Sławków - wycieczka rowerowa

Sławków , Roman Świątkowski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Francesco Nullo (ur. 1 marca 1826 w Bergamo, zm. 5 maja 1863 w Krzykawce) – pułkownik włoski. Przyjaciel i powiernik Giuseppe Garibaldiego, dowódca ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym 1863.

Uczestniczył w wojnie z Austrią w 1848. W kwietniu 1863 przybył z Włoch do Krakowa. Mianowany został przez Rząd Narodowy generałem. 3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami. Pierwsze starcie było pomyślne dla Nullo, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. Zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863. Został pochowany na cmentarzu w Olkuszu.

, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się jego 6-strzałowy rewolwer produkcji szwajcarskiej. Z lewej strony lufy jest wygrawerowany napis: Patriotki Svizzeri al ten[en]te Col[onel]lo Nullo [Patrioci Szwajcarscy podpułkownikowi Nullo].

Sławków ruiny zamku, Roman Świątkowski
Sławków ruiny zamku, Roman Świątkowski

Krzykawkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Na terenie wsi znajduje się zabytkowy dwór z 1724 r. oraz pomnik upamiętniający śmierć poległych w bitwie powstańczej 5 maja 1863 r. W trakcie walk zginął pułkownik Francesco Nullo oraz polski powstaniec Władysław Romer, stryj Eugeniusza.

, Roman Świątkowski
Sławków- Kirkut , Roman Świątkowski
Piękna panorama w oddali Sławków, Roman Świątkowski

We wsi znajdują się również ślady umocnień ziemnych średniowiecznego zamku szlacheckiego, zniszczonego na początku XIV w. przez najemników Jana Muskaty ze Sławkowa

Dworek w Krzykawce , Roman Świątkowski
pomnik Powstańców Styczniowych, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
przyroda, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
miejsce pole , Roman Świątkowski
, Roman Świątkowski
Komentarze 1
2011-06-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 wrzesień 2011 13:12

Sławków fajne miasteczko, z wieloma ciekawostkami.Często tam bywam. Niestety nigdy rowerem.pozdrawiam 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krzykawka

Dwór z XVIII wieku

Kirkut - cmentarz żydowski

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024