, Danuta
, Danuta

Stary- nowy Zamek czyli kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach

Komentarze 11
2011-12-15

Stare Tarnowice to miejsce dotąd zupełnie mi nie znane. Po raz pierwszy też byłam w okolicach Tarnowskich Gór, ale na pewno nie po raz ostatni. Dzisiaj postanowiliśmy zobaczyć odrestaurowany zamek w Starych Tarnowicach.

Zamek w Tarnowicach uroczyście oddany do użytku w czerwcu – nie był dziś szczególnie oblegany.

, Danuta
, Danuta

Z myślą o miłośnikach sztuki przygotowano trzy opcje zwiedzania Zamku: cały Zamek – szereg pomieszczeń w przyziemiu, na pierwszym piętrze oraz sale muzealne; wyłącznie sale muzealne lub zwiedzanie wyłącznie komnat w przyziemiu i na pierwszym piętrze.

Po wykupieniu biletów na zwiedzanie całego zamku z wszystkimi udostępnionymi pomieszczeniami/12,- normalny i 9,- ulgowy/- zostaliśmy oprowadzeni przez panią przewodnik która zapoznała nas z historią obiektu, pokazała piękne wnętrza sal, uchyliła rąbka tajemnic zamkowych, a wszystko to przy pięknej nastrojowej muzyce Vivaldiego. Zwiedzanie /możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem/ trwało około 1 godzinę. Zachwycona byłam pieknymi, ładnie zdobionymi szafami, a moją szczególną uwagę zwróciła „szafa kufrowa”. Przypomina ona dwie skrzynie nałożone na siebie z partią szufladową w połowie wysokości. Prezentowana szafa jest dodatkowo wzbogacona przez opracowanie powierzchni nie tylko w formie architektoniczno – rzeźbiarskiej, ale także przez wprowadzenie bogatej intarsji. Po obu stronach szafy są masywne uchwyty. Teraz rozumiem określenie: "zabrać na wyjazd szafę ubrań" :-)

, Danuta
, Danuta

W Zamku, można podziwiać olśniewający dziedziniec otoczony arkadowymi krużgankami, będącymi perłą architektury renesansowej na Górnym Śląsku, a także szereg pięknie umeblowanych komnat utrzymanych w duchu renesansu, klasycyzmu, empiru oraz biedermeieru. Prócz tego oglądaliśmy sale muzealne z wyeksponowanymi aplikacjami meblowymi i narzędziami rzemieślniczymi.

Wokół zamku znajduje się kompleks różnych budynków. A mianowicie- Gospoda u Wrochema /niestety była tam impreza zamknięta/, hotel na Podzamczu, niewielki ogród ze ścieżkami spacerowymi, fontanną, altaną i pergolą. Wokół trwają jeszcze roboty budowlane, aktualnie remontowana jest stodoła z przeznaczeniem na SPA.

korytarz Zamkowy, Danuta
arkadowy dziedziniec zamku, Danuta
, Danuta

Miejsce które ulega ciągłym przemianom – warte polecenia.

Wracając do Tychów chcieliśmy zobaczyć po drodze Zabytkową Kopalnię Srebra. Niestety udostępniana jest do zwiedzania tylko do godz. 15,00, pozostało nam więc zadowolić się obejrzeniem ekspozycji maszyn górniczych w pobliskim Skansenie Maszyn Parowych.

ekspozycja- żelazka z duszą, Danuta
ekspozycja- żelazka z duszą, Danuta

Okolice Tarnowskich Gór obfitują w przeróżne atrakcje. To jedno z ciekawszych miejsc na Górnym Śląsku i warto tam pojechać. Zrobię to na pewno wiosną. Polecam.

