Krzywa wieża i laboratorium Frankensteina

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Niewielkie miasteczko na Dolnym Ślasku -Wschodnie Sudety, pogranicze tzw Gór Złotych. Warto je odwiedzić bo to miasteczko pełne ciekawostek , zagadek , tajemnic. Pierwszą ciekawostką jest Krzywa Wieża (już widzę zdziwienie u niektórych czytających )ale zapewniam jest taka wieza w Polsce, która odchylona jest od pionu o prawie 2 metry!

Wspomniana wieża położona niedaleko od centrum, dosłownie 5 minut spacerkiem. Już z daleka wygląda ciekawie wystając ukoście spoza zarysów kamieniczek. Można wejść , zwiedzać czy też wspiąć się na górę po stromych schodach w wąskim ,miejscami naprawdę bardzo wąskim korytarzyku. Wspinaczka na ostatnią kondygnację ; po tym razem nie kamiennych lecz drewnianych mocno skrzypiących schodach. Z góry piękny widok na panoramę okolicy i miasta!

, mokunka
, mokunka

Można wędrując dalej wąskimi uliczkami Ząbkowic trafić do dużej (wymalowanej na dziwnie różowato-czerwono) kamienicy , w której mieści się Muzeum zwane Izbą Regionalnych Pamiątek . Nazwa chyba na przekór bo izb do zwiedzania jest tam kilkanaście , na kilku poziomach ba jest nawet ślad dawnej wewnętrznej studni.

Najciekawsze zdecydowanie jest jednak mieszczące się tam Laboratorium Frankensteina. Niezwykle miejsce, trochę straszne, bardzo ciekawe i tajemnicze a na pewno związane z legendą o Frankensteinie. W pewnym momencie przewodnik znika jak przysłowiowa kamfora a w laboratorium gaśnie światlo. Co sie dzieje później ?! To trzeba zobaczyć bo żaden opis tego nie odda dokładnie!

, mokunka
, mokunka

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć resztki murów obronnych i ruiny zamku , kiedyś ogromnego zamczyska – to spacer po Ząbkowicach wskazany. Niestety resztki murów zamkowych są mocno zdewastowane, zaniedbane , gdzie-niegdzie pomalowane graffiti, ehhh szkoda, w końcu to kawał historii! Warto dodać, miasteczko przed II wojną swiatowa nazywało się właśnie Frankenstein.

, mokunka
, mokunka
Laboratium Frankensteina, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2011-10-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
17 sierpień 2013 17:56

Ta wycieczka wstawiana była , w moim początkowym okresie pobytu na PSz ; nie robilam wczesniej zdjęć plenerów, wnętrz...raczej nas na ich tle. Teraz  robie masę fot i gdziekolwiek jestem mysle , ze warto obfocic wszystko wokól pod kątem Polskich Szlakow!

 

Danusia
17 sierpień 2013 11:09

Poczytałam,fajne opisy i fotki.Rzeczywiście przemierzamy podobne szlaki:-) Coś w tym jest:-)

mokunka
21 grudzień 2011 12:53

Kyronis, zgadzam sie w pełni Ząbkowice Śl, godne uwagi.NIe wiem jednak, który zamek masz na myśl , mówiąc o dwóch? Chyba, ze ten drugi w Kamieńcu Ząbkowickim? pozdrawiam 🙂))

KYRONIS Janek
21 grudzień 2011 12:32

Rzeczywiscie  Ząbkowice Sl. sa  urokliwym miasteczkiem (troszke zaniedbanym)  z przepieknym ratuszem , krzywa wieżą  ,katedra. ruinami zamkow (2) Warto tam zajechac jadac do Czech  .

mokunka
08 październik 2011 11:54

Moniu, ja też wcześniej nie wiedzialam o owym laboratorium. Pojechaliśmy tam z zamiarem obejrzenia krzywej wieży i ruin zamku. NIe mniej jednak laboratorium świetnie zrobione, pomysl przedni na promocję miasta i zaciekwienie turystów. 🙂))

monika
08 październik 2011 11:51

Byłam w Ząbkowicach kilka lat temu. Ząbkowicka wieża przypomniała mi inną bardziej słynną Krzywą Wieżę, a mianowicie tą w Pizie. Ząbkowice to urokliwe małe miasteczko. Pierwszy raz słyszę o Laboratorium Frankenstaina. Choć przedwojenna nazwa Ząbkowic jest właśnie taka Frankenstain.

mokunka
08 październik 2011 11:47

Kamieniec Zabkowicki -prosze bardzo 🙂))z charakterystycznymi wieżami , bylismy i owszem. U podnóża zamku w kościele (!), wydzielono fragment na wystawę dotyczącą historii zamku. Widzę Dorka i Krzych, ze zamczyska znacie (prawie) wszystkie.🙂))

  A co do krzywej wieży to nawet nie troche krzywa, 2 metry odchylona od pionu! W rzeczywistości lepiej to widać niż na fotkach.

Ostatnio edytowany: 2011-10-08 11:48

Ostatnio edytowany: 2011-10-08 11:50

Krzysztof Dorota
08 październik 2011 10:37

Faktycznie wieża trochę krzywa fajnie to widać na fotce a 10 km na południe stoi fajny zamek Kamieniec Ząbkowicki 🙂)) też warto zobaczyc pozdrawiamy

mokunka
07 październik 2011 22:18

Oj, Toja nie pomyslalam o tym, hihihi  ale jak widać ty skojarzyłas.To pewnie dlatego , ze dlatego, ze zbliza sie Hallowen🙂))

Ale biorac chronologicznie -to w Ząbkowicach bylam latem ubiegłego roku( wtedy jeszcze nie znalam Polskich Szlakow) i dlatego fotki sa tylko i niestety -za mną w tle. A powinny byc widoki, zabytki i moze Frankenstein ewentualnie.🙂  pozdrawiam🙂))

Ostatnio edytowany: 2011-10-07 22:19

toja1358
07 październik 2011 21:53

No, no...najpierw Wąwóz Czarownic, teraz Laboratorium Frankensteina...

Piękne te wędrówki 🙂))

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024