, Vincci
, Vincci

PODRÓŻE PO JURZE cz.3 Morsko ruiny zamku

Komentarze 13
2011-07-10

Będąc w Żarkach - letnisko postanawiamy że w powrotnej drodze odwiedzimy ruiny Zamku „Bąkowiec” w Morsko. Jedziemy trasą nr 792 z Żarek przez Kotowice do Podlesic. za Zajazdem Jurajskim skręcamy w prawo a dalej wzdłuż betonowego płotka prosto, następnie droga skręca w prawo w las ( uwaga!!! piaszczysta i kamienista droga) po około 1 km skręcamy w lewo by dotrzeć już do samego celu G. Łężec na szczycie której znajduje się Ośrodek wypoczynkowy oraz ruiny zamku „Bąkowiec” z XIV w.(na mapie pokazana jest inna trasa którą również można dojechać do zamku.) Jeśli chodzi o sam ośrodek ładnie wkomponowany w ruiny zamku ,duża ilość miejsc parkingowych hotel oraz atrakcja - basen w lesie. Są również domki campingowe do wynajęcia jeśli ktoś nie chce nocować w budynku. A zimą jeśli ktoś lubi jeździć na nartach jest stok z wyciągiem usytuowanym obok ruin zamku.

Zamek od strony południowej., Vincci
Zamek od strony południowej., Vincci

Zamek został zbudowany na skale ,znajduje się obecnie na terenie ośrodka wypoczynkowego (teren prywatny).Ruiny zamku prezentują się malowniczo i po wjeździe na teren ośrodka od razu rzucają się w oczy.

Widok na południową stronę zamku z domem Czeczotta, Vincci
Widok na południową stronę zamku z domem Czeczotta, Vincci

Zamek „Bąkowiec” w Morsko postawiono na planie nieregularnego wieloboku dwa budynki mieszkalne były postawione naprzeciw siebie, na dwóch bokach skały od strony północnej i południowej , tworząc po środku dziedziniec z dwiema półkolistymi basztami .Całość była połączona murem obwodowym.

Baszta wschodnia broniła wejścia do zamku prowadzącego od tej strony po drabinie. Od strony wschodniej znajdowało się przedzamcze z zabudowaniami gospodarczymi chronione wałem i fosą. Wjazd znajdował się od strony płn. – wschodniej i broniony był przez basztę okrągłą. Po drugiej stronie zamku znajdowała się od strony zachodniej studnia. Obecnie przetrwały niskie mury budynków mieszkalnych ,mury dwóch półkolistych baszt i studnia.

malownicze schodki do domu Czeczotta, Vincci
widok baszty południowej, Vincci
Baszta południowa, Vincci

Wokół zamku jest ścieżka dydaktyczna. Ruin zamku obecnie nie zwiedza się lecz można go obejść dookoła po wyznaczonej ścieżce.

Zamek Bąkowiec-Morsko, Vincci
Zamek Bąkowiec-Morsko, Vincci

Dojazd do ruin zamku niestety jest słabo oznakowany i wielu turystów błądząc rezygnuje z obejrzenia go, kierujemy się drogą gruntową przez las do Ośrodka wypoczynkowego ok. 2km od wsi.

Pod zdjęciami opisałem dom Czeczotta zapewne wielu z Państwa zastanawia się kto to był Czeczott. Witold Czeczott architekt który w roku 1927 zakupił zamek i dobudowal na płd-zach stronie budynek-kamienice w której pomieszkiwał aż do wybuchu wojny.

Ruiny od strony płd -wsch., Vincci
Ruiny od strony płd -wsch., Vincci
Ruiny od strony płd - wsch., Vincci
Widok ze stoku narciarskiego obok ruin, Vincci
Ruiny zamku Bąkowiec, Vincci
Płd. - wsch.część zamku, Vincci
płd -wsch część zamku, Vincci
płd -wsch. część zamku, Vincci
Widok od strony płd., Vincci
Widok od strony Płd., Vincci
Ruiny zamku Bąkowiec-Morsko, Vincci
Widok od strony zach.na dom Czeczotta, Vincci
Strona zach.zamku., Vincci
Kawiarenka obok ruin zamku Bąkowiec, Vincci
Widok budynku ośrodka wypoczynkowego., Vincci

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
12 grudzień 2011 19:25

Pieknie to Mokunko podsumowałaś. I ja się pod tym podpisuję :-)

mokunka
11 grudzień 2011 12:15

[cytuj autor=' Vincci'] Byłem byłem🙂 ale niestety nie miałem aparatu ze sobą ale nic straconego wybiorę się tam póżną wiosną jeśli zdrówko dopisze🙂Jura jest piękna uwielbiam po niej chodzić,teraz dla odmiany przygotowuję materiał z mojej 4 dniowej wycieczki po Beskidzie Żywieckim fakt było to troszkę dawno ale dlaczego mam sie nie pochwalić🙂 Pozdrawiam Serdecznie Vincci. [/cytuj]

