Rzeka Wisła - wieczór, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła - wieczór, Tadeusz Walkowicz

Jesienny wypad do Wisły

Komentarze 1
2011-09-23

Po pracy wybraliśmy się do Wisły. Wisła - miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim. Znany ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła. Po 1945 r. większość przedwojennych pensjonatów upaństwowiono, przekazując je m.in. FWP. Dalszy rozwój miejscowości nastąpił w latach 60. W 1962 r. Wisła otrzymała prawa miejskie, a równocześnie zaczęły powstawać pierwsze branżowe i zakładowe domy wypoczynkowe oraz ośrodki campingowe w Kopydle, Głębcach i Malince. Następne lata to sukcesywne otwieranie kolejnych kompleksów domów wczasowych: na stokach Jarzębatej, ośrodka wypoczynkowego "Partecznik" na stokach Czerhli, a w latach 80. domów wypoczynkowych na południowych stokach Bukowej. Równocześnie postępowały liczne inwestycje komunalne. W 1968 r. oddano do użytku drogę do Szczyrku przez Salmopol, w 1972 r. oczyszczalnię ścieków, a w 1977 r. nowoczesny ośrodek zdrowia. W latach 90. powstało wiele prywatnych pensjonatów, a w Jaworniku otwarto hotel "Stok". W 2003 r. do bazy hotelowej liczącej obecnie około 9 tysięcy miejsc noclegowych, dołączył hotel "Gołębiewski" z 562 pokojami. Po znalezieniu pensjonatu, idziemy zwiedzać miasto. Przechodzimy mostem na Wiśle. Wisła - najważniejsza i najdłuższa rzeka Polski i największa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego. Długość Wisły wynosi 1047 km. Źródła rzeki znajdują się na wysokości 1106 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz
Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz

Drugi dzień, jedziemy PKS-em do Czarne. Niebieskim szlakiem idziemy na Baranią Górę. Barania Góra - 1220 m n.p.m. - kopulasty szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska. Góra leży na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. Szczyt znajduje się na terenie miasta Wisła. Na zachodnich stokach obszar źródliskowy Wisły: tam wypływają potoki źródłowe (Biała i Czarna Wisełka) – teren źródlisk jest chronionym obszarem. Zbocza porośnięte lasami jodłowo-bukowymi z domieszką jesionów, jaworów i świerków; stanowiska sztucznie wprowadzonych limb i kosodrzewiny. Rezerwat przyrody "Barania Góra" o powierzchni 386 ha obejmuje szczytowe partie góry wraz z obszarem źródliskowym Wisły. Ponadto ochronie w ramach rezerwatu przyrody "Wisła" podlegają cieki wodne Czarnej Wisełki, Białej Wisełki i Malinki (ochrona pstrąga potokowego). Ciekawa flora: z bardzo rzadkich w Polsce roślin występuje tutaj tocja karpacka i tojad morawski a także wierzbownica zwieszona. Węzeł szlaków turystycznych prowadzących m.in. na Skrzyczne, Malinowską Skałę, Przełęcz Salmopolską, do Wisły Czarne i Węgierskiej Górki. Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki. Barania Góra oraz okoliczne szczyty to dobry punkt widokowy – na szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Panorama obejmuje m.in.: Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały. Po zrobieniu sobie zdjęć, idziemy do schroniska. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne. Obecne schronisko, murowane, wybudowane zostało w 1978 r. w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły. Potem czerwonym szlakiem do czarnego, a potem do autobusu.

Trzeci dzień, wyjazd na Równicę.Równica - góra w Beskidzie Śląskim o wysokości 885 m n.p.m. Pod szczyt można wjechać samochodem, znajdują się tam parkingi, schronisko, restauracje i pensjonat. Trasa jest szczególnie lubiana i uczęszczana przez rowerzystów. Wejście na górę ułatwia kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Po zaliczeniu góry udajemy się do Kompleksu EXTREME.

