, Marcin Walczak
, Marcin Walczak

Darłowo

Komentarze 1
2011-10-13

Darłowo odznacza się pomyślnym mikroklimatem charakteryzującym się wielkim nasłonecznieniem i znaczną wilgotnością powietrza nacechowanego leczniczymi drobinkami jodu. Miasto prężnie się rozwija, o czym świadczą uruchomione inwestycje.

Zamek Książąt Pomorskich. W roku 1352 Książe Bogusław V zakupił od zasobnej mieszki darłowskiej - Elżbiety von Behr wyspę wraz z młynem celem wybudowania na niej twierdzy. W latach 1352 - 1372 powstał reprezentacyjny zamek. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, miał rolę siedziby książęcej, a ze względu na swój reprezentacyjny charakter chętnie wizytowanej. W trakcie kolejnych etapów przebudowy, zmieniał się w średniowieczną warownię. W tej postaci komponował się z trzech skrzydeł: wschodniego, południowego i zachodniego (wieprzeńskiego) jak również wieży bramnej, przez jaką integrował się od strony południowej z gospodarczym podzamczem.

Kościół Mariacki. W roku 1321 biskup kamieński Konrad oddał braciom Świecom patronat nad parafią w Darłowie, w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła p.w. NMP wskazywanego także Mariackim.
Kościół prześladowały liczne pożary, w latach: 1589, 1624, 1676 i 1722. Najbardziej wstrząsający okazał się mający miejsce w roku 1676, kiedy to od uderzenia pioruna spłonęło całe wnętrze kościoła wraz z wieżą.
Od roku 1535 do zakończenia w roku 1945 postępowań wojskowych, kościół przystawał do protestantów, którzy w większości zamieszkiwali obszary Pomorza. W tym czasie w świątyni dokonano wielu przemian architektonicznych, m.in. w 1897 roku wystawiono przed chórem i poprzecznymi nawami drewniane balkony.

Pomnik Rybaka. Pomnik pełniący także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Zbudowany został przez sławnego niemieckiego artystę - Wilhelma Grossa, w 1919 roku. Fundatorami rybaka ozdabiającego dzisiaj darłowski rynek byli Heptenmacherowie jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tej familii byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i okrętów handlowych. Cokół, na którym stoi Rybak z czterech stron otaczają spiżowe tablice, prezentujące na płaskorzeźbach kadry z życia mieszkańców Darłowa. Tablica od strony ratusza prezentuje rycerza wskakującego teren, na jakim powstało miasto. Obok niego skryba i pracownicy podkopujący fosę, mającą okrążać warowny gród. Od strony północnej artysta zobrazował dokerów manipulujących przy załadunku żaglowca. Na wschodniej tablicy widnieje wznosząca się na falach hanzeatycka koga. Na kolejnej płaskorzeźbie, skierowanej na stronę południową, pokazany jest pasterz obserwujący stada owiec i niewiasta pasąca gęsi.

, Marcin Walczak
, Marcin Walczak
Darłowo zamek, Marcin Walczak

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
16 październik 2011 19:35

Zdjęcie zachodu słońca , rewelka🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023