Zagłębie Dąbrowskie: Zamek w Będzinie.

Komentarze 5
2010-03-28Warownia stoi w samym niemalże centrum. Dojazd jest prosty. Zamek znajduje się kilkaset metrów na wschód od trasy z Katowic do Warszawy i na północ od drogi prowadzącej do Krakowa. Można tutaj dojechać tramwajem z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej autobusem z Katowic .Pod zamkiem znajduje się mały parking, a gdy jest zajęty można samochód zostawić na dużym placu po drugiej stronie rzeki Czarnej Przemszy.

Zamek Będzin
Zamek Będzin

Najstarszą budowlą murowaną, wzniesioną w grodzie była wieża cylindryczna zbudowana na fundamencie zbliżonym do kwadratu. Ustawiona w miejscu od strony największego zagrożenia miała zwieńczenie wykonane z zendrówki .Wnętrze wieży podzielone było na cztery główne poziomy: w dolnym ,mieściło się więzienie, natomiast na kondygnacji trzeciej znajdował się gotycki otwór wejściowy połączony z powiązaną z murem przyporą. W kolejnej fazie postawiono w części południowo-wschodniej czworoboczną pięciokondygnacyjną wieżę, do której przystawiono budynek mieszkalny .Zbudowana na skalnym podłożu wieża czworoboczna pełniła funkcję typowej konstrukcji mieszkalno-obronnej. Wzniesiono ją na rzucie zbliżonym do kwadratu. Ściany wieży od strony wschodniej oraz od południa spełniały równocześnie funkcję murów obwodowych i wchodziły w ciąg linii umocnień, a najwyższa kondygnacja zakończona była blankami. Zabudowę dziedzińca uzupełniał przylegający do wspomnianej wieży 3-piętrowy budynek mieszkalny. Nie zachowała się do dziś baszta bramna oraz wzniesiony w XIX wieku wzdłuż muru wschodniego między wieżą cylindryczną a czworoboczną dom mieszkalny. Zamek wysoki otoczony został dwoma obwodami murów kamiennych rozdzielonych suchą fosą. Podzamcze posiadało charakter gospodarczo-militarny i składało się z dwóch wież: czworobocznej oraz bramnej z usytuowanym od północy przedbramiem.Komentarze

Zostaw swój komentarz

Lolypop Mamcarz
06 grudzień 2011 11:35

Ciekawa jest historia tego zamku. Grod ten pelnil przede wszystkim funkcje obronna i przyjmowal jako pierwszy ataki ze strony Slaska i czech dlatego tez obszerne obwarowanie i kilometrowe mury. Bardzo lubie miejsca, ktore stanowily niegdys bardzo wazne punkty w historii polski, a nie sa na tyle doceniane na ile powinny. 

Ostatnio edytowany: 2011-12-06 11:35

Danuta
02 grudzień 2011 22:57

Witaj na forum!

Zdjęcia artystyczne, klimatyczne, jak za starych czasów. Wprawdzie brakuje opisów ale dodawanie ich nie jest trudne, najważniejsze, że "pierwsze koty za płoty"- na pewno sobie i z tym poradzisz. W zakładce "Administracja"- możesz dokonywać zmian w swoich ustawieniach. Możesz też dodać opis.

Podoba mi się trasa wycieczki którą zaznaczyłeś na mapce. Jak dotąd nie udało mi się tego opanować.Pozdrawiam :-)

mokunka
02 grudzień 2011 21:39

Zamek w Będzine fajny,ciekawy choć stosunkowo niewielki.To bardzo blisko   mnie, moze 4 -5 km, kiedys często tam bywałam.Fajne są plenerowe koncerty , jarmarki obok zamku.Tez myślę, że powinienieś więcej napisać . Za to foty świetne! pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-12-02 21:51

Vincci
02 grudzień 2011 21:23

Dziekuje bardzo panie Arkadiuszu faktycznie brak opisu z racji tego ze dopiero poznaje nawigacje tego portalu mysle ze metodą prób i błedów dojde do pewnego opanowania tej strony i juz pózniej bedzie tylko lepiej i dokładniej, mam nadzieje ze jest tutaj mozliwosc dopisywania opisów do dodanych juz wczesniej materiałów. Pozdrawiam serdecznie🙂

Arkadiusz Musielak
02 grudzień 2011 19:38

Witaj.

Bardzo fajne fotografie lecz brakuje mi opisu. Nigdy tam nie byłem, choć planowałem w tym roku. Może w przyszłym. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021