Sztolnie w Kowarach - Skarbiec Walonów, Mariusz Kolendowicz
Sztolnie w Kowarach - Skarbiec Walonów, Mariusz Kolendowicz

Sztolnie w Kowarach

Komentarze 6
2011-10-18

Wycieczka ze względu na rozpiętość miejsc raczej zalicza się do samochodowej jezeli akurat zamierzamy zabrać ze sobą dzieci, lecz ja mam tylko żonę i razem bardzo lubimy chodzić, więc wybraliśmy się najpierw PKS-em z Karpacza do Kowar [7km - 13min] [cena biletu 5zł/os.]. Wysiedliśmy na przystanku D.K [Dworzec Kolejowy]. Z tego miejsca udaliśmy się najpierw do Parku Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska [ok. 20 min. pieszo]. Całość robi wrażenie, miniatury są bardzo szczegółowo wykonane, są tam takie atrakcje jak np. Świątynia Wang, Śnieżka obecnie, czy Śnieżka dawniej, ze starym modelem schroniska. Jest także zamek Chojnik, kolekcja latarń morskich naszego wybrzeża, które dają błyski, obracają im się radary i mają niektóre grubo ponad 2 metry wysokości. Największą miniatura jest zamek Książ, na którego budowę wykorzystano 1 tonę samych kamyczków!! Wytrawione blachy dachówkowe i mnóstwo zieleni sprawiają, że zamek wygląda jak prawdziwy. Zachęcam do zwiedzenia, kto nie był, bo jest co oglądać. Następnie, po krótkiej przerwie, udajemy się w kierunku kowarskich Sztolni. Przestrzegam przed pieszą wycieczką, gdyż idzie się cały czas pod górę i jest to z centrum Kowar jakieś 5-6 km, więc jest co robić. Nie sposób się tam jednak zgubić i dla wielbicieli pieszych wędrówek będzie to niewątpliwie przyjemność🙂 Po dojściu na miejsce oczom naszym ukaże się piękny hotel, taras z kawiarnią i poczujemy świeże, chłodne górskie powietrze. Bilety do Sztolni kupuje się w kasie przy wejściu, a wejścia są o pełnych godzinach [bilety kosztują 20zł/os.]. Polecam zabrać ze sobą ciepłe ubranie, ja tego nie zrobiłem (lubię zimno) i byłem tam w krótkim rękawie, ale temperatura w chodniku wynosi ok. 7-8*C, a odczuwalna ok. 4*C🙂 Wszyscy w bluzach i czapkach i jeszcze było im zimno🙂 Wycieczka trwa ok. 1 godziny i można tu zobaczyć Skarbiec Walonów [kolekcja kamieni - skarbów górskich], stare chodniki kopalni, kolejkę, laboratorium, jest także kapliczka [oczywiście nieoryginalna - ZSRR by jej nie postawiło🙂], jest także widoczna ruda uranu [fot.] i inne ciekawostki, które pokaże nam przewodnik. Polecam jako wycieczkę edukacyjną dla dzieci, dojazd samochodem wygodny, prawie pod same sztolnie. Jeśli jednak ktoś uzna, że najlepiej iść pieszo, proponuję wystartować z Kowar nie później niż o 9:00 rano, ponieważ czas poleci bardzo szybko🙂

Sztolnie w Kowarach - Szyb Gawora - widać w nim niewielką ilość rudy, Mariusz Kolendowicz
Park Miniatur - Zamek Książ, Mariusz Kolendowicz
Tabliczka opisowa z Parku Miniatur [tu akurat Wang], Mariusz Kolendowicz
Sztolnie w Kowarach - Skarbiec II, Mariusz Kolendowicz
Sztolnie w Kowarach - Miejsce z wyraźnie widoczną rudą uranu, Mariusz Kolendowicz
Sztolnie w Kowarach - chodnik kopalni, Mariusz Kolendowicz
Sztolnie w Kowarach - Laboratorium, Mariusz Kolendowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
26 październik 2011 18:37

Ze sztolni niestety mam fotki słabej jakości ale przed wejsciem owszem posiadam, tyle tylko, ze ja fote wykonywalam a wiec na takowej nie ma mnie.

Pozdrawiam Danusie i Mariusza. Podążamy podobnymi szlakami.🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-10-26 18:38

Danuta
26 październik 2011 12:29

Witaj Mariuszu!

Jak wyszliśmy ze Sztolni- też był straszny tłok, ale zagadalismy się z przewodnikiem i pozostali zwiedzający zdążyli już pobiec dalej. Postaram się w najbliższym czasie przygotować materiał z mojego pobytu w okolicach Karpacza. Może wśród zdjęć znajdziesz  znajome miejsca. Pozdrawiam :-)

Mariusz Kolendowicz
26 październik 2011 10:33

Dziękuję Danuto🙂 Zdjęcie super, takiego akurat w swojej kolekcji nie posiadam, ponieważ doszliśmy akurat na wejście do kopalni, a po naszym wyjściu było tam tak tłoczno, że nie zrobiłbym takiego ujęcia. Pozdrawiam.

Danuta
25 październik 2011 19:37

Wspaniały opis, ciekawa relacja,świetne zdjęcia. Byłam tam w sierpniu br.- widziałam- niestety trochę zmarzłam. Pozdrawiam :-)

mokunka
18 październik 2011 20:53

Sztolnie w Kowarach bardzo ciekawe. Bylam tak przed kilku laty, mieliśmy świetnego przewodnika. Fajnie to opisales🙂)) pozdrawiam

 

Krzysztof Dorota
18 październik 2011 20:35

Fajne miejsca jest co pozwiedzac

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Park Miniatur

Park Miniatur

Sztolnie

Sztolnie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022