, Danuta
, Danuta

Na Luboń - wspomnieniowo

Komentarze 8
2011-09-09

Zielony szlak z Rabki Zarytego na Luboń jest mi doskonale znany.

Dawniej- kiedy to każde wakacje spędzałam w Zarytem- wejście na Luboń było faktem oczywistym. Znałam na szlaku każde miejsce, podziwiałam widoki, z radością oglądałam przeurocze charakterystyczne schronisko. Miejsce z klimatem, a przed nim piękna panorama -wspominam te czasy z rozrzewnieniem.

, Danuta
, Danuta

We wrześniu tego roku wróciłam tam. Jak kiedyś –od Zarytego, gdzie kiedyś kursowały pociągi do Limanowej, a teraz została opuszczona stacja kolejowa. Podążałam zielonym szlakiem- najpierw koło zagajnika z poziomkami, potem było miejsce gdzie dawniej stała drewniana wiata, po drodze mijałam kapliczkę, potem krzyż, wreszcie jest schronisko!

A tam jak kiedyś- znów poczułam atmosferę magicznego miejsca, poznałam interesujących ludzi, podziwiałam niesamowite widoki.

, Danuta
, Danuta

Luboń to świetny cel krótkich, weekendowych lub nawet jednodniowych wycieczek. Polecam:-)

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim (1022 m n. p. m.) znajduje się w Beskidzie Wyspowym - pomiędzy Rabką, Mszaną Dolną i Tenczynem.

, Danuta
, Danuta
Rabka Zaryte- w drodze na stację kolejową, Danuta

Schronisko oddaje do dyspozycji swoich gości 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. W razie potrzeby, istnieje możliwość zapewnienia dodatkowych miejsc do spania.
W głównym budynku, na parterze znajdują się: bufet turystyczny, prysznic oraz "budka" telefoniczna, a na piętrze - sala wieloosobowa z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: "jedynka", dwie "dwójki" oraz świetlica, a na poddaszu - "dziesiątka". W razie potrzeby istnieje możliwość ogrzania bacówki także w sezonie zimowym.
W schronisku nie ma toalet ("sławojki" znajdują się na zewnątrz), a okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może wystąpić deficyt wody do mycia, nieczynny jest wtedy prysznic.
Najbliższe przystanki PKS znajdują się w: Kasince Małej, Lubniu, Mszanie Dolnej, Naprawie (przy "Zakopiance"😉, Rabce, Tenczynie i Zarytem. Najbliższa stacja kolejowa to Chabówka.

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim wybudowane zostało w roku 1931 i od tamtej pory nie uległo większym zmianom. To trójkondygnacyjny budynek wzniesiony na planie niewielkiego kwadratu.

Rabka Zaryte- peron kolejowy, Danuta
Rabka Zaryte- peron kolejowy, Danuta
, Danuta
Zaryte- zapomniana stacja kolejowa, Danuta
, Danuta
zapomniana linia kolejowa, Danuta
, Danuta
zarośnięte tory w Zarytem, Danuta
Rabka Zaryte- tu czas stanął w miejscu, Danuta
Kościół w Zarytem, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
24 listopad 2011 09:08

Już trzy razy się wybierałem na Luboń, czekam na pogodę z widokami, a Twoja galeria jeszcze bardziej zachęca. Pozdrawiam.

Danuta
23 listopad 2011 09:14

Toja! Mokunko! Cieszę się, że do mnie zaglądnęłyście! Za oknem temperatura minusowa, więc jest znakomita okazja aby trochę powspominać.

Mokunko! Remont schroniska zbiegł się z jego 80- tymi urodzinami. Sam budynek przypomina trochę ten z bajki o Jasiu i Małgosi. To perełeczka wśród schronisk.

Toja! Rabka jest znakomitym miejscem wypadowym leżącym między Beskidem Wyspowym a Gorcami. Najlepszą charakterystyką Beskidu Wyspowego jest już sama jego nazwa. Poszczególne szczyty nie są bowiem połączone w długie, wyraźne pasma, lecz stanowią w większości samodzielne kulminacje o stromych zboczach, oddzielone od siebie dolinami rzek i niskimi przełęczami.

Wyjazd do Rabki – to znakomity pomysł na wspaniałe spędzenie wolnego czasu.

Pozdrawiam cieplutko z zachmurzonych Tych :-)

Ostatnio edytowany: 2011-11-23 09:14

toja1358
22 listopad 2011 22:40

Pięknie jest powspominać, kiedy za oknem listopadowa szarość. Na Luboniu nie byłam, ale wszystko przede mną, a mam nadzieję odwiedzić w nadchodzącym roku Rabkę - kto wie, może wtedy podążę Twoją trasą 🙂. Bardzo fajnie, że podałaś informację o przystankach PKS.Pozdrowionka 🙂

mokunka
22 listopad 2011 20:38

Danusiu, fajna letnia wyprawa. Gorce sa bardzo widokowymi gorami i nie tak trudne do lazikowania. Pamietam to schronisko na Luboniu, maluteńkie. Widze po fotkach , że w remoncie. pozdrawiam🙂

Danuta
22 listopad 2011 13:52

Gratuluję wyboru, ja również lubię nowe wyzwania i nieznane dotąd szlaki. Podobno z Polany Surówki roztacza się przepiękny widok od Gorców po pasmo Podhala. A ponad nim Tatry!Trzymam kciuki żeby były  "jak na dłoni". Pozdrawiam :-)


22 listopad 2011 11:56

Dzięki, widzisz "wszystko płynie", więc i już nastąpiła korekta trasy. Schodzić będziemy niebieskim ale do Naprawy przez Luboń Mały. Rano odcinek między Naprawą a Rabką pokonamy busikiem. Pozdrawiam

Danuta
22 listopad 2011 10:26

Witaj Staszku!

Szlak żółty i niebieski na Luboń znam, ale sentymentem darzę zielony i najczęściej właśnie tym szlakiem podążałam na szczyt. Dziekuję za miłe słowa i życzę Tobie udanej sobotniej wyprawy, wysokich chmur i pięknych widoków. Pozdrawiam :-)


22 listopad 2011 09:51

Danusiu, pokazałaś piękne zdjęcie w letniej oprawie. Ja też byłem w tym roku na Luboniu końcem lipca (moja 259 trasa), ale wtedy lało i praktycznie nic nie było widać. Wchodziliśmy i schodziliśmy zielonym tak jak ty. Pozostał niedosyt, więc dojrzał pomysł na powrót tam, ale mamy wchodzić żółtym, a schodzić niebieskim. Taka kolejna pętla, bo to wygodne kiedy na miejsce startu dojeżdża się samochodem.

Dziękuję, przynajmniej wiem, co widać ze szczytu. Pozdrawiam, Staś

Zwiedzone atrakcje

Rabka Zaryte

Rabka Zaryte

Rabka Zaryte

Rabka Zaryte

Luboń

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023