, annia
, annia

Kościoły okolic Wielunia

Komentarze 2
2011-12-27

Naszą wycieczkę zaczynamy w Wieluniu, gdzie czeka na nas kościół cmentarny pw. św. Barbary. Wybudowany został w XVI w. i stanowi doskonały przykład świątyni w stylu wieluńskim. Wewnątrz kościoła zobaczyć trzy renesansowe ołtarze, gotycki krucyfiks, a także rzeźby świętych pochodzące najprawdopodobniej z późnego gotyku i baroku oraz XVII i XVIII-wieczne obrazy.

Z Wielunia kierujemy się na północ, w stronę Raczyna. Tamtejszy drewniany kościół pw. św. Tekli wybudowany został w poł. XIX w., a następnie przebudowany przed II wojną światową. Jest to drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, który posiada bogate barokowe wyposażenie. Są nim m.in. trzy ołtarze oraz krucyfiks. Obok kościoła stoi zabytkowa dzwonnica wybudowana na przełomie XIX i XX w.

Kolejnym wartym odwiedzenia obiektem jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach. Wzniesiony został on w 1623 r. za sprawą dziedzica Jana Brodnickiego. W kościele na uwagę zasługują: XV-wieczna gotycka rzeźba Chrystusa, znajdujący się na belce tęczowej krucyfiks oraz XVII-wieczne obrazy umieszczone w ołtarzach.

Dalej nasza wycieczka kieruje się do Wiktorowa i kościoła pw. św. Zygmunta pochodzącego z XVI w. Kościół nie posiada charakterystycznej dla stylu wieluńskiego wieży. Wewnątrz zobaczyć można m.in. obraz Madonny z Dzieciątkiem, namalowany przez Jana z Nysy ok. 1470 r. W kościele obejrzeć można datowane na ok. 1700 r. trzy ołtarze oraz ambonę oraz zaś kamienną chrzcielnicę z XVI w.

Z Wiktorowa wracamy na południe, w stronę Białej Parceli, gdzie zwiedzić można kościół pw. św. Piotra. Drewniane budynki kościoła oraz dzwonnicy wybudowane zostały w poł. XVIII w.

Jeżeli zainteresowała was wycieczka i chcielibyście zobaczyć trochę więcej ciekawych miejsc w okolicach lub zatrzymać się na dłużej możecie skorzystać z www.turystyka.wielun.pl

Komentarze

Zostaw swój komentarz

annia
28 grudzień 2011 09:59

Wieluń i okolice są ciekawe o każdej porze roku. Wiosną i latem warto wybrać się też np. do Załęczańskiego Parku Narodowego i spędzić czas wśród rozkwitającej przyrody.


27 grudzień 2011 22:03
Konto użytkownika zostało usunięte

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Raczyn

Łagiewniki

Wiktorów

Biała Parcela

Raczyn

Łagiewniki

Wiktorów

Biała Parcela

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022