, Danuta
, Danuta

Częstochowa- Jasna Góra

Komentarze 6
2011-12-11

Piękna pogoda w niedzielny poranek. Błękitne niebo, lekki przymrozek, doskonała aura aby pojechać do Częstochowy. Na Jasną Górę.

Zresztą co roku tam jeździmy. Aby podziękować, poprosić, pokłonić się.

, Danuta
, Danuta

Jasna Góra jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.

Jest to zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie, stojący na wapiennym wzgórzu który ufundował dla Ojców Paulinów w XIV wieku książę opolski Władysław.Wieżę jasnogórskiej bazyliki zbudowano w wieku XVII.

, Danuta
, Danuta

Klasztor jest otoczony wałem obronnym z 4 bastionami i fosą. Chrzest bojowy przebyła Jasna Góra w roku 1655 w czasie obrony przed wojskami szwedzkimi. Zwycięska obrona Częstochowy i Jasnej Góry poderwała naród do działań przeciw najeźdźcom. Rzesze pielgrzymów od samego początku przyciągał obraz Czarnej Madonny koronowany w 1717 roku. Jasna Góra jest przede wszystkim duchową stolicą Polski. Od północnej strony do kościoła przylega XV-wieczna kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, w której znajduje się cudowny obraz mający dziesięć sukienek oraz zasłonę ze srebrnej blachy.

Samochód zaparkowaliśmy bardzo niedaleko klasztoru, ale nim podążyliśmy do jego wnętrza, zatrzymaliśmy się na chwilę na placu przed szczytem. Niedaleko figury Matki Bożej.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

Figura Maryi stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II.

8 grudnia na okoliczność Święta Niepokalanego Poczęcia NMP wzorem rzymskim pod figurą Maryi Niepokalanej złożony został hołd z białych kwiatów. Piękne były bukiety białych róż i chryzantem. Wyniesione wysoko w górze i u stóp cokołu.

, Danuta
, Danuta

Postanowiliśmy wziąć udział w uroczystym odsłonięciu obrazu Matki Bożej i we mszy świętej w Kaplicy. Jest to bardzo podniosła chwila, której towarzyszy dźwięk trąb.

Po nabożeństwie, w zadumie - odwiedziliśmy znane już miejsca, a mianowicie barokową bazylikę Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej, Golgotę Dudy- Gracza, Salę Rycerską.

, Danuta
, Danuta

Na Jasnej Górze można obejrzeć wiele ciekawych miejsc związanych z historią Polski. Można tam między innymi zobaczyć armaty, które przypominają o czasach potopu szwedzkiego i oblężenia klasztoru, a także liczne fortyfikacje jak mury obronne, bramy czy bastiony.

W niedzielę, 11 grudnia dotarło na Jasną Górę Betlejemskie Światło Pokoju. Jak co roku przynieśli je przed tron Matki Bożej Jasnogórskiej polscy harcerze wraz z władzami naczelnymi ZHP. Jest to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Mieliśmy to szczęście i byliśmy świadkami harcerskiego kolędowania. Pięknie wyglądały grupy harcerzy i harcerek z latarenkami w dłoniach i zapalonymi świecami.

, Danuta
, Danuta
, Danuta

To znak, że święta Bożego Narodzenia już blisko, ten szczególny czas, kiedy pora żeby się zatrzymać, usiąść, pomyśleć, zastanowić się nad swoim życiem, żeby znaleźć czas dla najbliższych.

, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
13 grudzień 2011 17:53

Bardzo Wam dziekuję za komentarze. Wyprawa do Częstochowy pozwoliła mi na "naładowanie akumulatorów" na kolejne miesiące. Pozdrawiam :-)


13 grudzień 2011 12:34

Danusiu, połaskotałaś tą relacją moją duszę i moje serce. Wiesz, jak wiele to miejsce dla mnie znaczy... i za to dziękuję.

Uroczystość o której piszesz, śledziłem i przeżywałem 8 grudnia w bezpośredniej relacji za pośrednictwem Radia Jasna Góra.

Pozdrawiam, Staś

Roman Świątkowski
13 grudzień 2011 11:30

No tak Częstochowa przyciąga to z różnych powodów. Ale najważniejsze że sie nie siedzi w domu , nawet mały spacerek po parku miejskim jest wskazany.

Mokunko było to fakt bardzo, bardzo dawno - zapewne tak, hufiec istnieje dalej. Ale to już nie to harcerstwo co kiedyś.

Pozdrawiam .

Danuta
12 grudzień 2011 21:55

Oj tak, pogoda zachęca do wędrowania, bo wokół zielono. Niemniej uważam, że jest pora na wędrówki i pora na refleksję. Kolejne wędrówki planuję w okresie świątecznym. To będzie "szlakiem  szopek i stajenek". Pozdrawiam cieplutko :-)

Adam Prończuk
12 grudzień 2011 20:45

Tak Danusiu, święta za pasem , ale jak tu zwolnić zatrzymać, usiąść, pomyśleć, kiedy pogoda zaprasza do wędrowania.?🙂

mokunka
12 grudzień 2011 20:17

Danusiu, widzę, że ostatnio na Jurę na grzybobranie a teraz dalej, do Częstochowy się wybrałas! Pozwiedzałaś sporo...a Światlo Betlejemskie to harcerze faktycznie noszą. Dawniej w hufcu w Sosnowcu też nosili! Czy teraz noszą, hmm nie wiem .Może Romek cos wie? -on harcerz z dawien dawna. pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2011-12-12 21:29

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023