Sławków
Sławków

Sławków - wycieczka rowerowa

Komentarze 1
2011-06-25

Francesco Nullo (ur. 1 marca 1826 w Bergamo, zm. 5 maja 1863 w Krzykawce) – pułkownik włoski. Przyjaciel i powiernik Giuseppe Garibaldiego, dowódca ochotników włoskich, tzw. garibaldczyków, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym 1863.Uczestniczył w wojnie z Austrią w 1848. W kwietniu 1863 przybył z Włoch do Krakowa. Mianowany został przez Rząd Narodowy generałem. 3 maja na czele Legii Włosko-Francuskiej przekroczył granicę Królestwa Polskiego pod Krzeszowicami. Pierwsze starcie było pomyślne dla Nullo, pokonał oddziały rosyjskie pod Podłężem. Zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863. Został pochowany na cmentarzu w Olkuszu.

Sławków ruiny zamku
Sławków ruiny zamku

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się jego 6-strzałowy rewolwer produkcji szwajcarskiej. Z lewej strony lufy jest wygrawerowany napis: Patriotki Svizzeri al ten[en]te Col[onel]lo Nullo [Patrioci Szwajcarscy podpułkownikowi Nullo].Krzykawkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Bolesław. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.Na terenie wsi znajduje się zabytkowy dwór z 1724 r. oraz pomnik upamiętniający śmierć poległych w bitwie powstańczej 5 maja 1863 r. W trakcie walk zginął pułkownik Francesco Nullo oraz polski powstaniec Władysław Romer, stryj Eugeniusza.

Dworek w Krzykawce
Dworek w Krzykawce

We wsi znajdują się również ślady umocnień ziemnych średniowiecznego zamku szlacheckiego, zniszczonego na początku XIV w. przez najemników Jana Muskaty ze Sławkowa

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 wrzesień 2011 13:12

Sławków fajne miasteczko, z wieloma ciekawostkami.Często tam bywam. Niestety nigdy rowerem.pozdrawiam 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Krzykawka

Dwór z XVIII wieku

Kirkut - cmentarz żydowski

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021