Na szczycie Równicy, Tadeusz Walkowicz
Na szczycie Równicy, Tadeusz Walkowicz

Kompleks EXTREME na Równicy to m.in.

- Tor Saneczkowy Roller Coaster. Pierwszy w Beskidach tor saneczkowy typu ROLLER COASTER niemieckiej firmy Wiegand dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom jak i dorosłym. Tor ma 200 metrowy podjazd, 600 metrów zjazdów i sporo emocjonujących zakrętów, gwarantujących duże emocje. Jest np. serpentyna, z 360 - stopniowego zakrętu wpadamy od razu w 180 - stopniowy, a wszystko dzieje się kilka metrów nad ziemią.

Poranek w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz
Na szczycie Równicy, Tadeusz Walkowicz

- Batuty. Zawieszeni na linach w specjalnej uprzęży, odbijając się od elastycznej powierzchni batutów można dokonywać wielu powietrznych ewolucji. Z batutów mogą skorzystać osoby do 75 kg wagi ciała.

- Ścianka wspinaczkowa. Wspinaczka to nie tylko emocje, to również ogromna dawka zdrowego ruchu. Z 7 metrowej ścianki wspinaczkowej mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabawa na naszej ściance nie wymaga profesjonalnych umiejętności. Wystarczy tylko chęć aby pod okiem instruktora świetnie się bawić.

Park w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Park w Wiśle, Tadeusz Walkowicz

- Kino 4D. Jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy tradycyjnego kina 3D z efektami mechanicznymi takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr a także opcjonalnie, wyjątkowa projekcja na ekranie cylindrycznym. Na widowni znajduje się 20 miejsc, z których widzowie oglądają projekcje w technologii 3D. Wrażenie dodatkowo potęguje tzw. czwarty wymiar w postaci efektów specjalnych wokół widza. Główną rolę odgrywa tutaj moduł foteli który, dzięki sterownikom scenariusza, daje możliwość wykonywania szerokiego spektrum ruchów, od delikatnych wibracji, poprzez kołysanie na boki jak na pokładzie pirackiego statku lub ostre szarpnięcia wagonika kopalnianej kolejki. Dodatkowe podmuchy wiatru, delikatne krople wody spadające na widza gdy na ekranie pojawi się deszcz oraz uczucie szmerania po nogach gdy na ekranie bohater właśnie brnie w trawie, bądź przebiegają mu pod stopami myszy, daje pełny obraz oglądanego filmu z przeżyciami, których nie doświadczycie nigdzie indziej.

- Planetarium. Jako jedna z atrakcji zawartych w ofercie Extreme Parku to kompleksowo zaprojektowany i wykonany obiekt przeznaczony do popularyzacji astronomii i wiedzy o kosmosie, ale również miejsce w którym propagujemy ogólną wiedzę o naszej planecie i całym wszechświecie. Pierwotnie planetarium oznaczało aparaturę służącą do wyświetlania układów gwiazd i rozmieszczenia planet oraz innych ciał niebieskich na półkolistym ekranie tzw. "sztuczne niebo". W nowoczesnym znaczeniu stosuje się słowo planetarium do określenia obiektu, który jest wyposażony w sale i urządzenia do projekcji nieba oraz inne elementy pełniące różnorakie funkcje popularnonaukowe i edukacyjne. Cały obiekt składa się z widowni opcjonalnie mieszczącej 85 osób, ekranu swerycznego o średnicy od 11 metrów a także systemu sterowania i projektorów wyświetlających obraz w technice "fish eye" na powierzchni sfery.

Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz
Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz

- Strzelnica interaktywna Piratt Show. Jest to zabawa rodzinna, w której udział może wziąć cała rodzina. Im większa liczba graczy na sali tym większa zabawa i satysfakcja z osiągniętego wyniku. Scenariusz gry oparty jest na historii pirata poszukiwacza skarbów. Gracz wciela się w jego pomocnika i wyrusza na poszukiwanie skrzyni pełnej złota. W podzielonym na plansze scenariuszu gracz przeżywa piracką przygodę walcząc z zastępami pirackich kościotrupów próbujących przeszkodzić naszemu bohaterowi w dojściu do skarbu ukrytego we wnętrzu przerażającej jaskini. Gra stanowi świetną zabawę dla całej rodziny i twórcze rozwinięcie westernowego scenariusza.

- Horror Show. Warto odwiedzić dom grozy, stanąć oko w oko z przerażającymi potworami. Korytarz pełen obrzydliwych szczurów, klatki z monstrualnym ogrem oraz przejście przez zakrwawioną komnatę tortur.

Widoki przy zejściu ze szczytu, Tadeusz Walkowicz
Rynek w Wiśle, Tadeusz Walkowicz
Podchodzimy na szczyt, Tadeusz Walkowicz

Byliśmy w karczmie na kawę i piwo. Czekamy na otwarcie Koliby pod Czarcim Kopytem.

"Koliba pod Czarcim Kopytem", powstała w 1990 roku. Początkowo nie miał to być lokal gastronomiczny. Była to stara obora trzeba było ją remontować. Sala kominkowa powsała w 1991rok .Chatka ma ponad 213 lat, na belce nad drzwiami widnieje data 1793. W środku wszystko jest takie jak było, z tym, że kominek i ławy trzeba było dorobić, by turyści mieli na czym spocząć. Sala kominkowa - podaje się tu napój, który od razu stał się przebojem. Jest on przygotowywany z dwóch gatunków piwa, do którego dodaje się 11 różnych wonnych ziół, przypraw i korzeni. Przepis na ten wspaniały napój pochodzi z XVIII wieku. Warto tutaj zaglądnąć. Wracamy do domu.

Widoki przy zejściu ze szczytu, Tadeusz Walkowicz
Widoki przy zejściu ze szczytu, Tadeusz Walkowicz

Idziemy do źródeł Wisły, Tadeusz Walkowicz
Idziemy do źródeł Wisły, Tadeusz Walkowicz

Szczyt Baraniej Góry - platforma widokowa, Tadeusz Walkowicz
Równica w oddali, Tadeusz Walkowicz
Idziemy do źródeł Wisły, Tadeusz Walkowicz

Widok z wieży, Tadeusz Walkowicz
Kompleks EXTREME - karczma, Tadeusz Walkowicz
Idziemy do źródeł Wisły, Tadeusz Walkowicz
20 lecie budowy wieży - zdjęcie z panią przewodnik, Tadeusz Walkowicz
Kompleks EXTREME - tor saneczkowy, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Idziemy do schroniska, Tadeusz Walkowicz
Kompleks EXTREME - zieleń, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Czekam na kolegów, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Czekam na kolegów, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Wracamy szlakiem potem drogą, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Schodzimy czarnym szlakiem, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem - wejście, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Schodzimy czarnym szlakiem, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła, Tadeusz Walkowicz
Koliba pod Czarcim Kopytem - wejście, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Idziemy na obiad, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła, Tadeusz Walkowicz
Jesienny wypad do Wisły - powrót, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Idziemy na obiad - tutaj coś zjemy, Tadeusz Walkowicz
Rzeka Wisła, Tadeusz Walkowicz
Jesienny wypad do Wisły - powrót, Tadeusz Walkowicz
Kaskady Wisły, Tadeusz Walkowicz
Jesienny wieczór nad Wisłą, Tadeusz Walkowicz
Idziemy do Adama, Tadeusz Walkowicz

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
01 październik 2011 22:17

Bardzo lubie Wisłę ale nienawidzę korków na drodze wyjazdowej w niedzielne popołudnia.pozdrawiam🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wisła Centrum

Wisła Centrum

Barania Góra

Barania Góra

Równica

Równica

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023