Bujaków- wejście do Ogrodu, Danuta
Bujaków- wejście do Ogrodu, Danuta

Bujaków- spacerkiem po Ogrodzie

Komentarze 5
2011-10-17

Do Bujakowa trafiłam w piękną sierpniową niedzielę, kiedy usłyszałam o tym Sanktuarium Maryjnym i przepięknym Parafialnym Ogrodzie Botanicznym. Jest to wioska położona w południowej części GOP, w powiecie mikołowskim, przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 925 i 927- zupełnie niedaleko od Tychów.

Bujaków to miejscowość o charakterze typowo wiejskim, dawniej należąca do powiatu rybnickiego, obecnie wchodzi w skład miasta Mikołowa w województwie śląskim.

Bujaków- tablica informacyjna, Danuta
Bujaków- tablica informacyjna, Danuta

Wioska położona jest w malowniczej okolicy, co potwierdza niejeden przewodnik turystyczny. Malowniczości dodaje, położony w samym środku miejscowości, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Murowany kościół zbudowany został około 1500 roku. Zachowało się także zabytkowe probostwo z 1820 roku oraz budynek dawnej szkoły tzw. organistówki z 1840 roku, w którym mieści się obecnie biblioteka, biuro sołtysa i poczta.

Kościół otoczony jest starym kamiennym murem, który w przeszłości pełnił także funkcje obronne. Wewnątrz murów rośnie 6 lip drobnolistnych, który wiek określa się na około 250 - 350 lat. Podobno w ich pniach zagnieździły się sowy...

Figura św.Ojca Pio przy wejściu do Ogrodu, Danuta
Figura Marii przy wejściu do Ogrodu, Danuta
zabawny kamień prognozujący pogodę, Danuta

Obok kościoła znajduje się parafialny Ogród Botaniczny. Przyciąga on swoim pięknem, ciszą i spokojem. W sobotę (od godz. 9.00 do zmroku) i niedzielę (od 12.30 do zmroku) można tutaj pomodlić się, odpocząć, wypić pyszną kawę i zjeść kawałek domowego ciasta, a nierzadko robią sobie tutaj zdjęcia młode pary.

Ogród zajmuje teren o powierzchni ok. 1 ha. Słynie z wielu gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Znajduje się w nim także zabytkowa studnia z 1604 r. oraz jeden z nielicznych na Śląsku krzyż pokutny z 1681 r. Warte wymienienia są także: sadzawka z kwitnącymi nenufarami, zabytkowa barć pszczela, pasieka oraz kilka kapliczek. Stosunkowo niedawno pojawiły się nowe atrakcje w postaci pawi i ozdobnych kurek.

, Danuta
, Danuta

Ogród jest miejscem spacerów i wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody.

Zrelaksowałam się, wypoczęłam, delektowałam się wspaniałą, wręcz nieziemską atmosferą. Miałam wrażenie, że tam czas płynie inaczej, znacznie wolniej. Jest okazja i czas na zadumę, refleksję, zatrzymanie w biegu… Jeśli jesteś zmęczony - wybierz się do Bujakowa, tam na pewno odpoczniesz i nabierzesz dystansu do siebie i otoczenia. Świetne miejsce. Polecam.

... przycupnęłam ..., Danuta
... przycupnęłam ..., Danuta

ciekawe elementy małej architektury ogrodowej, Danuta
oryginalne kształty i barwy kwiatów, Danuta
krzyż pokutny- nieczęsty widok na Górnym Śląsku, Danuta
piękny hibiskus w całej okazałości, Danuta
, Danuta
rzeźby wkomponowane w roślinność, Danuta
Barć pszczela i mały skansen, Danuta
kolekcja starych uli, Danuta
Figura MB Bujakowskiej w Ogrodzie, Danuta
Zaułek z ziołami zaprasza :-), Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
, Danuta
różne odcienie zieleni dają ukojenie oczom, Danuta
Bujaków- spacerkiem po Ogrodzie , Danuta
wspaniały kołocz nie musiał długo czekać na chętnych :-), Danuta
miejsce przeznaczone na odpoczynek przy kawce, Danuta
prześliczne ozdobne kurki cieszą zwiedzających, Danuta
majestatycznie przechadzają się pawie dumne i kolorowe, Danuta
do stawu wiedzie brama nad którą napis
, Danuta
, Danuta
, Danuta
na brzeg stawu prowadzi malowniczy mostek, Danuta
Sadzawka z wysepką, Danuta
Różne gatunki roślin znakomicie się uzupełniają, Danuta
Bujaków- Sanktuarium MB Opiekunki Środowiska Naturalnego, Danuta
Bujaków- wnętrze Kościoła, Danuta
jedna z wiekowych lip otaczających kościół, Danuta
, Danuta
, Danuta
z tyłu kościoła..., Danuta
Bujaków- kościół, Danuta

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danuta
03 październik 2013 08:51

Witaj Danusiu! Cieszę się, że zainteresowałam Cię swoją opowieścią i zdjęciami. Bujaków to niewielka miejscowość na Górnym Śląsku, ale naprawdę warto ją odwiedzić. Krzyż pokutny który jest w przyparafialnym ogrodzie jest jednym z wielu na Górnym Śląsku. Najwięcej krzyży pokutnych w Polsce znajduje się na obszarze Dolnego Śląska. Kiedyś wędrowałam ich szlakiem. Każdy z nich owiany jest tajemnicą- legendą. Naprawdę interesująca sprawa! W załączeniu zdjęcia krzyży pokutnych z Dolnego Śląska...

Pozdrawiam :-)

Danusia
02 październik 2013 20:40

Jak to się stało,że pominęłam taką ciekawę relacje z niezwykle urokliwego miejsca. nadrabiam zaległości.Dobrze wiedzieć,że istnieje Bujaków i Sanktuarium Maryjne z ciekawym otoczeniem. Krzyż pokutny-niezła ciekawostka. U nas w Słupsku ,w Muzuem jest chyba jeden,na Pomorzu to też rzadkość.

mokunka
25 październik 2011 20:32

I tak wlaśnie zrobię Danusiu.Byle do ..wiosny🙂

Danuta
25 październik 2011 19:19

Gdyby ta jesień nie była aż tak humorzasta- poleciłabym  wyjazd do Ogrodu w Bujakowie w najbliższym wolnym czasie. Sądzę, że może tam być bajecznie i kolorowo. A tak-  proponuję odwiedzenie Bujakowa w późniejszym- wiosennym terminie. Pozdrawiam :-)

 

mokunka
24 październik 2011 21:33

To tak niedaleko, a nie słyszałamo tym Danusiu.Musze sie tam wybrać lecz chyba w innej porze roku.🙂

Ostatnio edytowany: 2011-10-24 21:33

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Mikołów- Bujaków

Mikołów- Bujaków

Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021