia słowna! Obiecała, że wybierze sie na oglądanie szopek i pojechała.A relacja juz 2 stycznia.W Strumieniu nie  byłam, na Panweniki się wybieram ; byłam pare lat temu a teraz podobno ta w nawie głowniej jeszcze bardziej zmieniona, większa itp

Tak czy inaczej fajna relacja, pozdrawiam.🙂))

Adam Prończuk
02 styczeń 2012 15:44

Z przyjemnością czytam i oglądam relację. (Potrzebna mi odmiana od gór🙂. ) Do Strumienia mamy kawałeczek, może uda się w piątek, przejazdem. Pozdrowienia Danusiu.

Anna Piernikarczyk
02 styczeń 2012 15:26

W Panewnikach bylismy rok temu, a w tym roku jużpo ichu myślałam o Strumieniu, ale trochę za daleko jechać specjalnie, może po drodze jak w górki się wybierzemy, dzięki za relację 🙂


02 styczeń 2012 13:50

Danusiu, w Strumieniu mam być w piątek, czyli wtedy jak będzie korowód. Piszę mam być, gdyż nie wiem jak to ze mną będzie. Dziś miałem być na Wielkiej Raczy, a jednak przeziębienie nie odpuszcza i kolejny raz mnie pokonało.

Nawet gdybym i w piątek nie mógł wyjść z domu, to dzięki Tobie trochę tej szopki zobaczyłem. Dzięki wielkie. Pozdrawiam, Staś

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Strumień

Strumień

Katowice- Panewniki

Katowice- Panewniki

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022