Ratusz w Żywcu
Ratusz w Żywcu

Grojec Mały i Żywiec

Komentarze 4
2011-09-25

Wycieczka z dziadkami, dziadkami dzieci, nie moimi 🙂

Planowaliśmy jakiś niewysoki szczyt, żeby były fajne widoczki, ale żeby dało się wnieść leniwego 2-latka lub wjechać wózkiem. Jako, że Grojec (612 m npm) jest widokowy, ale od strony browaru trzeba podejśc ponoć ostro, a z drugiej strony Żywca bardzo daleko, to odpadł.

Beskid Śląski z Grojca Małego
Beskid Śląski z Grojca Małego

Traf padł więc na Grojec Mały, nazywany też Średnim. Coś ponad 470 m npm był idealny dla nas. Samochody zostawiliśmy w okolicach amfiteatru, ale nie przy wyciągu, tylko bliżej mostu.

Są conajmniej 3 ścieżki którymi można tam wejść właśnie z tej okolicy. Podejście kamieniste i niezbyt strome. Szliśmy z malutkimi kapliczkami Drogi Krzyżowej, aż na szczyt Małego Grojca, na którym stoi wysoki, metalowy Krzyż Papieski. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na Beskid Mały, Jezioro Żywieckie, zbudowę Żywca i Beskid Śląski, z drugiej strony rozciąga się widok na szczyt samego Grojca, który niestety przesłania widok na Beskid Żywiecki. Pewnie z Grojca widać wszystkie te Beskidy.

Natalka na szczycie
Natalka na szczycie

Dla samych widoków nie trzeba nawet wchodzić na sam szczyt z Krzyżem. Wystarczy podejść na platformę poniżej szczytu.

Było nawet dość kilka turystów, co mnie zdziwiło. Polecam ten miły zakątek dla tych, którzy zawitają w Żywcu i zechcą wykonać choć mały wysiłek na łonie natury. Łatwo, przyjemnie i ładnie.

Jezioro Żywieckie z Małego Grojca
Nasze łaziki
Pałac w Żywcu

Potem jeszcze podjechaliśmy na Żywiecką Starówkę, tutaj już znamy dobrze te rejony, Rynek, Konkatedra i pięknie odnowione zamki, stary i nowy (pałac). Prześliśmy też parkiem. A potem na lody, ku uciesze dzieci i zmęczonych dziadków 🙂

Krzyż Papieski na Grojcu Małym (Średnim)
Park w Żywcu
Droga Krzżowa na Grojec Mały
Domek Chiński w Parku żywieckim
Platforma widokowa pod Grojcem Średnim
Park w Żywcu
Szczyt Grojca Małego
Zamek w Żywcu
Beskid Mały z trasy
Dziedziniec zamkowy
Dominika jak zwykle na rękach :)
Stary Zamek w Żywcu
Żywiec z trasy
Na szlaku
Katedra w Żywcu
Konkatedra w Żywcu
Wieża w Żywcu

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
28 wrzesień 2011 10:15

My też na płaskim mieszkamy, a przynajmniej dość płaskim bo wyżyna, w okolice Żywca jeździmy w celach rekracyjnych 🙂  Również pozdrawiam i dziękuję 🙂

toja1358
28 wrzesień 2011 08:51

Super wycieczka z rodzinką. A maluchy urocze 🙂 Zazdroszczę bliskości gór, nawet tych niewysokich. U mnie płasko, ale też pięknie. Pozdrawiam

Anna Piernikarczyk
27 wrzesień 2011 20:36

Wychodzi na to, że Dziadki, bo zjedli więcej 😉

Dzięki 🙂

Paweł Gąsiorek
27 wrzesień 2011 11:36

Świetny rodzinny wypad!! Mam jednak pytanie nie dające Mi spokoju. Kto był bardziej zadowolony z lodów ,DZIECI CZY DZIADKI?

Pozdrowienia dla was  wszystkich!

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022