To czekmy na wycieczkę z Beskidu Żywieckiego, napewno ciekawa i napewno galeria jak zawsze będzie fot-art. A o zdrówko się nie martw ,jak w przyslowiu "byle do wiosny"🙂. Acha, milo, że się Vincci nam ujawnil i wstawił fotkę (niewątpliwie z Ogrodzieńca) 🙂. My tu wszyscy -jak wielka turystyczna rodzina - na PSz. pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-12-11 12:16

Vincci
10 grudzień 2011 23:24

Byłem byłem🙂 ale niestety nie miałem aparatu ze sobą ale nic straconego wybiorę się tam póżną wiosną jeśli zdrówko dopisze🙂Jura jest piękna uwielbiam po niej chodzić,teraz dla odmiany przygotowuję materiał z mojej 4 dniowej wycieczki po Beskidzie Żywieckim fakt było to troszkę dawno ale dlaczego mam sie nie pochwalić🙂 Pozdrawiam Serdecznie Vincci.

Danuta
10 grudzień 2011 23:01

... i jeszcze raz Rabsztyn sprzed 2 lat :-)

Danuta
10 grudzień 2011 22:59

Dzięki Mokunko za przypomnienie. Faktycznie fotka z Rabsztyna. Byłam tam parę lat temu i wtedy trwał tam remont. Pozwolono nam mimo to wejść na teren zamku i oto zdjęcia sprzed 2 lat. Jak to dobrze popatrzeć jak postępują zmiany. Pozdrawiam wszystkich miłośników Jury:-)

Magdalena
10 grudzień 2011 19:37

znam dobrze ten zamek, już 3 razy wokół niego się przechodziłam 😉 tylko szkoda, że nie da się wejść na mury, ale w Mirowie też się nie da, a i tak jest piękny, więc to go nie skreśla, zwłaszcza, że położony jest w bardzo korzystnym miejscu 🙂

przewinął się tutaj temat też zamku w Rabsztynie - byłam tam dwa lata temu i zastanwaiam się, czy do tej pory zdfziało się  znim coś dalej. jak go zwiedzałam, to miał odbudowaną wieżę bramną

(a na zdjęciach obydwa zamki 🙂

grono miłośników Jury się powiększa 😉

Ostatnio edytowany: 2011-12-10 19:41

mokunka
10 grudzień 2011 19:31

Mam nadzieje Aniu, że dalej beda cos remontować, Rabsztyn to fajne miejsce i ładne ruiny.🙂

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2011 19:29

A , miałam nieodświeżoną stronę, już zdąrzyłaś odpowiedzieć, byliśmy w tymroku, też jak już była odrestaurowana wieża, czekam co tam dalej zrobią

Anna Piernikarczyk
10 grudzień 2011 19:27

Stawiam na Rabsztyn

 

mokunka
10 grudzień 2011 16:42

Danusiu, fotka jest z Rabsztyna. Gdy tam byliśmy trwały prace rekonstrukcyjne ale już odbudowana była brama wjazdowa na dziedziniec zamkowy, którą widać w tle. pozdrawiam🙂))

Danuta
09 grudzień 2011 23:06

[cytuj autor=' mokunka'] [cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Widzę, że preferujesz Jurę 🙂 Super [/cytuj] Jura jest poprostu przepiękna krajobrazowo.Pełna ostańcow wapiennych, jaskiń,  tajemniczych ruin warowni ; wcale sie nie dziwię, ze Vincci preferuje Jurę.  Ja też bardzo lubie odwiedzać Szlak Orlich Gniazd! pozdrawiam 🙂)) Ostatnio edytowany: 2011-12-09 21:17[/cytuj]

Jura pięknie pokazana na zdjęciach i w relacji Vincciego. Ładne zdjęcie Mokunko.  Nie znam tak dokładnie Jury, a ciekawa jestem gdzież to zdjęcie jest zrobione? Pieknie! Pozdrawiam :-)

mokunka
09 grudzień 2011 21:04

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna'] Widzę, że preferujesz Jurę 🙂 Super [/cytuj]

Jura jest poprostu przepiękna krajobrazowo.Pełna ostańcow wapiennych, jaskiń,  tajemniczych ruin warowni ; wcale sie nie dziwię, ze Vincci preferuje Jurę.  Ja też bardzo lubie odwiedzać Szlak Orlich Gniazd! pozdrawiam 🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-12-09 21:17

Anna Piernikarczyk
08 grudzień 2011 12:53

Widzę, że preferujesz Jurę 🙂 Super

Zwiedzone atrakcje

Zamek Bąkowiec

Podlesice

Zamek Bąkowiec

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023