Jura - Olsztyn/k.Częstochowy

Komentarze 3
2011-09-10

Weekend – wolne, a więc trzeba gdzieś się wybrać. Jak nie góry to gdzie ? oczywiście Jura. Po dotarciu do Częstochowy i przesiadki w autobus miejski (jeżdżą również Busy) dotarliśmy do Olsztyna k.Częstochowy na ryneczek. A że ruiny znajdują się blisko postanowiliśmy zwiedzić najpierw samo miasteczko.Olsztyn w 1488r. otrzymał prawa miejskie oraz prawo do organizowania jarmarków z rąk Kazimierza Jagiellończyka. Ze względu na niewielkie rozmiary miejscowość utraciła status miasta decyzją administracji rosyjskiej w 1870 r.

Zwiedziliśmy ruchomą szopkę i okolicę, a jest gdzie spacerować np.: Rezerwat Sokole Góry. A na koniec tego całego zwiedzania okolicy dotarliśmy na ruiny zamku. A że lubimy się przygotować na temat o odwiedzanym miejscu o jego historii, losach czy legendach, to każdy z nas coś opowiedział przy śniadanku pod ruinami na trawce. Oczywiście z pomocą zabranej ze sobą ściągi (przewodniki, ulotki, książki itp.) Spacerek po ruinach rozpoczęliśmy od Baszty Sołtysiej i wejścia na nią, a następnie pozostałe ciekawostki jak wieża cylindryczna na głównym dziedzińcu zamku oraz pozostałości gotyckiej zabudowy mieszkalnej na zamku górnym oraz inne miejsca np.:dwie kule, fosa itp.Komentarze

Zostaw swój komentarz

16 październik 2011 19:34

Tak, Jura jest piekna i bardzo ciekawa.Fajna wycieczka Romku!

15 październik 2011 11:24

Piękna  jest Jura Krakowsko-Częstochowska i jest gdzie pochodzić. Zazdroszczę wszystkim mieszkającym na południu. Ja mam za daleko, żeby wybrać się na wekend w jakieś mniej płaskie tereny.  Olsztyn udalo mi się dwa razy odwiedzić i trochę nasycić się widokami, ale cóż to jest!

Pozdrawiam 🙂

15 październik 2011 11:00

Jura to fajne miejsca jest gdzie pochodzić noi zamki to lubimy

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021