Kopalnia Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, mokunka
Kopalnia Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, mokunka

Szlak Zabytków Techniki- podziemia Muzeum Sztygarka

Komentarze 9
2011-11-26

Podróżując po Szlaku Zabytków Techniki, nie sposób pominąć najstarszej w Polsce kopalni ćwiczebnej w Dąbrowie Górniczej, powstałej przed 80 laty. Obecnie włączona w miejski kompleks muzealny Sztygarka. Kopalnia jest czynna tylko we wtorki, czwartki i soboty. Trzeba się awizować. Zwiedzanie –co oczywiste – tylko z przewodnikiem , w kaskach ochronnych, pelerynach. O wygodnych butach czy odpowiednio ciepłym ubraniu nie wspominam, kto zwiedzał jakiekolwiek podziemia zapewne o tym wie! Kopalnia ma 3 poziomy ;dzieci do 10 roku życia mogą wyłącznie zwiedzać ten położony najbliżej powierzchni ziemi.

Po takim przygotowaniu trzeba tylko uważne słuchać przewodnika. A on opowiada bardzo ciekawie o historii kopalni, skarbniku oraz wielu ciekawostkach, których laik nie związany z przemysłem wydobywczym na pewno chętnie się dowie. Demonstrowana jest praca urządzeń. Warto dodać, że to właśnie Kopalnia Ćwiczebna „Sztygarka” otrzymała 6 miejsce w konkursie ”Perły w koronie województwa śląskiego” w 2010 roku! W podziemiach –przy odrobinie szczęścia- można spotkać Skarbnika, ducha kopalni lecz o tym nie powiem ani słowa więcej 🙂

, mokunka
, mokunka

Po takiej dawce wiedzy i adrenaliny warto z podzdziemi „wrócić na ziemię” i przejść do sal wystawowych Muzeum Sztygarka. Tam kilka działów tematycznychi bardzo ciekawa ekspozycja np. lasu karbońskiego- to nie „dokumenty” i gabloty lecz kilka pomieszczeń zaaranżowanych , w taki sposób, że wydaje się , że przebywamy w lesie sprzed milionów lat ! Historia odciśnięta w bryłach węgla. Fragmenty skamieniałych pni, drzew z epoki karbonu. Następne pomieszczenia to kości mamutów, tygrysów szablozębych, niedzwiedzia jaskiniowego, które żyły na naszych terenach w okresie epoki lodowcowej. Tym razem pomieszczania muzeum do złudzenia przypominają jaskinie, a malowidła na ścianach to replika słynnych bizonów z Altamiry. Rewelacyjnie to wygląda!

Są tez działy etnograficzny, historyczny. Wystawy urządzone są nowatorsko, aż zachęcając do dalszego zwiedzania! Mnie udalo się być tam w czwartek 24.11 br. Wcześniej byłam w Sztygarce przed 7 laty .Wtedy muzeum było przed generalnym remontem. Teraz to zupełnie inna placówka, która trafiając do turystyki industrialnej Szlaku Zabytków Techniki w pełni na to zasłużyła.

, mokunka
, mokunka
Kopalnia Sztygarka, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kopalnia Sztygarka Dąbrowa, mokunka
Kopalnia Dąbrowa Górnicza, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kopalnia Sztygarka udostępniona do zwiedzania, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Sztygarka, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka

Komentarze

Zostaw swój komentarz


27 grudzień 2011 00:46
Konto użytkownika zostało usunięte

27 listopad 2011 19:29

A to ciekawe. Warto z tego korzystać.

Jestem członkiem PTTK hohoho i jeszcze dłużej, znam zasady zbierania punktów GOT, ale nigdy z tego nie korzystałem, gdyż wolę swoje przeżycia i wrażenia spisywać i przedstawiać w kronice, której jest już kilkanaście albumów. Sporo miałbym tych odznak, gdybym je zbierał.

Dopiero w ubiegłym i w tym roku zdecydowałem się na zbieranie punktów z 3 państw Czech, Polski i Słowacji, o tym już tu kiedyś pisałem. Właśnie czekam na odznaki, mam książeczkę w weryfikacji. Będą to moje pierwsze.

Pozdrawiam, Staś

mokunka
27 listopad 2011 16:25

Atu jeszcze Stasiu, ksiązeczka "Siedmiomilowe buty "  !

