Kościoły okolic Wielunia

, annia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Naszą wycieczkę zaczynamy w Wieluniu, gdzie czeka na nas kościół cmentarny pw. św. Barbary. Wybudowany został w XVI w. i stanowi doskonały przykład świątyni w stylu wieluńskim. Wewnątrz kościoła zobaczyć trzy renesansowe ołtarze, gotycki krucyfiks, a także rzeźby świętych pochodzące najprawdopodobniej z późnego gotyku i baroku oraz XVII i XVIII-wieczne obrazy.

Z Wielunia kierujemy się na północ, w stronę Raczyna. Tamtejszy drewniany kościół pw. św. Tekli wybudowany został w poł. XIX w., a następnie przebudowany przed II wojną światową. Jest to drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, który posiada bogate barokowe wyposażenie. Są nim m.in. trzy ołtarze oraz krucyfiks. Obok kościoła stoi zabytkowa dzwonnica wybudowana na przełomie XIX i XX w.

Kolejnym wartym odwiedzenia obiektem jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach. Wzniesiony został on w 1623 r. za sprawą dziedzica Jana Brodnickiego. W kościele na uwagę zasługują: XV-wieczna gotycka rzeźba Chrystusa, znajdujący się na belce tęczowej krucyfiks oraz XVII-wieczne obrazy umieszczone w ołtarzach.

Dalej nasza wycieczka kieruje się do Wiktorowa i kościoła pw. św. Zygmunta pochodzącego z XVI w. Kościół nie posiada charakterystycznej dla stylu wieluńskiego wieży. Wewnątrz zobaczyć można m.in. obraz Madonny z Dzieciątkiem, namalowany przez Jana z Nysy ok. 1470 r. W kościele obejrzeć można datowane na ok. 1700 r. trzy ołtarze oraz ambonę oraz zaś kamienną chrzcielnicę z XVI w.

Z Wiktorowa wracamy na południe, w stronę Białej Parceli, gdzie zwiedzić można kościół pw. św. Piotra. Drewniane budynki kościoła oraz dzwonnicy wybudowane zostały w poł. XVIII w.

Jeżeli zainteresowała was wycieczka i chcielibyście zobaczyć trochę więcej ciekawych miejsc w okolicach lub zatrzymać się na dłużej możecie skorzystać z www.turystyka.wielun.pl

Komentarze 2
2011-12-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

annia
28 grudzień 2011 09:59

Wieluń i okolice są ciekawe o każdej porze roku. Wiosną i latem warto wybrać się też np. do Załęczańskiego Parku Narodowego i spędzić czas wśród rozkwitającej przyrody.


27 grudzień 2011 22:03
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Raczyn

Łagiewniki

Wiktorów

Biała Parcela

Raczyn

Łagiewniki

Wiktorów

Biała Parcela

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024