, Danuta
, Danuta

, Danuta
szafka z podręcznym
, Danuta
, Danuta
zabytkowy sekretarzyk, Danuta
szafa-
masywne uchwyty szafy pomocne w transporcie, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
komnata o niezwykłej akustyce, Danuta
spiżarnia z hakami na stropie, Danuta
, Danuta
figura Matki Bożej wykonana z jednego kawałka drewna, Danuta
dziedziniec zamku, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
Stary- nowy Zamek czyli kompleks zamkowy w Starych Tarnowicach, Danuta
, Danuta
, Danuta
XVIIIw szafa hamburska, Danuta
sala Rycerska, Danuta
aplikacje meblowe w muzeum zamkowym, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
narzędzia rzemieślnicze, Danuta
, Danuta
, Danuta
makieta kompleksu zamkowego , Danuta
, Danuta
zabytkowa maszyna do pisania, Danuta
zabytkowy
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Arkadiusz Musielak
18 grudzień 2011 17:31

Mnie również bardzo się podoba Twoja relacja. A "prywatnego" przewodnika to tylko pozazdrościć 🙂))

Danuta
16 grudzień 2011 17:50

Wczorajszy wyjazd był bardzo spontaniczny- bez przygotowania. To dzięki Polskim Szlakom i relacji Ani dowiedziałam się że jest taki Zamek i bardzo go chciałam zobaczyć. Wewnątrz świeżo, pachnąco, nastrojowo- jak w nowo otwartym obiekcie. Miałam szczęście bo byliśmy tylko w dwójkę i przewodniczka oprowadzała tylko  nas. Po raz pierwszy spotkałam się z tym, że nie trzeba było czekać na liczniejszą grupę. Niestety nie znalazłam nigdzie informacji turystycznej gdzie można by się dowiedzieć o okolicznych atrakcjach. Będę się musiała na przyszłość bardziej przygotować, bo ciekawostek turystycznych tam nie brakuje. Dziekuję Wam Wszystkim za miłe komentarze  i serdecznie pozdrawiam :-)

mokunka
16 grudzień 2011 13:34

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota'] Bardzo ładny zamek widać włożono tu dużo pracy aby uświetnic ten obiekt i efekt super trzeba to zobaczyć pozdrawiamy [/cytuj]

Wlasnie bardzo ładny, tez musze tam zawitac. Ależ nam się Danusia rozjezdziła ,ciągle coś zwiedza!. Super! Mnie ostatnio na wszysko brakuje czasu , ale nadrobię  zaległości wycieczkowe 🙂 pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-12-16 15:16

Krzysztof Dorota
16 grudzień 2011 09:50

Bardzo ładny zamek widać włożono tu dużo pracy aby uświetnic ten obiekt i efekt super trzeba to zobaczyć pozdrawiamy

Anna Piernikarczyk
16 grudzień 2011 09:38

No to musisz to nadrobić, zamek nigdzie się nie wybiera 🙂

Adam Prończuk
16 grudzień 2011 08:59

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']  Acha, Adamie, jak byłeś u Wrochema, toś nie ubogi 😉 Ostatnio edytowany: 2011-12-16 08:24[/cytuj]

Ubogi duchem!

Anna Piernikarczyk
16 grudzień 2011 08:23

Super, zawitałas w nasze strony🙂

Jak ja byłam w środku, to było mnóstwo ludzi i nie sposób było takich zdjęc pustych porobić, bo były po prostu niezliczone tłumy ludzi - dzień otwarcia. Ładnie Ci się udało.

Maszyny parowe tez fajne, a do Kopalni zawitaj. Ja, wstyd się przyznać byłam tylko raz, ale teraz czekamy aż dzieci troszkę podrosną, Dominika jeszcze troche za mała.

Acha, Adamie, jak byłeś u Wrochema, toś nie ubogi 😉

Ostatnio edytowany: 2011-12-16 08:24


15 grudzień 2011 23:26

...czyli wyprzedzamy czas Danusiu.

Danuta
15 grudzień 2011 21:33

Ojej! Dopiero skończyłam opisywanie zdjęć, a tu już komentarze. Ale mi miło. Dziękuję.  Pozdrawiam :-)

Adam Prończuk
15 grudzień 2011 20:58

Bardzo ciekawe miejsce. Jest co zwiedzać. Podoba mi nocna szafeczka na nocniczek🙂 Zdjęcia profesjonalne, staranne kadry. 

Ja-ubogi tylko u Wrochema byłem.

Pozdrawiam Adam

 


15 grudzień 2011 20:50

Pięknie, choć szkoda, że kopalnia zamknięta. Ale co się odwlecze... nieprawdaż?

Serdecznie pozdrawiam, Staś.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Stare Tarnowice

Stare Tarnowice

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023