Golgota Beskidów
Golgota Beskidów

Golgota Beskidów

Komentarze 2
2011-08-14

Matyska (609 m n.p.m.) – to niewysoki szczyt położony pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza niedaleko Żywca.

Na szczycie Matyski stoi od 2001 roku Krzyż Millenijny. Długo to miejsce znane było jedynie okolicznym mieszkańcom. Teraz, gdy powstała tu Droga krzyżowa, licznie przybywają pielgrzymi i turyści.
I wspaniale się stało, bowiem Golgota Beskidów, bo tak nazwano Matyskę i tutejszą drogę krzyżową, to niezwykle piękne, malownicze i przejmujące miejsce. Stacje i postaci ukazane są w bardzo emocjonujący sposób, widać tu cierpienie, zło i okrucieństwo. Polecam każdemu kto chce przeżyć jakieś duchowe doświadczenie.
Ale nie tylko sama Kalwaria przyciąga to ludzi. Fantastyczna panorama roztacza się ze szczytu - Beskid Śląski ze Skrzycznem, Beskid Mały z Jeziorem Żywieckim i Beskid Żywiecki, m.in. z Babią Górą. Rozległa panorama niemal 360 stopni.
Prawie na sam szczyt prowadzi droga asfaltowa, dlatego nawet z małymi dziećmi i wózkami można dotrzeć na samą górę. Parking jest na dole, u podnóża góry, i drugi, niemal na samym szczycie (droga jednokierunkowa, można zjechać drugą stroną zbocza do Żywca, lub Węgierskiej Górki).
Więcej moich zdjęć na Photoblogu
Droga Krzyżowa na Matysce
Stacje Drogi Krzyżowej
Matyska
Radziechowy
Golgota Beskidów
Droga Krzyżowa na Matysce
Szczyt Matyski
Widok z Matyski
Matyska

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
17 sierpień 2011 08:27

Dzięki i wzajemnie 🙂 Naprawdę polecam, tylko warto się wybrać jak jest pogoda, bo szkoda tych widoków na pochmurny dzień bez widoczności.

Paweł Gąsiorek
16 sierpień 2011 19:53

Super Fotki. Musimy się tam wybrać z rodzinką, a przy okazji pozdrowienia dla Twojej!

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Radziechowy

Radziechowy

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023