Ratusz w Zamościu
Ratusz w Zamościu

Rajd 2011 Kazimierz-Sandomierz Dzień 3

Komentarze 1
2011-07-16

Dzień 3 - 230 km

Krasnystaw to takie małe miasteczko bardzo przyjemne i zaciszne. Rynek (p. 3 Maja) zdobi niewielka fontanna, a wokół placu ulokowały się kolorowe kamieniczki. Wśród nich stoi Ratusz, fundamenty starego Ratusza natomiast widoczne są na płycie rynkowej.
Z Rynku widoczny jest barokowy kompleks budynków pojezuickich - główny zabytek w Krasnystawie. Składa się na niego: kościół św. Franciszka Ksawerego i kolegium (Muzeum). Najładniej cały kompleks budynków prezentuje się od strony klasztoru, nieco z oddali.
Słynne miasteczko za sprawą wiersza Brzechwy o chrząszczu i widać to w Szczebrzeszynie, turystów wita już na wjeździe pomnik chrząszcza, a pod Domem Kultury, który ma siedzibę w synagodze ustawiono drewniane rzeźby chrząszczy nieco z humorem.
Co warto zobaczyć w Szczebrzeszynie - kościół św. Mikołaja z bramą (przy Rynku), kościół Św. Katarzyny przy szpitalu (koło Rynku), Synagoga - Dom Kultury (koło Rynku) i pobliska Cerkiew Zaśnięcia NMP prawosławna (ul. cmentarna). Dalej na tej ulicy znajduje się kirkut - cmentarz żydowski. Mieszanka wyznaniowa. Wszystkie zabytki w Szczebrzeszynie są utrzymane w ładnym stanie.
Zwierzyniec to serce Roztocza, tutaj rozpoczynają się liczne szlaki prowadzące przez Roztoczański Park Narodowy. Siedziba Parku mieści się w zabytkowym Pałacu dawnej Ordynacji Zamojskiej, tzw. Pałac Plenipotenta.
W parku zwierzynieckim znajduje się barokowy kościół "na wodzie" św. Jana Nepomucena, ładnie odbijający swe oblicze w stawie. Fajne miejsce.
Trzeba trochę odbić na południe, ale polecam mini skansen - prywatna zagroda Guciów z zabytkową chałupą i budynkami gospodarczymi. Można zwiedzać za nie wielką odpłatą i posłuchać ciekawych opowieści gospodarza. Obok można kupić swojski smalec, kiełbasę i prawdziwy miód pszczeli.
Józefów
W Józefowie zaczęliśmy zwiedzanie od kirkutu zagubionego na stoku, około 1 km od Rynku. Trochę się go naszukaliśmy, ale w końcu się udało. Macewy ułożone w rzędzie wspinają się po stoku, ciekawy widok. Dojście jak do kamieniołomu, ale przed wzniesieniem trzeba odbić w lewo w ścieżkę.
Obok Rynku stoi Synagoga - Biblioteka, a nieco dalej kościół parafialny. Nie żeby mnie powaliło to miasto 🙂
Sam Susiec w sobie nie był naszym planem, więc przejechaliśmy go docierając do Rybnicy i tam na parkingu znajduje się wejście (darmowe) na niebieski Szlak "Szumów" (Rezerwat "Nad Tanwią"😉. Szlak prowadzi około 1 km ścieżką leśną wzdłuż rzeki, na której utworzyły się niewysokie kaskady - malowniczy widok.
Krasnobród to kolejne zaciszne miasteczko z ładnym Rynkiem i fontanną. Stoi tu drewniany drogowskaz z kierunkami do poszczególnych atrakcji w Krasnobrodzie: dinozaury, kościół, kaplica na wodzie, ptaszarnia.
Barokowy kościół Nawiedzenia NMP bardzo ładny z efektowną bramą, naprzeciw kościoła znajduje się Informacja Turystyczna oraz droga prowadząca do Kaplicy na wodzie.
W Dolinie Św. Rocha powstała ścieżka edukacyjna „Dinozaury Krasnobród", na której spotkać można kilkanaście dinozaurów, ma być z czasem więcej, ponadto można poznać historię Ziemi i inne ciekawostki.
Późnym popołudniem przyjeżdżamy do Zamościa i ruszamy pieszo na Starówkę wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamojskie Stare Miasto jest zawsze cudowne, a tym razem wręcz szokuje - wszystko odnowione, no poza katedrą która właśnie gruntownie się remontuje i nie widać kawałka muru spod szczelnych rusztowań. Ma być jej przywrócony dawny charakter architektoniczny.
Poza tym wszystkie kamienice i budynki prezentują się wyśmienicie. Unia macza w tym palce 🙂 Ratusz zmienił nieco swój kolor z różu na fiolet. Mieliśmy okazję oglądać Zamość jakieś 9 lat temu. Spędzamy tu sporo czasu, przechadzając się uliczkami od katedry po bastion VII (nadszaniec) i z powrotem. Z tego co pamiętam, ostatnio był widoczny tylko własnie ten bastion, tym razem obwarowania znacznie bardziej widoczne w panoramie miasta, toczą się prace i chyba zostaną one odbudowane w całości.
Zamość - miasto twierdza bądź miasto idealne, różnie bywa nazywane, w każdym razie tak fantastyczne, że wieczorem znów nas przywołało. Na szczęście tym razem noc nie przyniosła burzy i mogliśmy cieszyć oczy widokiem podświetlonych kamienic i okazałego Ratusza.
Starówka w Zamościu nocą
Kamienice ormiańskie w Zamościu
Rynek Wielki w Zamościu
Ratusz w Zamościu
Zamość
Mykwa w Zamościu
Synagoga w Zamościu
Podcienia zamojskie
Bastion VII w Zamościu
Nadszaniec w Zamościu
Zamość - twierdza
Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie
kościół Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie
Zamość - region bocianów
Krasnobród
Szlak szumów
Rezerwat Nad Tanwią
Szumy na Roztoczu
Roztocze
Kościół w Józefowie
Synagoga w Józefowie
kirkut w Józefowie
Józefów
kamieniołom w Józefowie
Skansen w Guciowie
Guciów
Zagroda w Guciowie
Guciów
Zagroda Guciów
Roztoczański Park Narodowy
Zwierzyniec
Świątynia na wodzie w Zwierzyńcu
Kościół w Szczebrzeszynie
Cerkiew w Szczebrzeszynie
Szczebrzeszyn
Synagoga w Szczebrzeszynie
Chrząszcz w Szczebrzeszynie
Krasnystaw
Kościół w Krasnystawie
Ratusz w Krasnystawie
Krasnystaw

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
21 lipiec 2011 20:00

To powiem szczerze maraton...wpasc, zerknąc,zrobic foty i dalej w droge 🙂

Ostatnio edytowany: 2011-07-21 20:00

Wycieczka na mapie

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022