Ostatnio edytowany: 2011-11-27 16:26

mokunka
27 listopad 2011 16:23

Stasiu , kiedyś duzo chodziłam po górach i w każdym schhronisku stemplowałam ksiażeczki PTTK (to taki niepisany zwyczaj) teraz  chodzenie po górach niestety nie dla mnie, dlatego zawsze piszę, że podziwiam łazików i "zazdraszczam" kondycji.🙂

Pytasz o ksiażeczki, na odznaki PTTK.Jest ich obecnie baaardzo dużo ; są ogólnopolskie, wojewódzkie a nawet dobrze działajacych zarządów miejskich czy gminnych.

http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/index.php?co=odznaki

Uważam, że warto z dziećmi  zdobywać np odznakę "Siedmiomilowe buty" (w stopniu złotym i srebrnym), żeby wyrobić w nich chęć poznawania swiata, pobudzić do twórczego myślenia oraz odciągnąc od komputerów i TV .Ja osobiście zdobyłam Krajoznawcza Odznakę MIasta Sosnowca , bo w moim mieście też jest wiele miejsc, które warto odwiedzić i które w książeczkach na w/w odznakę były określone jako tzw punkty obowiązkowe. I tyle Stasiu w temacie książeczek PTTK-u.

pozdrawiam serdecznie 🙂))

 

 

 

Ostatnio edytowany: 2011-11-27 16:24


27 listopad 2011 10:51

Moi znajomi, z którymi wędrują zbierają punkty na odznaki m.in. za zabytki i przyrodę. Czy Ty też? Piękna akcja, bo coś więcej poznaje się niż tylko krajobraz. Sam jeszcze się do tego nie przekonałem, ale jak oglądam Twoje zdjęcia i czytam relacje, to coraz intensywniej zaczynam o tym myśleć.

Pozdrawiam, Staś

mokunka
27 listopad 2011 09:54

Romku, ależ ty uwaznie śledziles fotki, że ten napis zauważyles i hahaha pewnie jestes smakoszem i pomyslaleś od razu, ze zasada przez żolądek do serca ; od zawsze niezmienna 🙂

Dorka i Krzyś, to co mówicie o przemyśle wdobywczym, który w oklicach Wałbrzycha przestal praktycznie istnieć to niestety prawda.U nas też kopalni coraz mniej.We wspomnianej Dąbrowie Górniczej (a sama nazwa mówi za siebie) juz od wielu lat nie ma żadnej kopalni.Osatnia kopalnia " w DG o nazwie "Paryż" została zlikwidowana, prawie przed 20 laty w 1993 roku. Natomiast w waszych okolicach zwiedzałam Skansen Górniczy w Nowej Rudzie, który jest bardzo ciekawy!

Ostatnio edytowany: 2011-11-27 09:56

Ostatnio edytowany: 2011-11-27 15:59

Krzysztof Dorota
27 listopad 2011 09:29

No właśnie ciekawy pomysł z tą wycieczką podobnie jak ty Mokunko mieszkamy na terenie gdzie dziedzictwo górników jest silne u nas już się niewydobywa węgla ale też mamy takie muzeum trzeba go odwiedzić pozdrawiamy 🙂)

Roman Świątkowski
27 listopad 2011 08:34

Witam Cię Makunko.

Mieszkając w Sosnowcu trudno gdybym nie odwiedził tego miejsca. Ja pamiętam jeszcze z czasów szkolnych, fajne miejsce, godne zwiedzenia. Tak jak piszesz że jest to taka perełka - napewno. Ani dzieci , ani dorosli się nie będą nudzić czy to w sztolni  lub muzeum (eksponaty od prahistorii do dnia dzisiejszego) Pozdrawiam.

- mi się podobał ten napis :-) .. (na zdj.)

mokunka
26 listopad 2011 22:04

Aniu, właśnie wrzuciłam wycieczke i wszędzie pisałam Dąbrowa Górnicza , na mapie równiez tak zaznaczyłam...a tu mi wrzucilo trase "dąbrowa białostocka" i w zaden sposob nie da sie poprawic. Proszę o korekte .Z góry dzieki bardzo🙂

Udalo sie skorygować.🙂))ufff

Ostatnio edytowany: 2011-11-26 22:08

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022