Pałac w Bożkowie - od perły architektury po ruinę

Komentarze 4
2011-11-02

Nasza wycieczka jest sentymentalna bo znamy ten pałac i byliśmy tu kilka razy i żal nas ogarnia że tak łany obiekt popada w coraz większą ruinę w ubiegłym roku prasa donosiła że zainteresowany kupnem pałacu jest książe Karol ale to były tylko plotki fakt jest taki że nie ma nikogo kto zajołby sie renowacą za chwile zostanie tylko ruina.Od około 1520 roku pałac znajdował się w posiadaniu rodziny von Raueck. Po wojnie czesko-palatynackiej posiadłość została skonfiskowana i oddana przybocznemu lekarzowi cesarza, Casparowi Jäschke von Eisenhut. Następnie przeszła w ręce jezuitów, od których wykupił ją Johann Georg von Götzen, który rozbudował zamek i w znacznym stopniu przyczynił się do budowy kościoła w jego obecnym kształcie. Po bezdzietnej śmierci ostatniego męskiego potomka tego rodu, hrabiego Johanna von Götzen, majątek przeszedł w 1780 na syna jednej z jego sióstr hrabiego Antona Aleksandra von Magnis.

Pałac w obecnym kształcie powstał w latach 1787-91 z przebudowy wcześniejszej budowli z fundacji Aleksandra von Magnis. Jest to obecnie rezydencja barokowo-klasycystyczna z potężną wieżą od strony północno-wschodniej oraz drugą, mniejszą od strony północno-zachodniej. Założenie posiada trzy kondygnacje i zbudowane jest na planie nieregularnym.Od strony północnej, na górze Grodziszcze, w 1800 roku założono park ze sztucznymi ruinami z płytami nagrobnymi z XVI i XVII wieku oraz leśniczówkę. W 1813 roku na szczycie zbudowano wieżę widokową.

Ostatnia przebudowa zamku nastąpiła po jego wielkim pożarze w 1870 roku za hrabiego Wilhelma von Magnis. W 1871 roku, przystąpiono do odbudowy pałacu. Po 1945 roku pałac przeszedł na własność skarbu państwa i przez wiele lat mieściła się w nim szkoła. Obecnie jest w prywatnych rękach.

Wśród gości, którzy odwiedzili pałac w Bożkowie, byli m.in. późniejszy prezydent USA John Quincy Adams oraz królowie Prus Fryderyk Wilhelm III Hohenzollern z małżonką Luizą i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern.Komentarze

Zostaw swój komentarz

29 marzec 2012 08:36

Piękna budowla, szkoda, że niszczeje. Zdjęcia bardzo ładne.

02 listopad 2011 20:28

Historia rzeczywiście ciekawa. Szkoda, ze jesgo stan jest obecnie taki. Moze zanim bedzdzie za późno ktos uratuje go przed calkowitym zniszczeniem? pozdrawiam🙂))

02 listopad 2011 17:27

Fajne zdjęcia i opis. No właśnie i tego nie rozumiem tyle budowli fajnych, ciekawych a nawet historycznych lub z ciekawą historią jest w Polsce i poprostu niszczeje. Pozdrawiam

02 listopad 2011 15:02

Nie wygląda tak źle na zdjęciach, ale jeśli nic się nie dzieje to popadnie w ruinę.  Piękny pałac i ciekawa historia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Bożków

Bożków

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021